Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Potrebujete sa odreagovať? Začnite čítať! Pozrite sa na knihy, ktoré vás inšpirujú

Mechanický pomaranč
www.youtube.com
18. novembra 2015 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Tie najlepšie knihy majú potenciál zostať vám v mysli ešte dlho po tom, čo ich dočítate. Niektoré z nich dokonca môžu zmeniť váš pohľad na svet.

Skúmanie politiky, histórie a človeka sa v nasledujúcej vzorke kníh uskutočňuje v rámci tak hlbokého pohľadu, že doposiaľ dokázali a v budúcnosti pravdepodobne aj naďalej dokážu obstáť v skúške času. Keď sa budete nabudúce obzerať po nejakej tej dobrej a inšpirujúcej knihe, zvážte nasledujúci zoznam.

George Orwell: 1984

Ak ste túto knihu ešte nečítali, mali by ste to čo napraviť. V roku 1949 totiž George Orwell ľudstvu predpovedal veľmi neblahú budúcnosť. Práve z jeho knihy pochádza dnes už ikonická idea Veľkého brata a odkaz, ktorý v sebe nesie, je rovnako hrozný (aj hrozivý) teraz ako pred vyše 60 rokmi. Orwell čitateľom predkladá sugestívnu víziu sveta, ktorá si svoju podmanivosť udrží od začiatku do konca.

Orwell_1984.jpg

Aldoux Huxley: Nádherný nový svet

Huxleyho majstrovský kúsok je špekulatívnou fikciou, v ktorej „kontrolóri sveta“ vytvorili ideálnu spoločnosť. Zatiaľ čo väčšine vyhovuje svet, v ktorom sú normálne veci ako genetické inžinierstvo, vymývanie mozgov a rekreačné pôžitky a radovánky od výmyslu sveta (pretože toto všetko pokrýva ich potreby), jeden nováčik sa chce vyslobodiť. Huxleyho fascinujúce rozprávanie čitateľovi ponúka desivý pohľad na spoločnosť a rozhodne provokuje k premýšľaniu.

Nadherny_novy_svet.jpg

Mary Shelleyová: Frankenstein

Kniha je príbehom Victora Frankensteina, doktora, ktorý priviedol k životu monštrum, za čo následne nevýslovne trpí. Hoci notorický známy príbeh tohto gotického trileru istotne poznáte aspoň z filmovej verzie, kniha je kniha. Pre fanúšikov myšlienkovo hlbokej fantastiky absolútna povinnosť, pre ostatných naozaj dôležitý tip. Posolstvo Frankensteina je napokon poukázať na to, aké nebezpečenstvo môžu prinášať veda a nesprávne ľudské rozhodnutia.

Frankenstein.jpg

Franz Kafka: Proces

Príbeh napísal autor v roku 1914, vyšiel ale až v roku 1925, rok pred Kafkovou smrťou, a to vďaka Maxovi Brodovi. Proces je desivým rozprávaním o postave bankového prokuristu Jozefa K., ktorý je zatknutý a obvinený, hoci sa nedopustil ničoho zlého. O Kafkovom diele sa hovorí v súvislosti s úzkosťou z modernej doby a odcudzením a hoci sa svet od začiatku 20. storočia výrazne zmenil, čo-to je aktuálne aj teraz.

Kafka_proces.jpg

William Gibson: Neuromancer

Neuromancer bol prvým víťazom „svätej trojice“ ocenení v rámci kategórie sci-fi – Nebuly, Ceny Philipa K. Dicka a Huga. Svet románu Neuromancer je matrixovským svetom, v ktorom je každý byte údajov reprezentovaný v kyberpriestore. Ani v tomto svete sa dáta kradnúť nevypláca, inak sa treba postaviť najmocnejšej umelej inteligencii na Zemi. Biblia cyberpunku a priam až vizionársky literárny kúsok.

Neuromancer.jpg

Ray Bradbury: 451 stupňov Fahrenheita

Dej tohto prorockého románu je zasadený do dystopickej budúcnosti, v ktorej nie sú knihy. Pre hlavného hrdinu – Guya Montaga – je to normálne, pokiaľ nezazrie minulosť. V strhujúcom príbehu sa čitateľ stretne s hasičmi, ktorí požiare nehasia, ale zakladajú, s budúcnosťou, v ktorej by chcel žiť asi len málokto.

451_stupnov_fahrenheita.jpg

William Golding: Pán múch

Príbeh o partii chlapcov, ktorí uviazli na koralovom ostrove a musia sa tam naučiť žiť, sa stal bestsellerom v 60. rokoch minulého storočia a má povesť kontroverzného titulu. S narastajúcimi problémami sa začne vynárať aj brutálny portrét ľudskej prirodzenosti, ľudských pováh a podstaty. Robinzonáda, ktorá sa pýta: Máme civilizovanosť v sebe, alebo sme kdesi hlboko stále „zvieratami“?

Pan_much_golding.jpg

Oscar Wilde: Portrét Doriana Graya

Príbeh mladého muža, ktorý predá svoju dušu výmenou za mladosť a krásu, má dnes rovnakú silu ako pred rokmi, ako v čase, keď bol knižne vydaný. Kto Portrét Doriana Graya nečítal, mal by tak čo najskôr urobiť, a to ešte pred tým, ako sa rozhodne nahradiť svoju prirodzenosť umelosťou. Hoci je túžba po večnej mladosti alebo nesmrteľnosti lákavá, pominuteľnosť niektorých vecí je čímsi, s čím sa treba jednoducho zmieriť.

Oscar_wilde.jpg

Anthony Burgess: Mechanický pomaranč

Budúcnosť plná kriminálnikov, ktorí ovládajú po zotmení ulice, je desivou nočnou morou. To, čo z knihy vyplýva – otázka, čo človeku zostane, keď mu niekto odoberie možnosť slobodnej voľby – je dnes stále aktuálne. Otázka, ktorá bude trápiť ľudstvo poriadne dlho, však zostane nezodpovedaná, pretože odpoveď musí nájsť každý sám v sebe. A po prečítaní knihy môžete siahnuť po rovnomennom filme Stanleyho Kubricka.

Mechanicky_pomaranc.jpg

Umberto Eco: Meno ruže

Príbeh sa odohráva v roku 1327 v talianskom kláštore, kam prišiel brat William z Baskervillu vyšetrovať zločin. Po prečítaní tejto knihy sa možno budete sami seba pýtať, či môže niekto svojvoľne rozhodovať o tom, či má ľudstvo právo na informácie. Historický román a zároveň detektívka, kniha, ktorá sa rozhodne nie bezdôvodne stala svetovou senzáciou.

Meno_ruze.jpg

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X