Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Sillicon Valley v Severnej Kórei? Možno už onedlho

North Korea The Big Show
SITA/AP
4. októbra 2015 Zdroj mashable.com Tlačiť

Startupová scéna v Severnej Kórei je, zdá sa, na vzostupe, pričom má požehnanie aj od vlády. Skupina asi 15 Severokórejčanov navštevuje inkubátory a coworkingy v juhovýchodnej Ázii. Cieľom je, aby sa títo ľudia na vlastnej koži presvedčili, aký je startupový život a aby tiež zvážili založenie obdobných coworkingov.

Skupinka navštívila aj The Hub, kde okrem iného sídli aj ázijská kancelária Mashable. Návštevníci boli zvedaví na biznis model miestnych startupov a takisto na samotný priestor, v ktorom sa to všetko odohráva. Chceli napríklad vedieť, či spoločnosti svoje startupy museli zaregistrovať u singapurskej vlády a či za coworkingové priestory platia alebo či to robí vláda.

Skupina je v tomto regióne na „výlete“ na tri mesiace. Zatiaľ stihla navštíviť malajskú Multimedia Development Corporation (Mdec) a Malaysian Global Innovation an Creativity Centre (Magic) v Kuala Lumpur – dve vládou riadené technologické a startupové organizácie.

Členovia skupiny sú prevažne akademici a výskumníci zo štátnych technologických firiem v Severnej Kórei, teda nie zo startupov samotných. Cestu pritom organizovala Choson Exchange, nezisková organizácia venujúca sa pomoci obyvateľom Severnej Kórei vo veci rozvíjania podnikateľských schopností a zručností.

Severokórejčania sa vyjadrili, že ich úlohou bolo vyriešiť, ako vybudovať infraštruktúru a stimulovať tak ľudí k zakladaniu nových spoločností.

Etablovaný výskumník povedal, že sa snažil pochopiť a preniknúť do podstaty všetkých biznis modelov, s ktorými sa počas návštevy stretol, pričom premýšľal aj nad tým, ako ich prispôsobiť pre svoje domáce prostredie.

„Áno, sme socialistická a nie kapitalistická krajina, takže musíme nájsť spôsob fungovania startupov v akomsi „zmiešanom“ móde,“ ozrejmil.

V Severnej Kórei je to so startupmi ťažké, nemajú totiž napríklad jednoduchý prístup k súkromným investorom. Vláda platí za väčšinu prevádzkových nákladov startupov prostredníctvom dotácií, povedal, ale nemohol komentovať to, čo sa stane s úspešnými a profitujúcimi startupmi.

Ľudia so startupovými nápadmi zvyčajne začínajú tým, že napíšu vláde. „Vláda im pomôže vyriešiť ich problémy, ak napíšu,“ povedal jeden z členov skupiny.

Vynálezcovia alebo ľudia s novými biznis ideami takisto často navštevujú vnútroštátne výstavy, aby tak mohli predviesť, čím disponujú, povedal.

Jeden z výskumníkov sa vyjadril, že severokórejská startupová scéna sa neobmedzuje len na oblasť technológií, ale že krajina pokračuje v zdokonaľovaní svojich 29 špeciálnych ekonomických zón.

Prvou takouto zónou v Severnej Kórei bol Rason, centrum výroby a turizmu, ktoré bolo založené začiatkom 90. rokov, pričom doň investovalo 51 rôznych zahraničných spoločností 37 miliónov. V rokoch 2013 a 2014 krajina ustanovila 20 ďalších takýchto zón.

Niektorí analytici však hovoria, že napriek týmto snahám sú tieto zóny kvôli justičnej sústave krajiny a nedostatku infraštruktúry brzdené v tom, aby mohli významnejšie zmeniť ekonomiku Severnej Kórei.

Informačná databáza IHS tento rok publikovala článok, ktorý hovorí o pretrvávajúcich „podstatných prekážkach“ pre udržateľné a bezpečné zahraničné investície, odvolávajúc sa na to, že Severná Kórea má nestále vzťahy s ostatnými vládami.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X