- Podnikam.sk
- Články
- Relax
- Viete, ktoré sú najnešťastnejšie, najchudobnejšie a najmenej bezpečné krajiny na Zemi?
Viete, ktoré sú najnešťastnejšie, najchudobnejšie a najmenej bezpečné krajiny na Zemi?
Prieskum nazývaný Prosperity Index urobil think tank Legatum Institute, sídliaci v Londýne. Posudzoval 142 krajín sveta podľa to, čo nazýva prosperitou.
Termín prosperita sa obvykle používa v súvislosti s peniazmi. Legatum Institute pod prosperitou mieni čosi viac ako iba finančnú situáciu krajiny. Indikátormi hodnotenia (dovedna ich bolo 89) boli napríklad nezamestnanosť v krajine či vyhodnotenie odpovedí občanov na otázku, akú veľkú politickú slobodu si myslia, že v krajine majú.
Údaje potom ešte prešli rozdelením do ôsmich čiastkových „podindexov“ – ekonomika/hospodárstvo, podnikanie a príležitosti, vláda a vládna moc, vzdelanie, zdravie, bezpečnosť a istota, osobná sloboda a spoločenský kapitál. Každému z nich následne v záujme vypočítania prosperity tej-ktorej krajiny udelili skóre.
Ktoré krajiny sa v tomto rebríčku umiestnili najhoršie?
10. Angola – Angola sa v rámci 6 z 8 čiastkových „podindexov“ umiestnila v najhoršej desiatke. Oproti roku 2014 ešte klesla o jedno miesto. Zo 132. miesta na miesto 133.
9. Sudán – Sudán sa minulý rok umiestnil na 130. mieste. Tento rok sa mu „ušla“ priečka číslo 134. A to aj napriek tomu, že sa krajina v rámci kategórie spoločenský kapitál umiestnila v prvej päťdesiatke. Občania Sudánu sú druhými najneslobodnejšími ľuďmi spomedzi posudzovaných krajín.
8. Jemen – Podľa Prosperity Indexu je úroveň osobnej slobody v Jemene najhoršia na svete, čo môže súvisieť aj s tým, že má jednu z najhorších ekonomík. Napriek týmto faktom krajina postúpila z minuloročného 138. miesta na 135.
7. Sýria – Keď Prosperity Index v roku 2009 prvýkrát zaviedli, Sýria sa umiestnila medzi 90 naj krajinami. Krutá občianska vojna (a vzostup ISIS), ktorá krajinu zachvátila, ju však stiahla dole. Preto nie je prekvapením, že podľa Legatum Institute je Sýria treťou najnebezpečnejšou krajinou na svete.
6. Demokratická republika Kongo – Stredoafrický štát je najnebezpečnejšou zo všetkých posudzovaným krajín v rámci Prosperity Indexu. Demokratická republika Kongo je však na veľmi dobrom mieste, čo sa týka spoločenského kapitálu (65. zo 142). Vďaka tomu sa „vyšvihla“ o tri priečky.
5. Burundi – Iba tri krajiny skončili tento rok horšie, čo sa týka ekonomického „podindexu“. Toto, popri veľmi zlom skóre ohľadom spoločenského kapitálu a zdravia, Burundi zaradilo na 138. Priečku v celkovom zúčtovaní.
4. Čad – Minulý rok bola jedinou menej prosperujúcejšou krajinou ako Čad iba Stredoafrická republika. Tento rok má ale Čad 76. najlepšiu úroveň ekonomiky/hospodárstva zo zhodnocovaných krajín. Hoci krajina získala slabé hodnotia až v rámci štyroch „podindexov“, celkovo si polepšila o dve miesta.
3. Haiti – Následky zemetrasenia z roku 2010 pociťuje krajina istým spôsobom stále. Ukazovateľ zdravia je hrozne negatívny, úroveň vládnej moci slabá a osobná sloboda na veľmi nízkej úrovni – to všetko má za následok, že krajina klesla v konečnom ratingu o päť priečok a skončila na 140. mieste.
2. Afganistan – Krajina je po desiatkach rokov vojnového stavu spustošená, má najhoršiu úroveň vládnej moci a druhú najhoršiu situáciu ohľadom bezpečnosti a ochrany. Tieto faktory, v kombinácii s akosi paušálne zlým skóre v rámci všetkých „podindexov“, vyniesli Afganistanu nepozitívne druhé miesto.
1. Stredoafrická republika – Ako jej meno naznačuje, krajina sa nachádza v „srdci“ Afriky. Občania majú relatívne dobrú situáciu ohľadom osobnej slobody, ale zlé výsledky v rámci troch posudzovaných kategórií – podnikanie a príležitosti, vzdelanie a zdravie – jej zaručili posledné, a teda najhoršie miesto v celkovom rebríčku Prosperity Index.