Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Povinné nahlasovanie voľných miest sa zrejme neobnoví

Povinné nahlasovanie voľných miest sa zrejme neobnoví
Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter. Foto: SITA
12. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Minister práce a sociálnych vecí Ján Richter zatiaľ nevyhovel požiadavke odborárov na obnovenie povinnosti pre zamestnávateľov oznamovať úradu práce voľné pracovné miesta. Ide pritom o zásadnú pripomienku Konfederácie odborových zväzov SR.

 
Ako konštatuje ministerstvo práce v novom návrhu novely zákona o službách zamestnanosti, pri tejto požiadavke je naďalej v rozpore s odborármi.
 

Vynechané úrady práce

„Stotožňujeme sa s tým, že by v budúcnosti mohlo byť toto ustanovenie pre aktívnu politiku zamestnanosti, teda aj pre úrady prace, prospešné,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva práce a sociálnych vecí Michal Stuška. K tomu je však podľa neho potrebné vytvorenie primeraného sankčného mechanizmu, bez ktorého by ani takáto povinnosť nebola účinná. 
 
 

Chcú zaviesť centrálny portál pracovných miest

„Existencia budúceho centrálneho portálu pracovných miest by zvýšila opodstatnenosť nahlasovacej povinnosti aj z pohľadu samotných zamestnávateľov,“ tvrdí hovorca rezortu práce a sociálnych vecí. Je podľa neho dôležité, aby aj zamestnávatelia v prepojenosti informácií videli v prvom rade zvýšenie efektivity hľadania vhodných uchádzačov na ponúkané pracovné miesta, a nie len aspekt zvýšenej administratívy. „Bude to úlohou budúcej komunikácie medzi všetkými sociálnymi partnermi,“ dodal Stuška. 
 

Richter povinné nahlasovanie podporoval

Šéfovi rezortu práce sa koncom októbra pripomienka odborárov páčila. „Budeme sa tým zaoberať, v tejto chvíli som skôr naklonený tomu, že by sme to dali ako povinnosť,“ povedal vtedy Richter. Ako vtedy ďalej uviedol, ak sa to stane, nebude to v záujme odborárov, ale v záujme nezamestnaných a vytvárania podmienok na ich zamestnanie. Hoci je podľa neho úrad práce zo zákona povinný sprostredkovávať prácu, je z tohto procesu v súčasnosti často vynechaný. 
 

Na povinné hlásenia tlačia odborári

Konfederácia odborových zväzov SR žiada, aby sa po deviatich rokoch pre zamestnávateľov obnovila povinnosť oznamovať úradu práce voľné pracovné miesta. Podľa návrhu odborárov by bol zamestnávateľ povinný písomne oznámiť úradu práce a sociálnych vecí do piatich pracovných dní voľné miesta a najneskôr do piatich pracovných dní aj obsadenie týchto miest. 
 
Povinnosť zamestnávateľov nahlasovať úradom práce voľné pracovné miesta v rovnakom znení, ako navrhujú odborári, zrušila druhá vláda Mikuláša Dzurindu od 1. januára 2004. Ako v auguste 2003 uviedol vtedajší štátny tajomník Ministerstva práce a sociálnych vecí Miroslav Beblavý, zamestnávatelia toto opatrenie vnímali len ako „spôsob byrokratického otravovania“. Povinnosť hlásiť voľné miesta je podľa neho nevymáhateľná a vytvára negatívny vzťah medzi zamestnávateľmi a úradmi práce. „Odhadujem, že zrušením tejto povinnosti sa skôr zvýši, ako zníži počet nahlasovaných miest,“ skonštatoval v auguste 2003 terajší poslanec za SDKÚ-DS. Ako vtedy dodal, úrady práce zaznamenávajú veľa sťažností zamestnávateľov na toto zákonné opatrenie, keďže to považujú za otravnú povinnosť.
 
Správa bola rozšírená o rozšírená o vyjadrenie hovorcu ministerstva práce a sociálnych vecí Michala Stušku.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Mzdy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X