Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pracovníci verejnej a štátnej služby nedostali vyššie platy

Pracovníci verejnej a štátnej služby nedostali vyššie platy
Ilustračné foto SITA
19. decembra 2012 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zástupcovia zamestnancov vo verejnej a štátnej službe dnes so zástupcami zamestnávateľov podpísali dve kolektívne zmluvy vyššieho stupňa, ktoré však nezahŕňajú požadované desaťpercentné zvýšenie platov.

 
Zmluvy im zaručujú niektoré sociálne benefity a vláda sľúbila, že v máji je pripravená opäť hovoriť o zvýšení tarifných miezd. Pri podpise chýbal zástupca Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.
 

Štátni zamestnanci budú mať viac dovolenky

Zmluvy pracovníkom v štátnej a verejnej správe, ktorých je asi 350-tisíc, zabezpečia o týždeň viac dovolenky, kratšiu pracovnú dobu o polhodinu denne a jedno „odchodné“ navyše pre ľudí odchádzajúcich do dôchodku. Ďalej zmluvy zabezpečujú príspevok zamestnávateľov na tretí pilier dôchodkového sporenia a tvorbu sociálneho fondu. „Tieto benefity určite neobsahujú to, čo sme od kolektívneho vyjednávania očakávali, ale v danom ekonomickom priestore a v danej situácii považujeme za vhodné podpísanie kolektívnych zmlúv a udržanie toho sociálneho zmieru aj pre rok 2013,“ povedal pre agentúru SITA predseda Slovenského odborového zväzu zdravotníctva a sociálnych služieb Anton Szalay. 
 
 
 
Dnes je podľa Szalaya ťažko hovoriť, koľko im bude možné pridať v máji. Potvrdil však, že budú žiadať minimálne päť percent. „Keď vláda po tlakoch školákov našla finančné prostriedky na úroveň päť percent, tak veríme, že minimálne tých päť percent by sa mohlo prejaviť aj pre ostatných zamestnancov vo verejnej a štátnej službe,“ dodal Szalay. 
 

Vláda chce dodržať deficit rozpočtu

„Viaceré oprávnené nároky, ktoré za zamestnancov odborári požadovali, nemohli byť zahrnuté do vyššej kolektívnej zmluvy,“ pripomenul minister práce Ján Richter. Zhodli sa totiž na dodržaní deficitu verejných financií v roku 2013 pod tromi percentami. Richterovi je ľúto, že pri podpise chýbal zástupca školských odborárov. „Vnímame požiadavky školských odborárov, ale v žiadnom prípade nesúhlasíme s postupom, ktorý zvolili,“ povedal. Richter poznamenal, že sú tu zástupcovia zamestnancov, ktorí sú na tom ešte oveľa horšie. Školské odbory požadovali desaťpercentné zvýšenie platov, za čo v novembri štrajkovali. Napokon im vláda pridala len päť percent. 
 
Zamestnanci štátnej a verejnej správy žiadali zvýšenie miezd na budúci rok o desať percent. Svoju požiadavku podopreli tvrdením, že počas posledných troch rokov sa v tejto sfére zvyšovali platy len raz, a to o jedno percento v roku 2010. V minulom ani v tomto roku k valorizácii nedošlo. Szalay pripomenul, že keď vláda avizovala zníženie platov o päť percent, zamestnanci štátnej a verejnej správy v septembri zorganizovali aj protestné zhromaždenie pred rezortom práce. Napokon sa im nepodarilo dosiahnuť žiadne zvýšenie a Szalay verí, že ani o tých päť percent neprídu. 
 
Signatármi kolektívnych zmlúv sú splnomocnení zástupcovia zamestnávateľov, reprezentovaní Vádou SR, Združením miest a obcí Slovenska a predstaviteľmi samosprávnych krajov, a zástupcovia zamestnancov, reprezentovaní Konfederáciou odborových zväzov SR, Nezávislými kresťanskými odbormi Slovenska a Všeobecným slobodným odborovým zväzom. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X