Nielen zamestnanci, ale aj samotní podnikatelia a samostatne zárobkovo činné osoby musia na dosiahnutie a udržanie príjmov vycestovať na pracovné cesty. Aké je napríklad účtovanie cestovnných náhrad v podvojnom účtovníctve?
Samotný podnikateľ má tak isto ako zamestnanec nárok na cestovné náhrady pri uskutočnení tuzemskej alebo zahraničnej pracovnej cesty.
Pozor na účtovanie jázd a stravného
O tom, že tieto výdavky a v akej výške sú pre podnikateľa daňovým výdavkom hovorí zákon o dani z príjmov, § 19:
„výdavky (náklady) daňovníka s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 vynaložené v súvislosti s činnosťou vykonávanou v inom mieste, ako je miesto, v ktorom činnosť pravidelne vykonáva, najviac vo výške, aká je ustanovená pre zamestnancov podľa osobitného predpisu, a to na stravovanie, ubytovanie, cestovné dopravnými prostriedkami, a nevyhnutné výdavky spojené s pobytom ak daňovník na cestovanie využije vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy podľa osobitného predpisu“
Bez vreckového
Od 1.1.2011 z tohto paragrafu vypadla možnosť zahrnúť do daňových výdavkov vreckové pri zahraničnej pracovnej ceste. Podľa toho pre samostatne zárobkovo činné osoby od 1.1.2011 vreckové nie je výdavkom ovplyvňujúcim základ dane. Takže ak si takáto osoba pripočíta k stravnému vreckové, to vreckové sa zaráta do príjmu, z ktorého zaplatí daň. Dňom 1.1.2011 prestalo byť pre podnikateľov vreckové ako daňový náklad zaujímavé, nakoľko musia v tej istej výške priznať príjem.
Stravné na pracovnej ceste
Za čas strávený na zahraničnej pracovnej ceste sa považuje čas po prekročení hraníc SR a podľa miesta pobytu na pracovnej ceste prináležia takto vyslanému zástupcovi náhrady za stravné určené zákonom pre každú krajinu zvlášť a v mene určenej zákonom.
Samostatne zárobkovo činná osoba má z titulu pracovnej cesty nárok na úhradu nasledovných výdavkov, ktoré sú pre ňu zároveň daňovými výdavkami:
- Stravné
- Ubytovanie
- Cestovné (autobus, vlak, náhrada za použitie súkromného motorového vozidla)
- Vedľajšie výdavky pri použití súkromného vozidla (parkovné, diaľničná známka..)
Suma stravného pri tuzemskej pracovnej ceste je ustanovená v závislosti od času trvania pracovnej cesty v kalendárnom dni, pričom čas trvania pracovnej cesty je rozdelený na časové pásma
a) 5 až 12 hodín = 4,00 eur
b) nad 12 hodín až 18 hodín = 6,00 eur
c) nad 18 hodín = 9,30 eur
Stravné v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma
a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.
Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni
a) do 6 hodín vrátane, patrí stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí stravné v sume základnej sadzby stravného.
Náklady na ubytovanie a ich výška nie sú zákonom definované a limitované.
Použitie vozidla
Pokiaľ samostatne zárobkovo činná osoba použije na pracovnú cestu motorové vozidlo zaradené v obchodnom majetku, má nárok na daňový výdavok v podobe:
Pokiaľ samostatne zárobkovo činná osoba použije na pracovnú cestu motorové vozidlo nezaradené v obchodnom majetku,má nárok na daňový výdavok v podobe:
- daň z motorových vozidiel
- náhrady za spotrebované pohonné látky
- ďalšie výdavky súvisiace s použitím motorového vozidla na pracovnú cestu (diaľničné poplatky, parkovacie poplatky)
- základná náhrada za každý km jazdy podľa § 7 zákona o cestovných náhradách (spotreba pohonných látok sa počíta podľa údajov v technickom preukaze vozidla alebo inom relevantnom doklade o spotrebe). Cenu za pohonné hmoty je potrebné preukázať dokladom o nákupe. Paušálna náhrada za každý km je v súčasnosti 0,183 eur/km
POZOR!
Na paušálnu náhradu má podnikateľ nárok iba v prípade, ak používa motorové vozidlo, v ktorého dokladoch je zapísaný ako majiteľ alebo držiteľ. V prípade, že nepoužíva na podnikanie svoje vlastné motorové vozidlo, má nárok na daňové výdavky vo výške spotrebovaných pohonných hmôt a vedľajších výdavkov.
Doklady pre daňovú kontrolu
V prípade kontroly zo strany správcu dane je potrebné vedieť preukázať: - účel a spotrebu pohonných hmôt v prípade súkromného vozidla
- cenu pohonných hmôt platnú v čase ich nákupu (daňový doklad) v prípade súkromného vozidla
- denník jázd v prípade preukázateľných výdavkov a vozidla zaradeného v obchodnom majetku
- za deň pracovnej cesty, za ktoré patrí podnikateľovi stravné a on si ho uplatní, už nie je možné zároveň uplatniť si do daňových výdavkov stravovaciu poukážku
|