Sillicon Valley v Severnej Kórei? Možno už onedlho
Startupová scéna v Severnej Kórei je, zdá sa, na vzostupe, pričom má požehnanie aj od vlády. Skupina asi 15 Severokórejčanov navštevuje inkubátory a coworkingy v juhovýchodnej Ázii. Cieľom je, aby sa títo ľudia na vlastnej koži presvedčili, aký je startupový život a aby tiež zvážili založenie obdobných coworkingov.
Skupinka navštívila aj The Hub, kde okrem iného sídli aj ázijská kancelária Mashable. Návštevníci boli zvedaví na biznis model miestnych startupov a takisto na samotný priestor, v ktorom sa to všetko odohráva. Chceli napríklad vedieť, či spoločnosti svoje startupy museli zaregistrovať u singapurskej vlády a či za coworkingové priestory platia alebo či to robí vláda.
Skupina je v tomto regióne na „výlete“ na tri mesiace. Zatiaľ stihla navštíviť malajskú Multimedia Development Corporation (Mdec) a Malaysian Global Innovation an Creativity Centre (Magic) v Kuala Lumpur – dve vládou riadené technologické a startupové organizácie.
Členovia skupiny sú prevažne akademici a výskumníci zo štátnych technologických firiem v Severnej Kórei, teda nie zo startupov samotných. Cestu pritom organizovala Choson Exchange, nezisková organizácia venujúca sa pomoci obyvateľom Severnej Kórei vo veci rozvíjania podnikateľských schopností a zručností.
Severokórejčania sa vyjadrili, že ich úlohou bolo vyriešiť, ako vybudovať infraštruktúru a stimulovať tak ľudí k zakladaniu nových spoločností.
Etablovaný výskumník povedal, že sa snažil pochopiť a preniknúť do podstaty všetkých biznis modelov, s ktorými sa počas návštevy stretol, pričom premýšľal aj nad tým, ako ich prispôsobiť pre svoje domáce prostredie.
„Áno, sme socialistická a nie kapitalistická krajina, takže musíme nájsť spôsob fungovania startupov v akomsi „zmiešanom“ móde,“ ozrejmil.
V Severnej Kórei je to so startupmi ťažké, nemajú totiž napríklad jednoduchý prístup k súkromným investorom. Vláda platí za väčšinu prevádzkových nákladov startupov prostredníctvom dotácií, povedal, ale nemohol komentovať to, čo sa stane s úspešnými a profitujúcimi startupmi.
Ľudia so startupovými nápadmi zvyčajne začínajú tým, že napíšu vláde. „Vláda im pomôže vyriešiť ich problémy, ak napíšu,“ povedal jeden z členov skupiny.
Vynálezcovia alebo ľudia s novými biznis ideami takisto často navštevujú vnútroštátne výstavy, aby tak mohli predviesť, čím disponujú, povedal.
Jeden z výskumníkov sa vyjadril, že severokórejská startupová scéna sa neobmedzuje len na oblasť technológií, ale že krajina pokračuje v zdokonaľovaní svojich 29 špeciálnych ekonomických zón.
Prvou takouto zónou v Severnej Kórei bol Rason, centrum výroby a turizmu, ktoré bolo založené začiatkom 90. rokov, pričom doň investovalo 51 rôznych zahraničných spoločností 37 miliónov. V rokoch 2013 a 2014 krajina ustanovila 20 ďalších takýchto zón.
Niektorí analytici však hovoria, že napriek týmto snahám sú tieto zóny kvôli justičnej sústave krajiny a nedostatku infraštruktúry brzdené v tom, aby mohli významnejšie zmeniť ekonomiku Severnej Kórei.
Informačná databáza IHS tento rok publikovala článok, ktorý hovorí o pretrvávajúcich „podstatných prekážkach“ pre udržateľné a bezpečné zahraničné investície, odvolávajúc sa na to, že Severná Kórea má nestále vzťahy s ostatnými vládami.