Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vertikálne žalúzie do kancelárií aj domovov

Blinds,On,The,Window
Foto: Westlogic
15. septembra 2022 Autor Informačný servis Tlačiť

Na interiérové zvislé žalúzie sme si zvykli hlavne v kancelárskych priestoroch, bankách, úradoch apod. Je ale dobrý nápad mať vertikálne žalúzie aj v bežnej domácnosti? Rozhodne áno! Prečo by ste o nich mali uvažovať i Vy?

Výhody a vlastnosti vertikálnych žalúzií

Dnešné moderné textilné vertikálne žalúzie už dávno nepripomínajú univerzálny ťažký záves, ako ho poznáte z dôb mladosti vašej babičky. Prichádzajú s výberom vysoko kvalitných texturovaných tkanín, umelých drevín, designových farieb a trendových širších prevedení. Všetko pre maximálny designový dopad a bezproblémovú reguláciu svetla.

Vertikálne žalúzie vídame predovšetkým na administratívnych budovách, kde sú často používané v rozšírenej bielej alebo béžovej variante. Doma by možno takéto fádne farby pôsobili trochu stroho a nudne, ale v prípade kancelárií je to tak vlastne dobre. Ale musia vždy byť len strohé a nudné? A naozaj patria len do administratívnych budov? Rozhodne nie!

Prvou z mnohých výhod vertikálnych žalúzií je možnosť zatemniť nielen veľké plochy, ale taktiež atypicky tvarované priestory, ako sú napríklad vertikálne či horizontálne oblúky, šikminy a ďalšie. To vedie k alternatívnym možnostiam využitia vertikálnych žalúzií, ako napr. optické predelenie miestnosti, látkové „dvere“ apod.

Ďalšou výhodou je široké rozpätie farebnosti látok, ktoré môžete zvoliť, od jednofarebných až po vzorované. Látky je možné samozrejme kombinovať tak, ako sa vám páčia, a vďaka tomu ich dokonale zladíte s Vaším interiérom. Jedinou hranicou je Vaša fantázia.

Dokonca je možné, a niektorí dodávatelia takú možnosť priamo ponúkajú, kombinovať farby jednotlivých textilných pásov na jednej koľajnici. Skvelý nápad je to napríklad v prípade detskej izby. V detskej izbe tak môžete kľudne vykúzliť farebnú dúhu a izbu tak zaujímavo oživiť.

Vertikálne žalúzie absolútne vynikajú svojou ojedinelou vlastnosťou, ktorú iné žalúzie a rolety ponúknuť nemôžu – ako jediné (alebo nech sme úplne poctiví, ako jedny z mála) ponúkajú možnosť zatiahnuť okná zo strán, a nie zhora či zdola. Touto vlastnosťou sa veľmi blížia závesom, ktoré sú stále ešte vidieť najmä v domácnostiach.

Poslednou výhodou zvislých látkových roliet, ktorú tu spomenieme, je možnosť zvoliť si stranu, z ktorej chcete okno zaťahovať. Zľava doprava, zprava doľava, dokonca zo stredu do strán. Vždy sa tak môžete rozhodnúť, akú stranu okna chcete tieniť a na akej strane chcete nechať voľný priestor pre prienik svetla.

Látky pre vertikálne žalúzie

Teoreticky by bolo možné použiť ľubovoľný druh látky, ale praktické by to príliš nebolo. Pre zvislé žalúzie sa vyberajú látky, ktoré majú žiadúce vlastnosti – sú pevnejšie, nekrčia sa, nechytajú prach a podobne.

Látky sa samozrejme nelíšia len materiálom, ktorý je použitý pri výrobe. Líšia sa taktiež farbou a vzorom, čo je mimochodom väčšinou vlastne to prvé, čo pri výbere nových žalúzií riešime. Či už sú vyrobené z látky s jednotnou farbou alebo s jemným vzorom, predstavujú vertikálne žalúzie výhodný spôsob, ako zakryť široké okná a posuvné sklenené dvere.

Základom sú biela, béžová a šedá. Úplná klasika v kanceláriách, čakárňach, zasadačkách a ďalších firemných priestoroch. Ani doma neurobia žalúzie v týchto triezvych farbách žiadnu hanbu. Ako je známe – biela a šedá sa hodia ku všetkému.

K ďalším farbám spektra siahnete asi vo chvíli, kedy máte interiér ladený do konkrétnej farby. Napríklad červená je farba kuchyne. Povzbudzuje vraj chuť k jedlu a udržuje pozornosť. Je to veľmi dráždivá a v niektorých tónoch až agresívna farba, takže radíme opatrnosť.

Obývacie izby sú zase väčšinou v zemitých hnedých tónoch, hoci to nemusí byť pravidlo. Hnedá je farba zeme, takže ukľudňuje a doslova uzemňuje. Je teda vhodná do priestorov, v ktorých relaxujete, ale nespíte.

Ideálne je, pokiaľ máte možnosť nájsť takého dodávateľa žalúzií, ktorý vám domov zašle vzorkovník látok, medzi ktorými sa rozhodujete. Jednoducho potom môžete priložiť látku zo vzorkovníku k oknu a posúdiť, ako by žalúzie vyzerali s touto látkou.

Kombinácia roliet a žalúzií pre úplné zatemnenie

Vertikálne žalúzie sa používajú všade tam, kde pred rokmi fungovali závesy. Tým priznávame jednu nepopierateľnú výhodu – umožňujú vysokú mieru zatemnenia. Doslova sa dá zariadiť úplná tma. Lamely žalúzií, akokoľvek sú esteticky omnoho príjemnejšie, predsa len môžu niečo málo svetla prepúšťať. Máme ale riešenie.

Tak, ako sa používajú kombinácie bežných roliet a závesov, dajú sa aj vertikálne žalúzie kombinovať s inou tieniacou technikou. Je možné použiť celú paletu rôznych typov roliet a doplniť nimi žalúzie, takže estetickú úlohu žalúzií doplníte funkčnosťou úplného zatienenia.

Je lepšie použiť jednoduché látkové rolety či termo rolety (ktoré vás účinne ochránia aj pred nadmerným teplom). Iné rolety, ako trebárs Deň a noc alebo Plisé, sú totiž príliš členité a zdôrazňujú vodorovné linky, čo na pozadí vertikálnych žalúzií môže vytvárať rušivé efekty.

Dosluhujú závesy? Skúste vertikálne žalúzie!

Prídu vám už staré textilné závesy nemoderné a zastaralé? Už Váš domov veľmi nereprezentujú? Možno je na čase uvažovať o ich náhrade za vertikálne žalúzie od FOA. Možno vás prekvapia, ako dobre budú vyzerať a slúžiť aj u vás doma.

Informačný servis

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

PRVertikálne žalúzie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X