Starobný dôchodca a živnosť 2017
Starobný dôchodca môže mať otvorenú a aktívnu živnosť a podnikať. Každý takýto živnostník si však musí správne vysporiadať svoje povinnosti voči štátu.
V prémiovej časti nájdete tieto témy:
- predčasný starobný dôchodca a živnosť,
- starobný dôchodca a živnosť,
- nezdaniteľná časť základu dane,
- sociálne a zdravotné odvody.
Predčasný starobný dôchodok a starobný dôchodok
V prípade starobných dôchodcov do úvahy pripadá predčasný starobný dôchodok a starobný dôchodok. Predčasný dôchodok sa môže vyplácať ľuďom, ktorým do dôchodkového veku nechýba viac ako dva roky, boli dôchodkovo poistení aspoň 15 rokov a suma ich predčasného starobného dôchodku je vyššia ako 1,2-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
Medzi predčasným starobným dôchodkom a starobným dôchodkom je z pohľadu živnostníka veľký rozdiel. Ak živnostník splní podmienky na poberanie „riadneho“ starobného dôchodku, jeho živnosť mu nárok na dôchodok nevezme. Situácia predčasných dôchodcov je však komplikovanejšia. Zákon o 461/2003 Z. z. Zákon o sociálnom poistení totiž obsahuje obmedzenie pre predčasných dôchodcov.
„Nárok na výplatu predčasného starobného dôchodku zaniká odo dňa jeho splátky splatnej po dni vzniku dôchodkového poistenia zamestnanca alebo povinne dôchodkovo poistenej samostatne zárobkovo činnej osoby,“ hovorí zákon.
Preto je v prípade predčasných starobných dôchodcov dôležité sledovať, kedy vznikne povinné dôchodkové poistenie. Povinnosť platiť poistné má za obdobie od 1. júla 2017 samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO), ktorá dosiahla za rok 2016 príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou vyšší ako 5 298 eur. Táto suma predstavuje 50 % dvanásťnásobku priemernej mesačnej mzdy za rok 2015, ktorá bola vo výške 883 eur.
Ak príjem stúpne nad túto hodnotu, predčasný starobný dôchodok sa zastavuje, keď príjem pod túto hranicu klesne, vyplácanie predčasného starobného dôchodku sa obnoví.
Nezdaniteľná časť základu dane
Živnostník podáva daňové priznanie typu B, to platí aj pre živnostníka, ktorý je dôchodcom. Platia teda sadzby ako pre živnostníka a ďalšie okolnosti, s ktorými rátajú ďalší živnostníci. Výnimku tvorí nezdaniteľná časť základu dane. Aj starobný aj predčasný starobný dôchodok sú nastavené tak, že znižujú sumu, ktorú môže fyzická osoba použiť ako nezdaniteľnú časť základu dane.
Výška nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka pre rok 2017 je stanovená na úrovni je 3 803,33 eur. Ak je úhrn vyplatených dôchodkov nižší ako nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka, táto nezdaniteľná časť sa o túto sumu znižuje. Ak výška vyplatených dôchodkov presahuje túto sumu, živnostník – dôchodca nemá nárok na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka.
Sociálne a zdravotné odvody
Z pohľadu povinnosti platiť sociálne odvody má to, čí je živnostník je dôchodcom, obmedzený význam. Sociálne odvody platí živnostník-dôchodca v prípade, ak jeho príjmy za predchádzajúci rok presiahnu stanovenú hranicu.
Rozhodujúca bude výška príjmov v roku 2016. Živnostník má povinnosť platiť odvody ak jeho príjmy presiahli spomínanú hranicu 5 298 eur. Aktuálne sa povinnosť platiť odvody bude posudzovať k 1. júlu 2017, to však neplatí pre osoby, ktoré si odložili daňové priznanie na neskôr.
Starobní dôchodcovia, ktorí sú SZČO, majú určitú úľavu. Po priznaní starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku totiž odpadá povinnosť platiť poistné na invalidné poistenie, ktoré je vo výške 6 % vymeriavacieho základu.
To, že živnostník je dôchodca zaváži aj pri zdravotných odvodoch. Za starobných dôchodcov totiž zdravotné odvody odvádza štát. V momente keď sa starobný dôchodca stane živnostníkom, vzniká súbeh platenia poistného do zdravotnej poisťovne. To v zásade znamená, že pre takýchto živnostníkov nie je stanovený minimálny vymeriavací základ. Tieto odvody tak môžu byť nulové a budú sa riešiť dodatočne v ročnom zúčtovaní. Ak zo živnosti vznikne strata, zdravotné odvody budú nulové.