Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poistenie strojov a elektroniky – technické riziká

Poistenie strojov a elektroniky - technické riziká
Fotobanka Pixmac
28. mája 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť
Aj keď firmy vynaložia značné finančné prostriedky na zabezpečenie majetku proti požiaru, víchrici, povodni či krádeži, a poistia si svoj majetok proti týmto škodám, stále hrozí riziko, ktoré môže odčerpať nečakane vysokú finančnú čiastku z firemného rozpočtu. 
 
Veľké riziko spočíva v poruche či poškodení stroja alebo  elektroniky.  
 

Dominantnou príčinou väčšiny havárií je ľudský faktor

Zlyhanie obsluhy stroja sa podpísalo pod väčšinu škôd na strojných a technologických zariadeniach, s ktorými sa poisťovne dennodenne stretávajú pri likvidácii poistných udalostí na strojoch a elektronike. Hneď za ním nasleduje chyba materiálu, či prevádzkový režim stroja.
 
K možnostiam firmy, ako sa chrániť pred finančnými dôsledkami nečakaného zlyhania obsluhy stroja, či zlyhania materiálu, patrí okrem pravidelnej údržby strojov a zariadení, dôsledného dodržiavania pracovných postupov, kvalitného zaškolenia zamestnancov aj poistenie strojov a elektroniky proti takzvaným technickým rizikám.
 

Prečo si poistiť stroje a elektroniku aj na technické riziká

Popri poistení majetku proti požiaru, víchrici, krádeži či záplave bez adekvátneho poistenia strojov a elektroniky proti technickým rizikám nie je rizikový manažment firmy dostatočný a kompletný. Firmu môžu zaskočiť nečakané a mimoriadne finančné náklady na opravu pokazeného stroja či drahého technologického zariadenia. 
 
Na záruku výrobcu sa nedá vždy stopercentne spoliehať, pretože záruka sa nevzťahuje na všetky druhy porúch a škôd. Môže dôjsť k zlyhaniu obsluhy, poškodeniu stroja v dôsledku nedostatočnej zručnosti či slabej skúsenosti zamestnanca s novým strojom. Často vznikajú škody na strojoch z nedbalosti, nesprávneho  technologického postupu či nedodržaním pokynov výrobcu.
 
Za takéto škody výrobca nenesie zodpovednosť a bremeno finančných nákladov na opravu stroja musí znášať firma. So spomínaným poistením sa finančné riziko stane ovládateľným, nie sú potrebné také veľké finančné rezervy pre prípad väčších opráv.
 

 
 

Čo sa dá poistiť a čo nie

Poistenie strojov sa dá dojednať v podstate pre všetky stroje a strojné zariadenia, prístroje, elektronické zariadenia, výpočtovú, spojovaciu, meraciu, skúšobnú, riadiacu, kancelársku, tlačiarenskú techniku a elektroniku, obrazovú a zvukovú techniku či medicínsku techniku. 
 
Je možné dojednať poistenie pre súbor všetkých strojov vo firme, alebo len pre niektoré vybrané stroje. Všetky stroje však musia byť prevádzkyschopné a riadne udržiavané.
 

Na aké škody sa poistenie vzťahuje

Stroje a elektronika sú poistené pre prípad akéhokoľvek poškodenia alebo poruchy, spôsobenej technickou chybou, pôsobením vonkajšieho prostredia alebo zlyhaním ľudského faktora, chybou obsluhy, nesprávnou manipuláciou, nedostatočnou alebo zanedbanou údržbou a podobne. 
 
Poistenie sa dojednáva formou tzv. all risks poistenia, vzťahuje sa teda na všetky riziká, okrem tých, ktoré sú v poistných podmienkach vylúčené. O niektoré riziká, ktoré sú štandardne kryté poistením majetku – hnuteľných vecí (link na predch. článok) sa dá poistenie strojov rozšíriť v jednej poistnej zmluve. Firma si tak zabezpečí komplexné poistné krytie svojich strojov a zariadení.  
 

Koľko zaplatí poisťovňa za opravu stroja 

Poistná suma v tomto poistení musí zodpovedať novej hodnote stroja, teda hodnote nového stroja rovnakého druhu. Poistnú sumu si na vlastnú zodpovednosť stanoví poistník.
 
Nová hodnota predstavuje náklady na znovunadobudnutie novej veci rovnakého druhu, vrátane nákladov na dopravu, montáž, prípadne colné poplatky. V prípade vzniku škody potom poisťovna uhradí náklady na opravu stroja v nových cenách bez odpočítania opotrebenia stroja. 
 
Poistený sa štandardne podieľa na škode takzvanou spoluúčasťou, ktorej výška sa môže líšiť podľa druhu stroja a celkovej poistnej sumy. Treba však upozorniť, že toto poistenie neslúži na lacnú obnovu zastaralého strojového parku firmy. 
 
Maximálnou hranicou plnenia poisťovne je preto časová cena stroja, teda cena stroja s prihliadnutím na jeho opotrebenie. Ak teda výška nákladov na opravu stroja presiahne časovú cenu stroja, poisťovňa vyplatí poistenému maximálne časovú hodnotu stroja, teda maximálne hodnotu, ktorú má tento starý opotrebený stroj v danom okamihu. 
 

Príklad: 

V strojárskej firme došlo počas prác na CNC sústruhu k  uvolneniu rezacej hlavy, ktorá odstredivou silou poškodila telo stroja a elektronický ovládací pult. Firma si náhradu uplatňovala reklamáciou voči výrobcovi v rámci záručnej doby stroja. 
 
Výrobca reklamáciu zamietol z dôvodu zistenia, že k poškodeniu sústruhu došlo dôsledkom chybnej obsluhy stroja zamestnancom, nesprávnym upevnením rezacej hlavy. Klient sa preto obrátil na poisťovňu. 
 
Takéto riziko je štandardne kryté poistením strojov, preto mu po odpočítaní spoluúčasti bolo vyplatené poistné plnenie vo výške nákladov na opravu poškodených častí stroja a na znovunastavenie ovládacieho pultu, čím bol stroj opätovne  uvedený do funkčného, prevádzkyschopného stavu, v ktorom bol pred vznikom poistnej udalosti. 
 
Autor: Alexandra Šafariková,  Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s.
 

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Poistenie podnikania"

Zobraziť všetky články v seriáli "Poistenie podnikania"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X