Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Prečo je dôležité navyšovanie príjmu

SITA
30. novembra 2010 Tlačiť

Prečo by sme sa mali zamyslieť nad dôležitosťou navyšovania príjmu, inak povedané diverzifikáciou príjmu? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Skôr ako sa k nej prepracujeme pripomeňme si slávneho autora Roberta T. Kiyosakiho, ktorému sa podarilo za necelých dvanásť rokov vytvoriť z nuly majetok v hodnote 800 miliónov dolárov. Tento autor rozdelil ľudí na štyri skupiny a vytvoril tzv. Cashflow kvadrant, ktorý si teraz popíšeme. Jeho pochopenie je základom vášho budúceho úspechu. 

Cashflow kvadrant

Robert T. Kiyosaki rozdelil ľudí na štyri skupiny: zamestnanec, živnostník, majiteľ firmy a investor. Každý z nás sa nachádza apsoň v jednej z týchto skupín. Naša pozícia je určená tým, odkiaľ pochádzajú naše príjmy. Peniaze môžete zarobiť vo všetkých štyroch kvadrantoch. Rozdiel je v tom, že ako zamestnancovi či živnostníkovi sa vám len ťažko podarí vytvoriť si aj pasívny príjem.

Zamestnanec zarába najmenej, lebo jeho výplatu mu určuje šéf a musí z nej ešte platiť odvody a dane. Živnostník (inak povedané samostatne zárobkovo činná osoba) zarába síce sám na seba, no aj jeho príjem je obmedzený, nakoľko každý deň má 24 hodín. Ako teda vidíme, osoby na ľavej strane kvadrantu majú príjem obmedzený (viď obrázok nižšie). Vymieňajú svoj čas za peniaze, no sú limitovaní týmto časom. Na pravej strane sa nachádza majiteľ firmy a investor, ktorí majú stopercentne istotu vo svojích rukách, pretože sami zakladajú firmy, investujú do nehnuteľností, domov, akcií a môžu si tým postupom času vytvoriť trvalý pasívny príjem. 

 Obrázok 1: Cashflow kvadrantPrameň: KIYOSAKI, R.T. – LECHTEROVÁ, S.L.: CASHFLOW kvadrant, s.9.

 

Aktívny a pasívny príjem

Každý z nás si môže vybrať do ktorej strany kvadranty by chcel patriť. Podľa toho ako zaobchádzate so svojimi peniazmi a časom, dostávate sa do jedného z kvadrantov na vyššie uvedenom obrázku. Každý z nás začína s aktívnym príjmom. Ten kto si zaň kúpi auto, dom, byt či dovolenku, kúpi si tým svoje pasíva, ktoré vám peniaze z kapsy vyberajú.

Sú aj takí, ktorí na to nemajú a musia si dokonca požičať. Kupujú veci na úver, čo je ešte horšie. Toto je cesta ako sa dopracovať k chudobe. Stredná vrstva je chudobná, lebo má len aktívny príjem a ten utráca na pasíva. 

Našou snahou by malo byť, aby sme sa dostali do pravej časti kvadrantu. Majitelia a investori pracujú na tom, aby mohli kúpiť nejaký výrobný nástroj alebo aby mohli založiť firmu a tým vytvárať tzv. pasívny príjem.

Čo je to pasívny príjem? Je to príjem, ktorí vám plynie, aj keď aktívne nepracujete. V kapitalizme pravá strana kvadrantu funguje ako perpetum mobile. Investujete do firmy, zarobíte peniaze, ktoré potom môžete investovať opäť do firmy. Ak zarobíte viac, môžete kúpiť domy, nehnuteľnosti, ivestície. Čím viac zarobíte, tým viac môžete investovať. Čím viac investujete, tým viac môžete zarobiť. Organizujete svoj systém práce tak, že vytvárate trvalý pasívny príjem a máte istotu vo svojích rukách. Rozdiel medzi bohatými a chudobnými je ten, z akých peňazí teda kupujú pasíva. 

