- Podnikam.sk
- Články
- Mladí a bohatí
- Relax
- Úspech nie je otázkou veku. Jon Reynolds zmenil spôsob písania na smartfónoch ako 28-ročný
Úspech nie je otázkou veku. Jon Reynolds zmenil spôsob písania na smartfónoch ako 28-ročný
Každý z nás chce v živote niečo pamätné dokázať. Niekomu sa to podarí skôr, niekomu neskôr a niekomu, bohužiaľ, vôbec.
Dobré nápady zarábajú veľké peniaze a mladí to dobre vedia
Dobré nápady, ktoré na dosiahnutie úspechu treba, sa niekedy hľadajú ťažko. Keď však prídu, môžu urobiť zlom v živote toho, kto dobrý nápad premení na skutočnosť. V novom seriáli o úspešných mladých a bohatých vám budeme predstavovať osobnosti zo sveta technológií, internetu a iného dobre výnosného biznisu. Tentoraz sa pozrieme na Jona Reynoldsa.
Ak nepoznáte meno, nemusí vás to trápiť, pretože určite skôr či neskôr spoznáte jeho startup produkt. SwiftKey Keyboard je appka, vďaka ktorej sa písanie v smartfóne stane takým jednoduchým ako nikdy predtým. Reynoldsova inteligentná klávesnica je vo svojej podstate upgradeom známej T9. V čom je ale rozdiel je to, že SwiftKey Keyboard dokáže totiž analyzovať štýl píšuceho, identifikovať charakteristické zvyky užívateľa pri písaní, a teda definovať ustálené či opakujúce sa vzorce. Appka potom užívateľovi mobilného zariadenia ponúka slová, čím sa čas písania môže skrátiť až o celých 80 percent. Softvér tiež, samozrejme, pomáha s gramatikou a pravopisom.
Jon Reynolds v minulosti ako štátny zamestnanec participoval aj na dvojmiliardovom predaji High Speed 1 (železnice medzi Londýnom a translamanšským tunelom). Ako sa sám vyjadril, táto skúsenosť bola pre neho výzvou a fantastickou príležitosťou pracovať v tíme s ľuďmi, od ktorých sa mohol veľa naučiť. Napriek tomu, že to považoval za svoju najlepšiu prácu, pozeral sa aj po niečom inom, resp. myslel na pomyselné zadné vrátka. Už vtedy totiž po večeroch a víkendoch začal pracovať na SwiftKey. Bolo to podľa jeho vlastných slov rušné obdobie. Dôležité však je, že prinieslo želaný výsledok.
Za najlepšie rozhodnutie svojho života považuje Reynolds rozhodnutie odísť z práce v roku 2008, v čase hospodárskej recesie. Napriek tomu, že ho práca vo verejnej sfére napĺňala, pretváranie idei do výsledku bolo pre neho dôležitejšie. So svojím priateľom z Univerzity Cambridge Benom Medlockom strávili niekoľko mesiacov prácou na myšlienke SwiftKey, rozmýšľali, čo všetko by mala appka obsahovať, aby bola iná a úspešná.
Dôležitým momentom bolo aj to, že mohli využiť Benovo „akademické zázemie“ (zaoberal sa prirodzený jazykom a spracovaním informácií). Vynašli nový spôsob, ako písať na dotykovej obrazovke. Ušetrili čas (ten predsa, ako sa zvykne vravieť, znamená peniaze) všetkým, ktorí musia pravidelne komunikovať cez telefón či tablet.
Nápad týmto vizionárom pomohla realizovať Technology Strategy Board a vláda. Vďaka príspevku 20-tisíc libier mohli postaviť prototyp virtuálnej klávesnice. „Bola to jasná vec – začínali zmeny, mobilné telefóny sa ukázali byť budúcnosťou. A zlepšenie skúsenosti s písaním predstavovalo obrovskú príležitosť,“ povedal Reynolds pre Entrepreneur.
Čo ešte treba o Reynoldsovi vedieť? To, že si nevie predstaviť život bez Google Maps, to, že jeho profesionálnym idolom je Jeff Bezos (Amazon) a napríklad aj to, že nie je, hoci by to možno človek čakal, ortodoxným „kravaťákom“. A ako sám povedal, keby bol na jeden deň predsedom vlády, urobil by jedno: pokúsil by sa talentovaným jedincom zo zahraničia umožniť, aby mohli jednoduchšie žiť a pracovať vo Veľkej Británii. Pretože je presvedčený o tom, že v každom biznise je rozhodujúcim faktorom práve faktor ľudský.