Viete, čo sa deje, keď nevypnete počas letu svoj telefón? Pozrite sa na to
Každý, kto už letel, vie, že pred štartom letuška všetkých cestujúcich upozorní, aby si svoje telefóny vypli, alebo ich dali do letového režimu. Čo sa stane, ak tak neurobíte? Odpoveď nie je jednoznačná.
Podľa jedného výskumu je dôvodom potenciálnych bezpečnostných rizík to, že vo výške 10 kilometrov nad zemou signál vášho telefónu odráža hneď niekoľko veží a vysiela ho tým silnejšie. Nepotvrdilo sa však, že by to mohlo viesť k havárii lietadla.
Bývalý boeingový inžinier Kenny Kirchoff tvrdí, že „nie je pravdepodobné, že telefón môže spôsobiť haváriu lietadla. Problémom je len jeho dosah na pilotov. Vzlet a pristávanie sú fázy letu, ktoré si vyžadujú vysokú koncentráciu pilotov.“
S rozvojom moderných technológií sú však tieto riziká čoraz zastaranejšie. V roku 2014 Európska agentúra pre bezpečnosť letectva (FAA) uviedla, že elektronické zariadenia nepredstavujú žiadne bezpečnostné riziko. Letecké spoločnosti len musia preukázať, že ich systémy neboli/nie sú ovplyvnené signálom mobilných telefónov. Mnohé letecké spoločnosti prešli týmto hodnotením a v súčasnosti umožňujú telefonovanie počas letu prostredníctvom palubnej siete.
FAA napriek tomu stále zakazuje komunikáciu prostredníctvom mobilných telefónov na palube. „FAA zakazuje používanie mobilných telefónov z bezpečnostných dôvodov. Predpisy FAA zakazujú čokoľvek, čo úmyselne vysiela signál, čo zahŕňa aj mobilné telefóny používané na komunikáciu. Letecká spoločnosť by mala preukázať, že telefonovanie nespôsobuje elektronické rušenie. Mobilné telefóny ale elektronické rušenie spôsobujú,“ uviedla Elizabeth Isham Cory z FAA.
Hoci zo štúdie, ktorú vykonala FAA v roku 2012, vyplýva, že mobilné telefóny nemajú vplyv na bezpečnosť letu a v kokpite nie je magický prístroj, ktorý by potvrdil, že sú všetky telefóny vypnuté, zostáva nejasné, kedy, ako a či vôbec bude táto technológia povolená.