Tri dôvody, prečo ste nedostali prácu, ktorú ste chceli
Pokiaľ ste si už niekedy hľadali prácu, absolvovali ste aj nejaké pohovory, ktoré nedopadli úspešne. Nepochybne ste rozmýšľali nad tým, prečo sa tak stalo, alebo ako ste to mohli urobiť lepšie.
Možno sa vám podarí následne kontaktovať personalistu a na vašu otázku vám odpovie, pravdepodobnejšie však je, že sa neozve späť, alebo vám žiadne užitočné informácie neposkytne.
Tu sú niektoré chybné kroky, ktoré ste urobili, a nikto vám to nepovie.
Spliesť si priateľskosť s priateľstvom
Personalisti sú vyškolení, aby sa s uchádzačmi o prácu rozprávali priateľským tónom a ukázali istú mieru empatie. Chápu, že respondenti sú inštinktívne nervózni a strážia sa, aby správne odpovedali na otázky. Preto personalisti chcú, aby sa cítili pohodlne a otvorili sa. Mali by si však dať pozor nato, s čím sa zveria. Hovoriť o svojom bývalom zamestnávateľovi nie je správne, najmä ak ide o negatívne informácie.
Musíte mať na pamäti, že jediným cieľom personalistu je získať čo najviac informácií o vás a od vás. Udržujte si profesionálne vystupovanie počas celého pohovoru.
Spliesť si „viem to urobiť“ so „som v tom najlepší“
Personalista potrebuje urobiť sito a posunúť ďalej len tých najvhodnejších kandidátov. Ak píšete motivačný list/sprievodný text a použijete slová „som najlepšou voľnou na túto prácu, lebo…“ ponúkate niečo, čo môžete väčšinou len s ťažkosťami splniť. Tieto slová sú klišé a zbavujú vás možnosti predložiť lepšie príklady, prečo ste na danú prácu vhodný. Ukážte svoju hodnotu prostredníctvom výsledkov a úspechov, ktoré ste dosiahli.
Spliesť sa v tom, o čom je otázka
Je isté, že si personalista prečítal váš životopis predtým, ako sa s vami išiel rozprávať. Napriek tomu od vás bude chcieť, aby ste mu povedali všetko o tom, čo ste robili. Nedávajte preto jasné a stručné odpovede, tie predsa v životopise sú. Personalista chce od vás vedieť niečo navyše. Pravdepodobne si chce otázkou, na ktorú pozná odpoveď, overiť vaše komunikačné zručnosti.
Vyhnite sa odpovediam typu „ako som už napísal vo svojom životopise…“ Takéto vyhlásenia môže človek oproti vám chápať ako blahosklonné a dokonca urážlivé.