Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pozemkové spoločenstvá možno zakladať už len s právnou subjektivitou

Po novom možno zakladať už len spoločenstvá s právnou subjektivitou
Fotobanka Pixmac
17. júna 2014 Zdroj Podnikam.SK, SIM Tlačiť

Po novom je možné založiť už len pozemkové spoločenstvo s právnou subjektivitou. Zmeny nastávajú aj v účtovaní a zdaňovaní výnosov pozemkových spoločenstiev.

Žiadosti o registráciu treba podať do 30. júna 2014

Prijatím zákona č. 97/2013 a zákona č. 34/2014, ktorý ho novelizoval, je po novom možné zakladanie už len pozemkových spoločenstiev s právnou subjektivitou. Zákon č. 181/1995 Z. z. o pozemkových spoločenstvách v znení zákona č. 217/2004 a č. 549/2004 sa tým zrušil.
Pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity sa preto musia do 30. júna 2014 rozhodnúť, čo ďalej. Ak chcú naďalej fungovať, musia požiadať o registráciu spoločenstva v registri pozemkových spoločenstiev. Ten vedie príslušný obvodný lesný úrad. Návrh na zápis podáva navrhovateľ, ktorým je predseda spoločenstva a aspoň jeden člen výboru.
Návrh musí obsahovať:
 • názov spoločenstva
 • sídlo spoločenstva
 • katastrálne územie a čísla listov vlastníctva
 • meno, priezvisko, trvalý pobyt a dátum narodenia volených členov orgánov spoločenstva
 • meno, priezvisko, trvalý pobyt a dátum narodenia osôb oprávnených konať za spoločenstvo a rozsah oprávnenia konať za spoločenstvo
 • údaj, či spoločenstvo vykonáva podnikateľskú činnosť
 • dátum zápisu spoločenstva do registra
Povinnými prílohami k návrhu sú:
 • zmluva o spoločenstve
 • stanovy spoločenstva, ak s na ich vydaní dohodli členovia spoločenstva
 • notárska zápisnica o založení
 • vyhlásenie o tom, či bude spoločenstvo vykonávať podnikateľskú činnosť
Ak do tohto termínu nepodá spoločenstvo návrh na zápis do registra, stráca platnosť a zrušuje sa.

Registrácia na daňovom úrade je povinná

Spoločenstvo odo dňa zápisu do registra považuje za podnikateľský subjekt, preto sa musí zaregistrovať na príslušnom daňovom úrade pre daň z príjmov právnickej osoby.
Spoločenstvo zodpovedá za svoje záväzky celým svojím majetkom. Členovia spoločenstva ručia za záväzky spoločenstva podľa veľkosti svojho podielu na spoločnej nehnuteľnosti či na spoločnom majetku.
Ďalšou možnosťou transformácie pozemkového spoločenstva bez právnej subjektivity je založenie  spoločnosť s ručením obmedzeným, akciovej spoločnosti či založenie združenia podľa Občianskeho zákonníka.

Zmeny sú aj v spôsobe účtovania a zdaňovania dosiahnutého zisku

Spôsob účtovania
Pozemkové spoločenstvá s právnou subjektivitou sú považované za podnikateľské subjekty. Preto im zákon dovoľuje účtovať len v sústave podvojného účtovníctva, a to v súlade sOpatrením ministerstva financií č. 23054/2002-92.
Porovnanie:
Pozemkové spoločenstvá bez právnej subjektivity uplatňovali pri účtovaní podobný postup, ako iné podnikateľské združenia bez právnej subjektivity, ktoré vznikli na základe zmluvy o združení v súlade s Občianskym zákonníkom. Účtovali teda v sústave jednoduchého účtovníctva.
Zdaňovanie príjmov
Príjmy pozemkového spoločenstva sa zdaňujú rovnako, ako u ostatných právnických osôb. Výsledok hospodárenia sa vypočíta ako rozdiel medzi výnosmi a nákladmi, ktoré sa vzťahujú k účtovnému obdobiu bez ohľadu na deň úhrady. Výsledkom môže byť zisk, alebo strata, následne sa upraví o pripočítateľné a odpočítateľné položky.
Zisk sa zdaňuje sadzbou pre právnické osoby, za zdaňovacie obdobie 2014 to bude 22% zo základu dane zníženého o daňovú stratu. Spoločenstvo podáva daňové priznanie pre právnické osoby v stanovenom termíne, povinnou prílohou je účtovná závierka, čiže súvaha, výkaz ziskov a strát a aj poznámky.
Dosiahnutý zisk môže pozemkové spoločenstvo rozdeliť medzi jednotlivých členov – podielnikov. Tí dostávajú vyplatený už zdanený zisk, čo znamená, že ďalej ho nezdaňujú a teda ani  neuvádzajú vo svojom daňovom priznaní.
Porovnanie:
Pri pozemkových spoločenstvách bez právnej subjektivity išlo o iný postup. Daňovníkom nebolo spoločenstvo, ale každý člen – podielnik, ktorý dostal vyplatený podiel z hospodárenia spoločnosti. V praxi to znamenalo, že zisk nezdaňovalo spoločenstvo, ale jednotliví členovia – podielnici. Každý podával daňové priznanie sám za seba, pričom išlo o príjem podľa § 6 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, čiže ako príjem samostatne hospodáriaceho roľníka. Neexistovala možnosť podania nejakého hromadného daňového priznania.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

pozemkové spoločenstvá

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie V čom podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X