 

Kapitalizmus prináša nové možnosti

Cieľom kapitalizmu by malo byť, aby sa každý človek dopracoval na pravú stranu kvadrantu. Na pravej strane sa nemusí báť, že príde o prácu či o klientov. Ako je to ale u nás v skutočnosti? Aj po 21 rokoch kapitalizmu stále mnohí zmýšľajú socialisticky resp. sociálne a spoliehajú sa na to, že sa o nich postará štát. Nič ich neženie k tomu, aby sa snažili zarobiť viac.

Kapitalizmus ako taký funguje na tom, že ľudia na pravej strane vytvárajú pracovné a investičné príležitosti. Mnohí nerozumejú tomu, čo im kapitalizmus prináša a nikdy nepočuli ani o Cashflow kvadrante. Priepasť v našej spoločnosti existuje preto, lebo  nemáme potrebné vzdelanie. Za socializmu nám vymedzila spoločnosť len jeden diel z Cashflow kvadrantu – zamestnanca. Ostatné boli zakázané. Všetci museli mať prácu a kto ju nemal, tak mu ju vláda bola povinná nájsť. Po roku 1989 sa otvorili nové možnosti. Ľudia mohli získať živnostenský list, mohli sa stať majiteľmi firiem, no nikto nevedel poriadne ako to má robiť. Okrem niektorých ľudí.

Najviac o kapitalizme vedeli tí, ktorí boli zaškolení na to, aby mohli proti nemu bojovať. A práve títo ľudia vedeli, že pozemky, nehnuteľnosti a firmy majú svoju hodnotu a že v kapitalizme prosperujú tí, ktorí majú firmy a výrobné hodnoty. A zrazu sa z týchto borcov stali majitelia 20 miliónovej firmy. A zrazu nastal kapitalizmus a niektorí ľudia na tom zbohatli. Je to fér? Áno je to fér. Pretože v kapitalizme profitujú práve tí, ktorí majú znalosti. Znalosti sú kľúčom k úspechu. Mnoho ľudí ani nevie, čo nevie.

Žijeme už 21 rokov v kapitalizme a mnoho ľudí ho ani nepozná. A mnohí ani nechcú. Ľudia sa tešili na kapitalizmus. No čo sa zmenilo? Za socializmu bola aspoň istá práca, teraz vás môžu kedykoľvek vyhodiť. Musíme si priznať zopár vecí: vysoká nezamestnanosť, nízke dôchodky, klesajúce úroky na sporenie, veľa exekúcií, vysoký štátny dlh – nikdy to nebolo také zlé ako teraz.

Veľa ľudí čaká, kto s tým niečo spraví. Nedochádza im, že v kapitalizme je každý zodpovedný sám za seba a že každý sám musí s tým niečo spraviť. Každý z nás je zodpovedný za spoločnosť ako celok. Lebo ak sa bude dariť mne, ak sa bude dariť ostatným, tak potom vytvoríme lepšie podmienky i pre naše deti a spoločnosť ako celok. Musíme sa ale neustále vzelávať a učiť správne veci aj svoje deti. V západných krajinách radia rodičia svojim deťom, aby si jeden plat odložili nabok a z druhého žili. Jeden plat teda dávajú bokom – investujú niekam, kam im peniaze prinášajú hodnotu. Zmýšľajú teda kapitalisticky, čo mnohým u nás ešte chýba.

Myslenie a postoje ľudí v Cashflow kvadrante

O tom, že ľudia na pravej a ľavej strane kvadrantu zmýšľajú odlišne, niet pochýb. Pozrime sa na niekoľko príkladov. Na kapitalizmus ľavá strana hovorí, že  je to vykorisťovanie človeka človekom. Pravá strana má takýto názor: je to najmodernejší systém, kde si každý môže zarobiť toľko, koľko chce. Na podnikateľov nazerá ľavá strana ako na vykorisťovateľov zamestnancov, ktorí okrádajú štát.  Pravá strana berie podnikateľa ako chlebodárcu, strojcu myšlienky kapitalizmu, ktorý vytvára konkurenčné prostredie a ponúka pracovné miesta, výrobky a služby. O peniazoch ľavá strana hovorí, že kazia ľudí, kým tá pravá hovorí, že peniaze pomáhajú ľudom.

