Tri dôvody, prečo netreba byť milý za každú cenu
Určite ste sa už stretli so slovným spojením „milí chlapci končia poslední“. Možno to nie je tak celkom pravda, ale to, že sa snažíte byť v práci milý, vás drží späť.
Vychádzať sa nedá s každým, najmä čo sa práce týka. Ak chcete niečo dosiahnuť, byť milý nestačí. Tu sú dôvody:
Začínate byť neautentický
Vždy ste sa snažili o to, aby ste nikoho neurazili? Položte si otázku, či ste niekedy skutočne povedali to, čo ste mali na mysli. Ak chválite niečiu prácu, na jeho tvári sa objaví úsmev, ak ho chválite vždy, začne byť podozrievavý. Pritom sa dá byť autentický aj prívetivý zároveň. To, že niekomu priamo poviete, čo si myslíte, neznamená, že si ho nevážite. Premýšľajte o tom, keď nabudúce budete chcieť pochváliť za niečo, čo si až takú chválu nezaslúži.
Nikdy neprispejete konštruktívnou kritikou
Pochvala je fajn, avšak treba si nechať miesto aj na diskusiu o oblastiach, v ktorých sa dá zlepšiť. Ak vás váš kolega požiada o spätnú väzbu a vy mu poviete, že jeho práca na projekte je neuveriteľná, sabotujete ho. Áno, kritická spätná väzba môže byť desivá, najmä ak ju dávate seberovným kolegom. Vyskúšajte nabudúce odpovedať takto: „To, čo si urobil bolo skvelé, ale možno by si mohol zvážiť…“ Priamočiara úprimná komunikácia bude vnímaná ako nápomocná.
Stávate sa „rohožkou“
Pokiaľ ste príliš milý, vyzývate tým ostatných, aby prehliadali vaše hranice – bez toho, aby ste to pociťovali, vás využívajú. Už sa vám stalo, že bolo treba dokončiť projekt, váš kolega mal niečo naozaj súrne a opýtal sa vás, či by ste zaňho nezaskočili? Pokiaľ ste mu vždy odpovedali „Jasné, žiadny problém“, bude predpokladať, že to žiaden problém nie je. Po niekoľkých razoch už vašim kolegom príde celkom normálne, že urobíte niečo za nich. Ste naozaj milý človek, preto majú pocit, že si to môžu dovoliť. Pritom stačí občas slušne odmietnuť, to pomôže všetkým. Kolegovia sa naučia rozdeliť si pracovný čas lepšie a nebudú sa na vás spoliehať.