Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Pripravuje sa nový vzor súhrnného výkazu k DPH od 1. 1. 2020

súhrnný výkaz
súhrnný výkaz
4. septembra 2019 277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg Ing. Lenka FalatováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Ministerstvo financií Slovenskej Republiky predložilo do medzirezortného pripomienkového konania návrh opatrenia, ktorým sa ustanovuje vzor súhrnného výkazu k dani z pridanej hodnoty. Nový vzor súhrnného výkazu zohľadňuje zmeny vykonané v zákone č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, ktorého novela je v legislatívnom procese a má nadobudnúť účinnosť od 1. januára 2020, a to hlavne v súvislosti s transpozíciou smernice Rady 2018/1910, ktorá zavádzaspoločné pravidlá spočívajúce v

  • uľahčení cezhraničného obchodovania s tovarom v rámci tzv. call-off stock úpravy,
  • určení miesta dodania tovaru s prepravou, uskutočňovanou tzv. sprostredkujúcim subjektom alebo na jeho účet, vtzv. reťazových transakciách v rámci EÚ,
  • doplnení, že identifikačné číslo pre DPH nadobúdateľa tovaru, pridelené iným členským štátom ako je členský štát začatia prepravy tovaru, predstavuje hmotnoprávnu podmienku pre oslobodenie dodania tovaru do iného členského štátu.

Režimom call-off stock sa rozumie situácia, kedy tovar je odoslaný alebo prepravený platiteľom alebo treťou osobou na jeho účet z tuzemska do iného členského štátu s tým, že tento tovar tam bude dodaný, a to neskôr a až po ukončení prepravy, zdaniteľnej osobe, ktorá je oprávnená nadobudnúť vlastnícke právo k tomuto tovaru podľa dohody medzi zdaniteľnými osobami. Ak je tovar odoslaný alebo prepravený do tuzemska z iného členského štátu v režime call-off stock a prevod práva nakladať s tovarom ako vlastník sa uskutoční do 12 mesiacov po skončení prepravy tovaru do tuzemska, v čase prevodu práva nakladať s tovarom ako vlastník na zdaniteľnú osobu platí, že nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa považuje za uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorej sa tovar dodáva v tuzemsku. Zmenou súhrnného výkazu sa umožní, aby dotknuté osoby mohli vykázať dodávky v režime call-off stock.

Vzor súhrnného výkazu k dani z pridanej hodnoty sa vydáva ako príloha k opatreniu. Vzor súhrnného výkazu bude určený na podanie riadneho súhrnného výkazu, ktorý sa podáva v zmysle § 80 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov, a tiež na podanie opravného súhrnného výkazu ako aj na podanie dodatočného súhrnného výkazu.

Vzor súhrnného výkazu k dani z pridanej hodnoty podľa doterajšieho predpisu sa použije pri podávaní súhrnných výkazov za obdobia, ktoré končia najneskôr 31. decembra 2019.

Navrhuje sa, aby opatrenie nadobudlo účinnosť 1. januára 2020.

V súhrnnom výkaze sa navrhuje upraviť prvú stranu vzoru z dôvodu zjednotenia s aktuálne používaným formátom daňových priznaní a iných výkazov pre Finančnú správu.

Na druhú stranu vzoru sa dopĺňa II. časť, v ktorej osoba podávajúca súhrnný výkaz uvedie dodávky v režime call-off stock. Návrh vychádza z údajov, ktoré je potrebné uvádzať prostredníctvom systému VIES, a to kód krajiny, do ktorej je tovar prepravený, IČ DPH budúceho nadobúdateľa v inom členskom štáte, nahradenie pôvodne zamýšľaného kupujúceho inou osobou, vrátenie tovaru z call-off stock späť do tuzemska a vykazovanie opráv.

Do stĺpca „Identifikačné číslo pre daň dohodnutého nadobúdateľa tovaru pridelené v inom členskom štáte“ sa uvedie identifikačné číslo nadobúdateľa, ktorému má byť tovar dodaný v zmysle § 8a ods. 1 novely zákona.

V prípade situácie podľa § 8a ods. 5 novely zákona sa uvedie v stĺpci „Identifikačné číslo pre daň dohodnutého nadobúdateľa tovaru pridelené v inom členskom štáte“ identifikačné číslo nadobúdateľa, ktorému má byť tovar dodaný a v stĺpci „Identifikačné číslo pre daň pôvodne dohodnutého nadobúdateľa tovaru, ktorý je nahradený inou zdaniteľnou osobou, pridelené v inom členskom štáte“ identifikačné číslo zdaniteľnej osoby, ktorej mal byť tovar pôvodne dodaný.

Nový pripravovaný vzor súhrnného výkazu k DPH nájdete tu: Vzor súhrnného výkazu k DPH

 

277762230_10227855937332247_5827520268110490218_n.jpg
Ing. Lenka Falatová

Ing. Lenka Falatová študovala manažment na ekonomickej univerzite. Následne pôsobila niekoľko rokov ako produktová manažérka vydavateľstva odbornej literatúry, kde sa venovala problematike živnostenského podnikania, daní, účtovníctva, ale aj školstva a odpadového hospodárstva. Následne pracovala na pozícii produktovej manažérky a projektovej manažérky. Venuje sa tiež problematike E-commerce, AI a automatizácii a procesnej analýze v podnikoch.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahSúhrnný výkaz DPH

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie DPH

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

01dec8:30Nové ustanovenia daňového poriadku8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane,Účtovníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X