Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pracovnú zdravotnú službu možno vrátia pre všetky kategórie zamestnancov

Slovensku hrozia pokuty pre pracovnú zdravotnú službu
Foto: SITA
10. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ak pracovná zdravotná služba nebude existovať len na dobrovoľnej báze, bude predstavovať najmä pre malých a stredných podnikateľov a nízkorizikové povolania nezanedbateľnú finančnú, časovú a administratívnu záťaž, tvrdí analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar.

Ministerstvo zdravotníctva vraj na náprave už pracuje

Európska komisia hrozí Slovensku súdom v Luxemburgu a státisícovými pokutami. Dôvodom sú legislatívne zmeny spred dvoch rokov, ktoré zrušili povinnú pracovnú zdravotnú službu pre nízkorizikové skupiny zamestnancov. Píše utorkové vydanie denníka Hospodárske noviny (HN). Z Bruselu už podľa informácií novín prišiel list o začatí konania voči SR. V prípade, že Slovensko nedá legislatívu čo najskôr do poriadku, môže skončiť pred súdnym dvorom.
 
Ako sa pre HN vyjadril advokát Viliam Karas, komisia môže iniciovať konanie o porušení Zmluvy o fungovaní EÚ, ktorého výsledkom môže byť paušálna pokuta najmenej 896 tisíc eur, ako aj denné penále od tisíc do vyše 65 tisíc eur až do zabezpečenia nápravy. Ministerstvo zdravotníctva podľa denníka na náprave už pracuje, kedy bude hotové, nevedelo uviesť. Rezort problematiku prebral od ministerstva práce. 
 

 

Podľa zamestnávateľov ide o lobing firiem z oblasti PZS

Povinnosť zabezpečiť pracovné zdravotné služby (PZS) nízkorizikovým pracovníkom, teda pracovníkom prvej a druhej kategórie bola zrušená v roku 2011. Exminister práce sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál (SaS) sa pre HN vyjadril, že za zmenami si stojí, tlak na obnovenie pracovnej zdravotnej služby označil za lobing firiem, ktoré ich zabezpečujú. „Budú mať garantovaný slušný zárobok prakticky za nič,“ povedal pre HN Mihál. 
 
Úrad verejného zdravotníctva registruje 85 spoločností, ktoré poskytujú PZS. Za služby pri prvých dvoch kategóriách si účtujú za zamestnanca 10 až 30 eur, v prípade tretej a štvrtej kategórie, ktoré sú rizikovejšie, je to od 30 do 100 eur. Podľa Jozefa Kollára z Konfederácie odborových zväzov SR je práve v druhej kategórii najviac chorých. Šéf asociácie zamestnávateľov Radoslav Machunka to považuje za účelový argument, keďže ide o najpočetnejšiu skupinu zamestnancov.
 

 
Analytik inštitútu INEKO Dušan Zachar tvrdí, že služba by mala existovať na dobrovoľnej báze. „V opačnom prípade predstavuje najmä pre malých a stredných podnikateľov a nízkorizikové povolania nezanedbateľnú finančnú, časovú a administratívnu záťaž,“ vyjadril sa pre denník Zachar. 
 
Pracovná zdravotná služba bola do roku 2011 povinná pre štyri pracovné kategórie, v súčasnosti je už len pre tretiu a štvrtú. Slúži na prevenciu chorôb zo zamestnania a pracovných úrazov.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X