Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
E-shop
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Viete, ktoré sú najnešťastnejšie, najchudobnejšie a najmenej bezpečné krajiny na Zemi?

Haiti
pixabay.com
18. novembra 2015 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Prieskum nazývaný Prosperity Index urobil think tank Legatum Institute, sídliaci v Londýne. Posudzoval 142 krajín sveta podľa to, čo nazýva prosperitou.

Termín prosperita sa obvykle používa v súvislosti s peniazmi. Legatum Institute pod prosperitou mieni čosi viac ako iba finančnú situáciu krajiny. Indikátormi hodnotenia (dovedna ich bolo 89) boli napríklad nezamestnanosť v krajine či vyhodnotenie odpovedí občanov na otázku, akú veľkú politickú slobodu si myslia, že v krajine majú.

Údaje potom ešte prešli rozdelením do ôsmich čiastkových „podindexov“ – ekonomika/hospodárstvo, podnikanie a príležitosti, vláda a vládna moc, vzdelanie, zdravie, bezpečnosť a istota, osobná sloboda a spoločenský kapitál. Každému z nich následne v záujme vypočítania prosperity tej-ktorej krajiny udelili skóre.

Ktoré krajiny sa v tomto rebríčku umiestnili najhoršie?

10. Angola – Angola sa v rámci 6 z 8 čiastkových „podindexov“ umiestnila v najhoršej desiatke. Oproti roku 2014 ešte klesla o jedno miesto. Zo 132. miesta na miesto 133.

Angola
pixabay.com

9. Sudán – Sudán sa minulý rok umiestnil na 130. mieste. Tento rok sa mu „ušla“ priečka číslo 134. A to aj napriek tomu, že sa krajina v rámci kategórie spoločenský kapitál umiestnila v prvej päťdesiatke. Občania Sudánu sú druhými najneslobodnejšími ľuďmi spomedzi posudzovaných krajín.

Sudán
pixabay.com

8. Jemen – Podľa Prosperity Indexu je úroveň osobnej slobody v Jemene najhoršia na svete, čo môže súvisieť aj s tým, že má jednu z najhorších ekonomík. Napriek týmto faktom krajina postúpila z minuloročného 138. miesta na 135.

Jemen
pixabay.com

7. Sýria – Keď Prosperity Index v roku 2009 prvýkrát zaviedli, Sýria sa umiestnila medzi 90 naj krajinami. Krutá občianska vojna (a vzostup ISIS), ktorá krajinu zachvátila, ju však stiahla dole. Preto nie je prekvapením, že podľa Legatum Institute je Sýria treťou najnebezpečnejšou krajinou na svete.

Syria
pixabay.com

6. Demokratická republika Kongo – Stredoafrický štát je najnebezpečnejšou zo všetkých posudzovaným krajín v rámci Prosperity Indexu. Demokratická republika Kongo je však na veľmi dobrom mieste, čo sa týka spoločenského kapitálu (65. zo 142). Vďaka tomu sa „vyšvihla“ o tri priečky.

Kongo
pixabay.com

5. Burundi – Iba tri krajiny skončili tento rok horšie, čo sa týka ekonomického „podindexu“. Toto, popri veľmi zlom skóre ohľadom spoločenského kapitálu a zdravia, Burundi zaradilo na 138. Priečku v celkovom zúčtovaní.

Burundi
pixabay.com

4. Čad – Minulý rok bola jedinou menej prosperujúcejšou krajinou ako Čad iba Stredoafrická republika. Tento rok má ale Čad 76. najlepšiu úroveň ekonomiky/hospodárstva zo zhodnocovaných krajín. Hoci krajina získala slabé hodnotia až v rámci štyroch „podindexov“, celkovo si polepšila o dve miesta.

Čad
pixabay.com

3. Haiti – Následky zemetrasenia z roku 2010 pociťuje krajina istým spôsobom stále. Ukazovateľ zdravia je hrozne negatívny, úroveň vládnej moci slabá a osobná sloboda na veľmi nízkej úrovni – to všetko má za následok, že krajina klesla v konečnom ratingu o päť priečok a skončila na 140. mieste.

Haiti
pixabay.com

2. Afganistan – Krajina je po desiatkach rokov vojnového stavu spustošená, má najhoršiu úroveň vládnej moci a druhú najhoršiu situáciu ohľadom bezpečnosti a ochrany. Tieto faktory, v kombinácii s akosi paušálne zlým skóre v rámci všetkých „podindexov“, vyniesli Afganistanu nepozitívne druhé miesto.

Afganista
pixabay.com

1. Stredoafrická republika – Ako jej meno naznačuje, krajina sa nachádza v „srdci“ Afriky. Občania majú relatívne dobrú situáciu ohľadom osobnej slobody, ale zlé výsledky v rámci troch posudzovaných kategórií – podnikanie a príležitosti, vzdelanie a zdravie – jej zaručili posledné, a teda najhoršie miesto v celkovom rebríčku Prosperity Index.

Central African Republic
SITA/AP

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

09dec7:30Výklad stavebného zákona (líniové stavby) 7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09dec7:30Eshop v roku 20207:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

09dec7:30Zamestnávanie a živnostníci7:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X