Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Preprava tovarov na železnici môže o polovicu zlacnieť

Preprava tovarov na železnici môže o polovicu zlacnieť
Ilustračné foto SITA
28. júna 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Náklady železničných nákladných dopravcov za využitie infraštruktúry by sa po plánovanom dočasnom znížení poplatkov mali podľa ministerstva dopravy reálne znížiť približne o polovicu.
 
Preprava tovarov po koľajniciach sa tak môže stať atraktívnejšia v konkurencii s cestnou dopravou.
 

Zníženie cien by mohlo platiť od 1. júla tohto roka do konca roku 2016

Presná suma poplatkov za využívanie železničnej cesty bude závisieť od hmotnosti vlaku a ďalších technických špecifikácií. „Predpokladáme, že tento krok podporí presun nákladnej dopravy na železnicu,“ informoval vo štvrtok agentúru SITA hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.
 
Rezort dopravy navrhuje pre železničných nákladných dopravcov dočasne znížiť úhrady za prístup k infraštruktúre na nediskriminačnom princípe na prechodné obdobie od 1. júla tohto roka do konca roku 2016. Malo by ísť o krytie okolo 50 % variabilných nákladov Železníc Slovenskej republiky alebo formu výnosu Úradu pre reguláciu železničnej dopravy v celkovej výške 80 mil. eur. Ide o jedno z viacerých navrhovaných opatrení ministerstva dopravy na konsolidáciu železničnej nákladnej dopravy v SR, pričom ich ešte musí schváliť vláda. 
 

 

Železnica má byť konkurencieschopná cestnej infraštruktúre

Poplatky nákladných prepravcov na železniciach v súčasnosti dosahujú priemerne okolo 4 eurá na jeden vlakový kilometer aj s doplnkovými službami. Aj po znížení platieb v roku 2011 na terajšiu úroveň sú stále vyššie ako zaťaženie cestných nákladných dopravcov. „Treba si uvedomiť, že kým železničná sieť je spoplatnená v celej svojej dĺžke, z cestnej siete je spoplatnených iba približne 12 percent, čo železnicu výrazne predražuje. Aj preto robíme kroky, ktoré podľa nás zatraktívnia železničnú dopravu,“ uviedol ďalej pre agentúru SITA Kóňa. 
 
Nákladná železničná doprava si podľa rezortu dopravy zaslúži väčšiu podporu. „Ak by sa tovar, ktorý dnes jazdí po železnici, prepravoval nákladnými automobilmi, pribudlo by na slovenských cestách vyše milióna kamiónov ročne. Preto sa sme sa rozhodli pristúpiť aj k takémuto kroku, ktorý bude fungovať ako jeden zo stimulov pre celý nákladný železničný sektor, “ dodal Kóňa.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X