Pripravuje sa nový vzor súhrnného výkazu k DPH od 1. 1. 2020
Ministerstvo financií Slovenskej Republiky predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh opatrenia, ktorým sa ustanovuje vzor súhrnného výkazu k dani z pridanej hodnoty. Nový vzor súhrnného výkazu zohľadňuje zmeny vykonané v zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktorého novela je v legislatívnom procese a má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2020, a to hlavne v súvislosti s transpozíciou smernice Rady 2018/1910, ktorá zavádzaspoločné pravidlá spočívajúce v
- uľahčení cezhraničného obchodovania s tovarom v rámci tzv. call-off stock úpravy,
- určení miesta dodania tovaru s prepravou, uskutočňovanou tzv. sprostredkujúcim subjektom alebo na jeho účet, vtzv. reťazových transakciách v rámci EÚ,
- doplnení, že identifikačné číslo pre DPH nadobúdateľa tovaru, pridelené iným členským štátom ako je členský štát začatia prepravy tovaru, predstavuje hmotnoprávnu podmienku pre oslobodenie dodania tovaru do iného členského štátu.
Režimom call-off stock sa rozumie situácia, kedy tovar je odoslaný alebo prepravený platiteľom alebo treťou osobou na jeho účet z tuzemska do iného členského štátu s tým, že tento tovar tam bude dodaný, a to neskôr a až po ukončení prepravy, zdaniteľnej osobe, ktorá je oprávnená nadobudnúť vlastnícke právo k tomuto tovaru podľa dohody medzi zdaniteľnými osobami. Ak je tovar odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu v režime call-off stock a prevod práva nakladať s tovarom ako vlastník sa uskutoční do 12 mesiacov po skončení prepravy tovaru do tuzemska, v čase prevodu práva nakladať s tovarom ako vlastník na zdaniteľnú osobu platí, že nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorej sa tovar dodáva v tuzemsku. Zmenou súhrnného výkazu sa umožní, aby dotknuté osoby mohli vykázať dodávky v režime call-off stock.
Vzor súhrnného výkazu k dani z pridanej hodnoty sa vydáva ako príloha k opatreniu. Vzor súhrnného výkazu bude určený na podanie riadneho súhrnného výkazu, ktorý sa podáva v zmysle § 80 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, a tiež na podanie opravného súhrnného výkazu ako aj na podanie dodatočného súhrnného výkazu.
Vzor súhrnného výkazu k dani z pridanej hodnoty podľa doterajšieho predpisu sa použije pri podávaní súhrnných výkazov za obdobia, ktoré končia najneskôr 31. decembra 2019.
Navrhuje sa, aby opatrenie nadobudlo účinnosť 1. januára 2020.
V súhrnnom výkaze sa navrhuje upraviť prvú stranu vzoru z dôvodu zjednotenia s aktuálne používaným formátom daňových priznaní a iných výkazov pre Finančnú správu.
Na druhú stranu vzoru sa dopĺňa II. časť, v ktorej osoba podávajúca súhrnný výkaz uvedie dodávky v režime call-off stock. Návrh vychádza z údajov, ktoré je potrebné uvádzať prostredníctvom systému VIES, a to kód krajiny, do ktorej je tovar prepravený, IČ DPH budúceho nadobúdateľa v inom členskom štáte, nahradenie pôvodne zamýšľaného kupujúceho inou osobou, vrátenie tovaru z call-off stock späť do tuzemska a vykazovanie opráv.
Do stĺpca „Identifikačné číslo pre daň dohodnutého nadobúdateľa tovaru pridelené v inom členskom štáte“ sa uvedie identifikačné číslo nadobúdateľa, ktorému má byť tovar dodaný v zmysle § 8a ods. 1 novely zákona.
V prípade situácie podľa § 8a ods. 5 novely zákona sa uvedie v stĺpci „Identifikačné číslo pre daň dohodnutého nadobúdateľa tovaru pridelené v inom členskom štáte“ identifikačné číslo nadobúdateľa, ktorému má byť tovar dodaný a v stĺpci „Identifikačné číslo pre daň pôvodne dohodnutého nadobúdateľa tovaru, ktorý je nahradený inou zdaniteľnou osobou, pridelené v inom členskom štáte“ identifikačné číslo zdaniteľnej osoby, ktorej mal byť tovar pôvodne dodaný.
Nový pripravovaný vzor súhrnného výkazu k DPH nájdete tu: Vzor súhrnného výkazu k DPH
Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.