- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Potrebujete sa odreagovať? Začnite čítať! Pozrite sa na knihy, ktoré vás inšpirujú
Potrebujete sa odreagovať? Začnite čítať! Pozrite sa na knihy, ktoré vás inšpirujú
Tie najlepšie knihy majú potenciál zostať vám v mysli ešte dlho po tom, čo ich dočítate. Niektoré z nich dokonca môžu zmeniť váš pohľad na svet.
Skúmanie politiky, histórie a človeka sa v nasledujúcej vzorke kníh uskutočňuje v rámci tak hlbokého pohľadu, že doposiaľ dokázali a v budúcnosti pravdepodobne aj naďalej dokážu obstáť v skúške času. Keď sa budete nabudúce obzerať po nejakej tej dobrej a inšpirujúcej knihe, zvážte nasledujúci zoznam.
George Orwell: 1984
Ak ste túto knihu ešte nečítali, mali by ste to čo napraviť. V roku 1949 totiž George Orwell ľudstvu predpovedal veľmi neblahú budúcnosť. Práve z jeho knihy pochádza dnes už ikonická idea Veľkého brata a odkaz, ktorý v sebe nesie, je rovnako hrozný (aj hrozivý) teraz ako pred vyše 60 rokmi. Orwell čitateľom predkladá sugestívnu víziu sveta, ktorá si svoju podmanivosť udrží od začiatku do konca.
Aldoux Huxley: Nádherný nový svet
Huxleyho majstrovský kúsok je špekulatívnou fikciou, v ktorej „kontrolóri sveta“ vytvorili ideálnu spoločnosť. Zatiaľ čo väčšine vyhovuje svet, v ktorom sú normálne veci ako genetické inžinierstvo, vymývanie mozgov a rekreačné pôžitky a radovánky od výmyslu sveta (pretože toto všetko pokrýva ich potreby), jeden nováčik sa chce vyslobodiť. Huxleyho fascinujúce rozprávanie čitateľovi ponúka desivý pohľad na spoločnosť a rozhodne provokuje k premýšľaniu.
Mary Shelleyová: Frankenstein
Kniha je príbehom Victora Frankensteina, doktora, ktorý priviedol k životu monštrum, za čo následne nevýslovne trpí. Hoci notorický známy príbeh tohto gotického trileru istotne poznáte aspoň z filmovej verzie, kniha je kniha. Pre fanúšikov myšlienkovo hlbokej fantastiky absolútna povinnosť, pre ostatných naozaj dôležitý tip. Posolstvo Frankensteina je napokon poukázať na to, aké nebezpečenstvo môžu prinášať veda a nesprávne ľudské rozhodnutia.
Franz Kafka: Proces
Príbeh napísal autor v roku 1914, vyšiel ale až v roku 1925, rok pred Kafkovou smrťou, a to vďaka Maxovi Brodovi. Proces je desivým rozprávaním o postave bankového prokuristu Jozefa K., ktorý je zatknutý a obvinený, hoci sa nedopustil ničoho zlého. O Kafkovom diele sa hovorí v súvislosti s úzkosťou z modernej doby a odcudzením a hoci sa svet od začiatku 20. storočia výrazne zmenil, čo-to je aktuálne aj teraz.
William Gibson: Neuromancer
Neuromancer bol prvým víťazom „svätej trojice“ ocenení v rámci kategórie sci-fi – Nebuly, Ceny Philipa K. Dicka a Huga. Svet románu Neuromancer je matrixovským svetom, v ktorom je každý byte údajov reprezentovaný v kyberpriestore. Ani v tomto svete sa dáta kradnúť nevypláca, inak sa treba postaviť najmocnejšej umelej inteligencii na Zemi. Biblia cyberpunku a priam až vizionársky literárny kúsok.
Ray Bradbury: 451 stupňov Fahrenheita
Dej tohto prorockého románu je zasadený do dystopickej budúcnosti, v ktorej nie sú knihy. Pre hlavného hrdinu – Guya Montaga – je to normálne, pokiaľ nezazrie minulosť. V strhujúcom príbehu sa čitateľ stretne s hasičmi, ktorí požiare nehasia, ale zakladajú, s budúcnosťou, v ktorej by chcel žiť asi len málokto.
William Golding: Pán múch
Príbeh o partii chlapcov, ktorí uviazli na koralovom ostrove a musia sa tam naučiť žiť, sa stal bestsellerom v 60. rokoch minulého storočia a má povesť kontroverzného titulu. S narastajúcimi problémami sa začne vynárať aj brutálny portrét ľudskej prirodzenosti, ľudských pováh a podstaty. Robinzonáda, ktorá sa pýta: Máme civilizovanosť v sebe, alebo sme kdesi hlboko stále „zvieratami“?
Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya
Príbeh mladého muža, ktorý predá svoju dušu výmenou za mladosť a krásu, má dnes rovnakú silu ako pred rokmi, ako v čase, keď bol knižne vydaný. Kto Portrét Doriana Graya nečítal, mal by tak čo najskôr urobiť, a to ešte pred tým, ako sa rozhodne nahradiť svoju prirodzenosť umelosťou. Hoci je túžba po večnej mladosti alebo nesmrteľnosti lákavá, pominuteľnosť niektorých vecí je čímsi, s čím sa treba jednoducho zmieriť.
Anthony Burgess: Mechanický pomaranč
Budúcnosť plná kriminálnikov, ktorí ovládajú po zotmení ulice, je desivou nočnou morou. To, čo z knihy vyplýva – otázka, čo človeku zostane, keď mu niekto odoberie možnosť slobodnej voľby – je dnes stále aktuálne. Otázka, ktorá bude trápiť ľudstvo poriadne dlho, však zostane nezodpovedaná, pretože odpoveď musí nájsť každý sám v sebe. A po prečítaní knihy môžete siahnuť po rovnomennom filme Stanleyho Kubricka.
Umberto Eco: Meno ruže
Príbeh sa odohráva v roku 1327 v talianskom kláštore, kam prišiel brat William z Baskervillu vyšetrovať zločin. Po prečítaní tejto knihy sa možno budete sami seba pýtať, či môže niekto svojvoľne rozhodovať o tom, či má ľudstvo právo na informácie. Historický román a zároveň detektívka, kniha, ktorá sa rozhodne nie bezdôvodne stala svetovou senzáciou.