Veľké podniky si musia dať urobiť energetické audity
Podľa nového zákona si majú dať všetky veľké podniky audit vypracovať do 5. decembra tohto roka
Audit je potrebné realizovať raz za štyri roky
Veľké podniky na Slovensku si budú musieť v tomto roku dať urobiť energetické audity. Povinnosť mať energetický audit zaviedol pre všetky veľké podniky zákon o energetickej efektívnosti, ktorý nadobudol účinnosť v decembri minulého roka. Slovenská legislatíva tak reagovala na požiadavky vyplývajúce z európskej smernice.
„Podľa nového zákona si majú dať všetky veľké podniky audit vypracovať do 5. decembra tohto roka,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk riaditeľ odboru komunikácie Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry Eduard Jambor.
Podľa pôvodného zákona o energetickej efektívnosti z roku 2008 energetické audity boli povinné pre priemysel a pôdohospodárstvo. Povinnosť sa vzťahovala na podniky, ktoré mali ročnú spotrebu energie vyššiu ako 2 500 megawatthodín. Aktuálne je energetický audit povinný pre všetky veľké podniky bez ohľadu na to, aká veľká je ich energetická spotreba.
„Povinnosť sa týka výrobných spoločností, spoločností poskytujúcich služby v administratívnych či obchodných priestoroch, ako sú banky, poisťovne, obchodné reťazce, ale aj mnohých spoločností s účasťou verejného sektora,“ dodal Jambor. Audit je potrebné realizovať raz za štyri roky.
Podľa nariadenia Európskej komisie je veľký podnik definovaný ako podnik s viac ako 250 zamestnancami, ktorého ročný obrat presahuje 50 miliónov eur, alebo celková ročná súvaha presahuje 43 miliónov eur. Energetický audit môže vykonávať len osoba zapísaná v zozname energetických audítorov. Ku koncu minulého roka bolo v zozname zaevidovaných 221 energetických audítorov.
Energetické audity majú pomáhať a odhaľovať, kde je možné znížiť spotrebu energie v podniku. Zo správ zaslaných do monitorovacieho systému energetickej efektívnosti vyplýva, že v priebehu rokov 2011 až 2013 bolo vypracovaných 225 povinných energetických auditov. Ak by sa všetky navrhnuté opatrenia uvedené v správach z auditov realizovali, podniky by si znížili náklady na energie v priemere o 10 %, čo by vo finančnom vyjadrení celkovo predstavovalo 62 miliónov eur.