Úspešní ľudia s viac ako bizarnými stravovacími návykmi, časť #1
Veľmi úspešní ľudia zvyknú zachovávať každodenné rituály, ktoré ich udržujú vyrovnaných a harmonizovaných. Zároveň im však tieto umožňujú oslobodzovať si myseľ, aby tak mohli premýšľať nad omnoho dôležitejšími vecami. Niektoré zo zvykov slávnych ľudí, obzvlášť tie, ktoré sa týkajú jedla a stravovania, sú vyslovené nezvyklé a čudné.
Pri pohľade do biografií slávnych a do rozhovorov s nimi sa za desiatky rokov odhalili mnohé zvláštne zvyklosti
Vedeli ste napríklad to, že Steve Jobs jedol iba mrkvu tak dlho, že jeho pokožka napokon nadobudla oranžový odtieň? A že obchodný magnát Howard Hughes používal lyžice so špeciálnym viacvrstvovým ochranným krytím, ktoré zahŕňalo dve vrstvy hodvábneho papiera a celofánovú pásku?
Pri pohľade do biografií slávnych a do rozhovorov s nimi sa za desiatky rokov odhalili mnohé zvláštne zvyklosti, týkajúce sa stravovania a jedla. Nezvyčajnými návykmi známych osobností ohľadom jedla sa mimochodom zaoberá aj kniha What the Great Ate od Matthewa a Marca Jacobovcov s podtitulom „podivné dejiny jedla a slávy“.
Pozrite si prehľad niekoľkých neštandardných – a často aj dosť bizarných – príkladov podivných stravovacích návykov slávnych ľudí:
Nicolas Cage neje bravčové, pretože si nemyslí, že prasatá majú dôstojný sex.
V roku 2010 Cage v interview pre The Sun povedal, že si vyberá zvieratá, ktoré zje, podľa ich zvykov pri párení.
„Myslím si, že ryby majú veľmi dôstojný sex. Rovnako tak vtáky. Prasatá ale až tak veľmi nie. Preto nejem bravčové mäso ani nič podobné. Jem ryby a hydinu.“
Renée Zellweger si počas dňa pochutnáva na ľadových kockách.
Zellweger sa kdesi nechala počuť (a odvtedy sa tento jej výrok opakovane objavil v éteri), že sa ľadovými kockami občerstvuje preto, aby sa cítili plná.
„Pokiaľ nadobúdam onen pocit stáleho nasýtenia, je to celkom znesiteľné a prípustné,“ povedala herečka známa predovšetkým kvôli stvárneniu úlohy Bridget Jonesovej.
Angelina Jolie jedla v Kambodži šváby.
O herečke je pomerne známe (a píšu o tom aj autori knihy What the Great Ate), že keď cestuje po svete, preferuje jedlo a stravovacie návyky domácich a povzbudzuje k tomu istému aj svoju rodinu.
V Kambodži hovorila o šváboch ako o „mäsitom a výdatnom… vysokoproteínovom občerstvení,“ ale zároveň dodala, že „je tam na ich bruchu malé miestečko, ktoré prosto zjesť nemôžete. Musíte sa s tým nejako vyrovnať“.
Podnikateľský magnát Howard Hughes požadoval od svojich zamestnancov, aby mu lyžice obaľovali dvomi vrstvami hodvábneho papiera a celofánovou páskou.
Hughes, ktorý dlhodobo trpel fóbiou z baktérií, dal svojim zamestnancom veľmi presné inštrukcie k tomu, ako majú vykonávať svoje povinnosti v domácnosti. Napríklad, keďže jeho strach z baktérií bol obrovský, musela byť každá lyžica, ktorá sa Hughesovi dostala do rúk, obalená v hodvábnom papieri utesnenom celofánovou páskou a – pre istotu – ešte raz obalená.
V roku 2011 jedol Mark Zuckerberg iba mäso, ktoré sám zabil.
V tom istom roku sa Zuckerberg pre magazín Fortune vyjadril, že je jedine to, čo zabije.
