Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Účtovníci tvrdia: Etika v podnikaní sa na Slovensku zhoršila

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
25. júna 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Len zlomok finančných manažérov sa uchýlil k výpovedi z dôvodu nedodržania etiky v podnikaní.

Pri viac než polovici prípadov firma ustúpila názorom finančných manažérov

V novom prieskume ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) 37 % respondentov zo Slovenska uviedlo, že firemná etika je horšia než pred rokom, etickú dilemu potom muselo riešiť 19 % z nich. Rozpory medzi verejným záujmom, záujmom zamestnávateľa a osobným záujmom sa týkali väčšinou vykazovania finančných výsledkov, stanovovania daňových povinností alebo tiež podmienok a postupov pri verejných zákazkách.   

V súvislosti so závažnými dilemami vo firme prijalo zodpovednosť necelých 5 % finančných profesionálov (oproti 17 % v Českej republike a 32 % v Maďarsku) a rozhodlo sa tak rozviazať svoj pracovný pomer so zamestnávateľom z dôvodu riešenia morálneho problému. Približne podobný počet zamestnancov musel potom nedobrovoľne odísť z rovnakého dôvodu.

Naopak tretina opytovaných (29 %), ktorí boli konfrontovaní s morálnym problémom, prijala po vzájomnej diskusii stanovisko svojho zamestnávateľa a nadriadených, a prispôsobila sa tak požiadavkám firmy. Na porovnanie v Českej republike pristúpilo k tomuto kroku len 17 % opýtaných. Pri viac než polovici prípadov (52 %) firma ustúpila názorom finančných manažérov.  

eBooky: 

„Je dôležité, aby si firmy uvedomili, aké následky môže mať neetické správanie, a to nielen voči obchodným partnerom a inštitúciám, ale taktiež voči vlastným zamestnancom. Pre ACCA je jednou z kľúčových hodnôt integrita, preto kladieme vysoký dôraz na etické správanie našich členov a napomáhame im pri riešení akýchkoľvek etických dilem, s ktorými sú vo svojej praxi konfrontovaní,“ hovorí Kateřina Benešová, riaditeľka ACCA pre Českú republiku, Slovensko, Maďarsko.  

Respondenti kládli dôraz i na profesionálne technické zručnosti účtovníkov

Pozitívnejšie výsledky než v minulom roku vyšli v otázke reputácie účtovníckej profesie. Zhoršené postavanie vo firme pociťuje tento rok už len 19 % slovenských finančných profesionálov – oproti 26 % z roku 2014.
Nepatrne sa zvýšil počet respondentov, ktorí nepociťujú žiadne zmeny, je ich 54 % (oproti minuloročným 48 %). Zlepšené postavenie vo firme, ktoré môže byť mimo iné dané i oživením ekonomiky, pocítilo 12 % finančných profesionálov, rovnako ako minulý rok.  

Až 76 % respondentov uviedlo, že nároky na znalosti finančných riaditeľov sa stále menia, rastie hlavne požiadavka na vedomosti z oblasti moderných technológií. 70 % opýtaných sa ale zhodlo na tom, že znalosti získané vďaka členstvu v profesijných organizáciách výrazne pomáhajú nielen vysoko postaveným finančným manažérom pri riešení rôznych etických dilem, ale taktiež zlepšujú postavenie profesijných účtovníkov u zamestnávateľov. 

V neposlednom rade z prieskumu vyplynulo, že i naďalej je najdôležitejšou vlastnosťou správneho finančného riaditeľa dôveryhodnosť. Druhou najdôležitejšou vlastnosťou je práve etika, respondenti však kládli dôraz i na profesionálne technické zručnosti účtovníkov.   

Prieskumu s názvom Etika v biznise a zodpovednosť účtovníkov a finančných profesionálov sa zúčastnilo 480 respondentov – finančných profesionálov – zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska, medzi ktorými boli zastúpení finanční riaditelia i manažéri predných firiem naprieč odvetviami. 

Autor: ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) je globálna organizácia združujúca profesionálnych účtovníkov so 178 000 členmi, 455 000 študentmi v 180 krajinách celého sveta. Sieť ACCA má viac ako 92 kancelárií, centier a pracuje s viac ako 8 500 schválenými zamestnávateľmi po celom svete, ktorí poskytujú svojim zamestnancom vysoký štandard v učení a rozvoji.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Etika v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X