Pozrite si zoznam tých najmenej bezpečných európskych miest
Osobná bezpečnosť je jednou z kľúčových zložiek života a jednou zo záruk jeho slušnej kvality. Jedna z najväčších poradenských firiem v oblasti ľudských zdrojov Mercer vydáva každoročne správu o kvalite životnej úrovne Quality of Living Index, ktorá okrem iného odhaľuje najbezpečnejšie mestá na život a prácu.
Hodnotenie je podľa samotnej spoločnosti jedným z najkomplexnejších svojho druhu a realizuje sa raz ročne v mene pomoci nadnárodným spoločnostiam a ostatným zamestnávateľom.
Mercer tvrdí, že hodnotenie osobnej bezpečnosti je v súvislosti s mestami založené na „vzťahoch s ostatnými krajinami, vnútornej stabilite, zločinnosti a výkone práva“. Inými slovami, je jasné, že vojnami zmietané mestá a tie s veľkou zločinnosťou dostanú najnižšie hodnotenia.
Mercer sa pozrel na 450 miest na celom svete a urobil zoznam 230 krajín, ktoré sú pre pracovníkov najbezpečnejšie. Hoci sa mnoho európskych miest ocitlo na vrcholci zoznamu, teda medzi najbezpečnejšími na svete, zopár ich – možno aj trochu prekvapujúco – skončilo s veľmi nízkym hodnotením.
A desiatimi najmenej bezpečnými európskymi mestami sú podľa správy spoločnosti Mercer nasledovné:
10. Bukurešť, Rumunsko – Násilia a organizovaného zločinu je v hlavnom meste Rumunska pomerne málo. Je tam však rozšírená korupcia a počet menej závažných trestných činov je tiež relatívne vysoký.
9. Záhreb, Chorvátsko – Záhreb, podobne ako ostatné hlavné mestá (juho)východnej Európy, dopláca na rozšírenú korupciu.
8. Riga, Lotyšsko – Ak odhliadneme od protiimigračných protestov, ktoré sa začali v uliciach lotyšskej metropoly objavovať, Riga má ako mesto problémy s prosperujúcim organizovaným zločinom a prostitúciou.
7. Rím, Taliansko – Mesto stratilo na charaktere bezpečnosti po tom, čo sa objavilo viacero poplašných správ ohľadom možných teroristických útokov.
6. Madrid, Španielsko – Mesto sa danom mieste ocitlo kvôli sociálnym nepokojom vyplývajúcim z celonárodných úsporných opatrení, ktoré viedli k masívnej nezamestnanosti, obzvlášť medzi mladou populáciou.
5. Budapešť, Maďarsko – Kredit mesta klesol po výraznom zvýšení sociálnych nepokojov v meste zapríčinených utečeneckou krízou. Chaos na železničných staniciach a protesty v uliciach vypukli niekoľkokrát, a to aj v súvislosti s tým, že predseda vlády Viktor Orban sa pokúšal príchodu a prechodu migrantov do krajiny a cez krajinu zabrániť.
4. Sofia, Bulharsko – Veľké množstvo sociálnych nepokojov mestu v hodnotení neprospelo. Ľudia v Bulharsku, ktoré je najchudobnejším členom Európskej únie, neustále protestujú proti vláde, a to predovšetkým kvôli zmenám v súvislosti s penziami. Búria sa taktiež proti korupcii.
3. Atény, Grécko – Po rozsiahlych a dlhotrvajúcich opatreniach, ktoré musela vláda zaviesť, aby zostala v EÚ, stúpli chudoba a zločinnosť v Aténach natoľko, že hodnotenie mesta je nedobré. Problémy s utečencami sa navyše, ako je známe, nevyhli ani tejto krajine a jej hlavnému mestu.
2. Belehrad, Srbsko – Násilných zločinov je v meste málo, ale napriek tomu Belehrad klesol na druhú priečku v rámci tohto nepozitívneho rankingu. Korupcia a problémy s úplatkárstvom sú v súvislosti s metropolou Srbska rovnako problematické ako krádeže a vandalizmus.
1. Kyjev, Ukrajina – Neustále civilné nepokoje a zlé vzťahy s Ruskom spôsobili, že Kyjev sa dostal v hodnotení najmenej bezpečných európskych miest na prvé miesto. Hoci je v súčasnosti Kyjev viac-menej pokojný (v porovnaní s Krymom), rozšírili sa tam krádeže, vandalizmus a násilné protesty, kvôli ktorým sa zranili alebo zomreli už stovky ľudí.