Facebook CEO sa vyjadril: „Toho roku je mojou osobnou výzvou byť vďačný za jedlo, ktoré jem. Myslím, že veľa ľudí zabúda na to, že žijúca bytosť musí zomrieť, aby človek mohol jesť mäso, preto je mojím cieľom na to nezabúdať a byť vďačný za to, čo mám. Tento rok som sa v podstate stal vegetariánom, keďže jediné mäso, ktoré jem, pochádza zo zvierat, ktoré som sám zabil. Doposiaľ to bola dobrá skúsenosť. Jem viac zdravšieho jedla a naučil som sa veľa o farmárčení a chovaní zvierat.“
Nasledujúci rok Zuckerberg oznámil, že túto svoju filozofiu už viac dodržiavať nebude.
Steve Jobs čas od času jedol celý týždeň to isté jedlo.
Podľa Jobsovej biografie od Waltera Isaacsona jedol „prvý muž“ spoločnosti Apple iba jeden typ jedla (napríklad mrkvu či jablká) niekedy aj počas celých týždňov. Údajne jeden čas jedol tak veľa mrkvy, že jeho pokožka nadobudla oranžový odtieň.
Jobs veril, že obmedzujúcou vegánskou diétou dosiahne, že jeho telo nebude vydávať žiadne pachy, a tým pádom bude potrebovať kúpeľ len raz za týždeň.
Automobilový magnát Henry Ford jedol trávu zo svojho dvora.
Ford o tele premýšľal ako o aute, ako o spaľovacom motore, ktorý potrebuje palivo. S takýmto nastavením nikdy nenavštívil potraviny, ale namiesto toho jedol trávu zo svojej záhrady. Často sa občerstvoval sendvičmi plnenými trávou.
Podľa knihy What the Great Ate bol Ford presvedčený, že kľúčom k výživnej diéte bolo sójové zrná. Faktom je, že svojich kuchárov inštruoval, aby pripravili „celosójovú“ hostinu na výstavu Chicago Century of Progress v rokoch 1933 – 1934 vrátane zeleru plneného sójovým syrom, sójových krokiet a jablkového koláča so sójovou kôrkou.
Bill Gates raz „fungoval“ na Tangu.
Keď v 70. rokoch pracoval ako programátor v počítačovom zariadení v Oregone, Gates často zostával hore a pracoval celú noc, ako to píšu Matthew a Marc Jacobovci.
V týchto časoch sa občerstvoval Tangom. Namiesto toho, aby si ho vmiešaval do pohára s vodou však – a aj spolu so svojimi kolegami – prášok naberal do dlane a jedol ho priamo.
Aj keď sa stravuje mimo domu, Hugh Hefner jedáva iba jedlo pripravené v Playboy sídle.
Svoje Playboy modelky často berie do reštaurácií, do ktorých si zmyslia, avšak, ako sa nechal sám Hefner počuť, jeho jedlo pochádza vždy od osobného kuchára z jeho rezidencie: „Ony (Playboy modelky) si vyberajú z menu, ale ja mám jahňacie rezne a opekané zemiaky donesené z rezidencie, takže moje jedlo je dané“.
Tenisová hviezda Novak Djokovic má jedinečnú bezgluténovú diétu a po víťazstve jedáva trávu.
Djokovic má naordinovanú striktnú bezglútenovú diétu a tiež sa vyhýba mliečnym výrobkom, kofeínu a rafinovaným cukrom. Jeho stravovacie návyky mu dovoľujú byť aj výstredným.
Po tom, čo porazil Rafaela Nadala v roku 2011, si Djokovic čupol a začal jesť trávu z tenisového dvorca. Počas tlačovej konferencie si potom uťahoval, že tráva bola „dobre udržiavaná“ a „chutila veľmi dobre, skutočne“.
„Cítil som sa ako zviera. Chcel som vedieť, ako chutí. Chutí to dobre,“ povedal Djokovic.
„Bolo to spontánne, naozaj. Neplánoval som to. Viete, nevedel som, čo mám od vzrušenia a radosti robiť.“