
- Podnikam.sk
- Články
- Dane
- DPH
- Ako na predaj podniku z pohľadu DPH v roku 2025? Základ dane a ocenenie predaja podniku
Ako na predaj podniku z pohľadu DPH v roku 2025? Základ dane a ocenenie predaja podniku

Predaj a kúpa podniku nie je situáciou, ktorá by sa stávala často. Najčastejšie sa deje v rámci rozširovania podnikateľských aktivít etablovanej skupiny, ktorá chce rozšíriť portfólio o ďalšiu spoločnosť. Dôvody môžu byť rôzne. Oslabenie konkurencie, väčšia škála produktov a služieb, väčší podiel na trhu a podobne. Samotný predaj podniku alebo časti podniku je náročnou operáciou z daňového aj právneho pohľadu. Z hľadiska daní je potrebné riešiť najmä daň z príjmov a daň z pridanej hodnoty. V dnešnom článku sa zameriame na daň z pridanej hodnoty pri predaji a kúpe podniku.
Kedy ide o predaj podniku a kedy o predaj majetku
Pri predaji podniku je najdôležitejšie určenie, či vlastne ide o predaj podniku (prípadne časti podniku) alebo nie. Od toho sa totiž odvíja, aký režim DPH sa bude uplatňovať. Uplatňovanie DPH pri predaji podniku alebo jeho časti upravuje § 10 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty.
Za dodanie tovaru a dodanie služby sa nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku a vloženie podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku ako nepeňažný vklad do obchodnej spoločnosti alebo družstva, ak nadobúdateľ je platiteľom alebo sa stáva platiteľom podľa § 4 ods. 1 písm. d); nadobúdateľ, ktorý je platiteľom alebo sa stáva platiteľom podľa § 4 ods. 1 písm. d), sa na účely tohto zákona považuje za právneho nástupcu zdaniteľnej osoby, ktorá podnik alebo časť podniku tvoriacu samostatnú organizačnú zložku predala alebo vložila ako nepeňažný vklad, a to v rozsahu hmotného majetku a nehmotného majetku, ktorý sa na neho prevádza.
Toto komplikovane vyzerajúce ustanovenie hovorí o tom, že ak ide o predaj podniku, nie je predmetom DPH pri predaji. Dôležité v tomto prípade je, že musí ísť o predaj samostatne fungujúceho subjektu – nie samostatného majetku. V zmluve o predaji musí byť uvedené, že ide o predaj podniku (súhrn hmotných a nehmotných aktív) alebo časti podniku, tvoriacej samostatnú organizačnú zložku (nemusí ísť o organizačnú zložku zapísanú v obchodnom registri).
Spolu s hmotným majetkom prechádzajú na kupujúceho aj práva a záväzky a celý podnik musí byť schopný samostatnej hospodárskej aktivity.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Množstvo praktických príkladov
- Pozor pri oslobodených tovaroch a službách
- Základ dane a ocenenie predaja podniku
- Odpočítanie DPH u kupujúceho
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Venujem sa účtovníctvu a daňovému poradenstvu na www.mojuctovnik.com Zaujímam sa o investovanie a medzi moje záľuby patrí šport.