Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Účtovníci tvrdia: Etika v podnikaní sa na Slovensku zhoršila

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
25. júna 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Len zlomok finančných manažérov sa uchýlil k výpovedi z dôvodu nedodržania etiky v podnikaní.

Pri viac než polovici prípadov firma ustúpila názorom finančných manažérov

V novom prieskume ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) 37 % respondentov zo Slovenska uviedlo, že firemná etika je horšia než pred rokom, etickú dilemu potom muselo riešiť 19 % z nich. Rozpory medzi verejným záujmom, záujmom zamestnávateľa a osobným záujmom sa týkali väčšinou vykazovania finančných výsledkov, stanovovania daňových povinností alebo tiež podmienok a postupov pri verejných zákazkách.   

V súvislosti so závažnými dilemami vo firme prijalo zodpovednosť necelých 5 % finančných profesionálov (oproti 17 % v Českej republike a 32 % v Maďarsku) a rozhodlo sa tak rozviazať svoj pracovný pomer so zamestnávateľom z dôvodu riešenia morálneho problému. Približne podobný počet zamestnancov musel potom nedobrovoľne odísť z rovnakého dôvodu.

Naopak tretina opytovaných (29 %), ktorí boli konfrontovaní s morálnym problémom, prijala po vzájomnej diskusii stanovisko svojho zamestnávateľa a nadriadených, a prispôsobila sa tak požiadavkám firmy. Na porovnanie v Českej republike pristúpilo k tomuto kroku len 17 % opýtaných. Pri viac než polovici prípadov (52 %) firma ustúpila názorom finančných manažérov.  

eBooky: 

„Je dôležité, aby si firmy uvedomili, aké následky môže mať neetické správanie, a to nielen voči obchodným partnerom a inštitúciám, ale taktiež voči vlastným zamestnancom. Pre ACCA je jednou z kľúčových hodnôt integrita, preto kladieme vysoký dôraz na etické správanie našich členov a napomáhame im pri riešení akýchkoľvek etických dilem, s ktorými sú vo svojej praxi konfrontovaní,“ hovorí Kateřina Benešová, riaditeľka ACCA pre Českú republiku, Slovensko, Maďarsko.  

Respondenti kládli dôraz i na profesionálne technické zručnosti účtovníkov

Pozitívnejšie výsledky než v minulom roku vyšli v otázke reputácie účtovníckej profesie. Zhoršené postavanie vo firme pociťuje tento rok už len 19 % slovenských finančných profesionálov – oproti 26 % z roku 2014.
Nepatrne sa zvýšil počet respondentov, ktorí nepociťujú žiadne zmeny, je ich 54 % (oproti minuloročným 48 %). Zlepšené postavenie vo firme, ktoré môže byť mimo iné dané i oživením ekonomiky, pocítilo 12 % finančných profesionálov, rovnako ako minulý rok.  

Až 76 % respondentov uviedlo, že nároky na znalosti finančných riaditeľov sa stále menia, rastie hlavne požiadavka na vedomosti z oblasti moderných technológií. 70 % opýtaných sa ale zhodlo na tom, že znalosti získané vďaka členstvu v profesijných organizáciách výrazne pomáhajú nielen vysoko postaveným finančným manažérom pri riešení rôznych etických dilem, ale taktiež zlepšujú postavenie profesijných účtovníkov u zamestnávateľov. 

V neposlednom rade z prieskumu vyplynulo, že i naďalej je najdôležitejšou vlastnosťou správneho finančného riaditeľa dôveryhodnosť. Druhou najdôležitejšou vlastnosťou je práve etika, respondenti však kládli dôraz i na profesionálne technické zručnosti účtovníkov.   

Prieskumu s názvom Etika v biznise a zodpovednosť účtovníkov a finančných profesionálov sa zúčastnilo 480 respondentov – finančných profesionálov – zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska, medzi ktorými boli zastúpení finanční riaditelia i manažéri predných firiem naprieč odvetviami. 

Autor: ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) je globálna organizácia združujúca profesionálnych účtovníkov so 178 000 členmi, 455 000 študentmi v 180 krajinách celého sveta. Sieť ACCA má viac ako 92 kancelárií, centier a pracuje s viac ako 8 500 schválenými zamestnávateľmi po celom svete, ktorí poskytujú svojim zamestnancom vysoký štandard v učení a rozvoji.

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Etika v podnikaní

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

20feb7:30Ako si z CASH FLOW urobiť pomocníka, nie strašiaka7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Cash flow,Manažérske zručnosti,Manažment

28feb7:30DAŇOVÉ PRIZNANIE 2019: Daň z príjmov PO a zmeny v zákone DZP od 1.1.20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane

28feb7:30DAŇOVÉ PRIZNANIE 2019: Daň z príjmov PO a zmeny v zákone DZP od 1.1.20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Ostatné dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X