Trvalý pasívny príjem je pre ľudí na ľavej strane zakázaný. Nie je fér, aby niekto zarábal a pritom nič nerobil. Pre pravú stranu je pasívny príjem cieľom, za ktorým by mal každý ísť.

Na vládu nazerá ľavá strana ako na spasiteľa. Pravá v nej vidí partnera, s ktorým by sa mala postarať o to, aby kapitalizmus fungoval.  Bohatý politik je pre ľudí na ľavej strane zrádca a lump. Pravá strana vie, že je to nevyhnutnosť, aby politik vedel hospodáriť so svojim vlastným majetkom a robiť kvalitné finančné rozhodnutia. To nie je na hanbu, ale práve naopak.

Postoj zamestnanca na ľavej strane kvadrantu je: nebudem makať na šéfa, urobím len to čo musím. Postoj na pravej strane je: musím robiť, aby firma môjho šéfa bola lepšia ako konkurencia. Tým budem mať stabilnejšiu prácu a vyšší plať. A čím budem lepší, tým užitočnejší a nepostrádateľnejší budem pre majiteľa firmy.

Mnohým chýba teda kapitalistické vzdelanie. Nechápu prečo by mali navyšovať svoj príjem, prečo by sa mali snažiť dostať z ľavej strany kvadrantu do pravého. Okrem vzdelania je veľmi dôležitý i náš postoj. Je len na mne či využijem znalosti, ktoré mám. Veľa rodičov sa správa k deťom tak, že keď za nimi prídu s myšlienkou, že budú podnikať, tak sa im to snažia vyhovoriť: „Ja ti dám živnosť, chceš neistotu?“ Rodičia síce chcú pre deti len to najlepšie, no neidú im príkladom. Akú cestu ponúkate svojim deťom? Čo ich učíte? Aký postoj máte vy sami? Dnes sa do popredia dostáva názor: je frajerina nerobiť. A to sa podpisuje na celej ekonomike. Akú spoločnosť chceme?

Československo patrilo pred prvou svetovou vojnou medzi prvé štyri najúspešnejšie krajiny. Japonci sa od nás učili ako vyrábať motorky. Čo sa teda stalo? Potenciál tu stále je, no chýba nám vzdelanie. Pokiaľ kapitalizmus nebude skutočne fungovať, tak sa nám nepodarí zlepšiť momentálnu situáciu. Ide totiž o spojené nádoby. Keď budete bojovať, aby ste sa dostali do pravej strany kvadrantu, tak sa stanete tvorcami kapitalizmu. Vytoríte hodnoty, pracovné miesta. Vy budete tými, ktorí sa starajú, aby celá spoločnosť prosperovala. Naučíte sa podnikať a investovať do seba. Dá sa to, len treba chcieť. Každý z vás, kto číta tento článok je na hranici svojho nového začiatku. Ak budete investovať čas a peniaze, tak sa vám podarí dostať sa na pravú stranu kvadrantu. Treba bojovať, lebo nám druhí skúpia naše byty, domy a pozemky. Nerobme na druhých. Nebuďme len konzumentmi, ktorí kupujú to, čo sa vyrobí v Ázií či USA. Prekonajme vlastnú lenivosť a zoberme budúcnosť našej spoločnosti do vlastných rúk.Spracované podľa audionahrávky podnikateľa Romana Hasmana, ktorá vznikla v spolupráci CCR Internation s Internet Services Corporation. lm

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

25nov8:30Diskriminácia a konflikty na pracovisku (mobbing, bossing, staffing) – právny a psychologický pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X