Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter zatiaľ nevyhovel požiadavke odborárov na obnovenie povinnosti pre zamestnávateľov oznamovať úradu práce voľné pracovné miesta. Ide pritom o zásadnú pripomienku Konfederácie odborových zväzov SR.
Ako konštatuje ministerstvo práce v novom návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, pri tejto požiadavke je naďalej v rozpore s odborármi.
Vynechané úrady práce
„Stotožňujeme sa s tým, že by v budúcnosti mohlo byť toto ustanovenie pre aktívnu politiku zamestnanosti, teda aj pre úrady prace, prospešné,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška. K tomu je však podľa neho potrebné vytvorenie primeraného sankčného mechanizmu, bez ktorého by ani takáto povinnosť nebola účinná.
Chcú zaviesť centrálny portál pracovných miest
„Existencia budúceho centrálneho portálu pracovných miest by zvýšila opodstatnenosť nahlasovacej povinnosti aj z pohľadu samotných zamestnávateľov,“ tvrdí hovorca rezortu práce a sociálnych vecí. Je podľa neho dôležité, aby aj zamestnávatelia v prepojenosti informácií videli v prvom rade zvýšenie efektivity hľadania vhodných uchádzačov na ponúkané pracovné miesta, a nie len aspekt zvýšenej administratívy. „Bude to úlohou budúcej komunikácie medzi všetkými sociálnymi partnermi,“ dodal Stuška.
Richter povinné nahlasovanie podporoval
Šéfovi rezortu práce sa koncom októbra pripomienka odborárov páčila. „Budeme sa tým zaoberať, v tejto chvíli som skôr naklonený tomu, že by sme to dali ako povinnosť,“ povedal vtedy Richter. Ako vtedy ďalej uviedol, ak sa to stane, nebude to v záujme odborárov, ale v záujme nezamestnaných a vytvárania podmienok na ich zamestnanie. Hoci je podľa neho úrad práce zo zákona povinný sprostredkovávať prácu, je z tohto procesu v súčasnosti často vynechaný.
Na povinné hlásenia tlačia odborári
Konfederácia odborových zväzov SR žiada, aby sa po deviatich rokoch pre zamestnávateľov obnovila povinnosť oznamovať úradu práce voľné pracovné miesta. Podľa návrhu odborárov by bol zamestnávateľ povinný písomne oznámiť úradu práce a sociálnych vecí do piatich pracovných dní voľné miesta a najneskôr do piatich pracovných dní aj obsadenie týchto miest.
Povinnosť zamestnávateľov nahlasovať úradom práce voľné pracovné miesta v rovnakom znení, ako navrhujú odborári, zrušila druhá vláda Mikuláša Dzurindu od 1. januára 2004. Ako v auguste 2003 uviedol vtedajší štátny tajomník Ministerstva práce a sociálnych vecí Miroslav Beblavý, zamestnávatelia toto opatrenie vnímali len ako „spôsob byrokratického otravovania“. Povinnosť hlásiť voľné miesta je podľa neho nevymáhateľná a vytvára negatívny vzťah medzi zamestnávateľmi a úradmi práce. „Odhadujem, že zrušením tejto povinnosti sa skôr zvýši, ako zníži počet nahlasovaných miest,“ skonštatoval v auguste 2003 terajší poslanec za SDKÚ-DS. Ako vtedy dodal, úrady práce zaznamenávajú veľa sťažností zamestnávateľov na toto zákonné opatrenie, keďže to považujú za otravnú povinnosť.
Správa bola rozšírená o rozšírená o vyjadrenie hovorcu ministerstva práce a sociálnych vecí Michala Stušku.