Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zahraniční investori v SR čakajú rastúce obraty

Zahraniční investori počítajú na Slovensku s rastúcimi obratmi
Fotobanka Pixmac
26. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Súčasnú ekonomickú situáciu na Slovensku považuje 59 % opýtaných podnikov za uspokojivú, 29 % ju však hodnotí ako zlú.

Nezmenenú úroveň investícií čaká 57 % firiem

Väčšina zahraničných investorov na Slovensku počíta v roku 2014 s rastúcimi obratmi. Napriek tomu však neočakávajú všeobecný rozmach. Väčšina firiem tak nehodnotí hospodársky vývoj na Slovensku lepšie než v minulom roku, čo je celkom v protiklade s ich vlastnými očakávaniam vývoja firmy. Informovala o tom v stredu Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora (SNOPK) na základe prieskumu medzi 196 zahraničnými firmami, ktoré na Slovensku investujú. Prieskum sa realizoval od začiatku februára do polovice marca tohto roku.
 

 
Súčasnú ekonomickú situáciu na Slovensku považuje 59 % opýtaných podnikov za uspokojivú, 29 % ju však hodnotí ako zlú. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, približne každý štvrtý podnik počas tohto roka vidí perspektívu zlepšenia slovenskej ekonomiky, 57 % respondentov však očakáva stagnáciu. Očakávania pre svoju vlastnú firmu však z prieskumu vychádzajú zreteľne optimistickejšie. Súčasnú hospodársku situáciu vo svojej oblasti podnikania vníma ako dobrú 19 % opýtaných, 57 % ju považuje za uspokojivú. V priebehu roka 2014 však 32 % respondentov očakáva vo svojej brandži zlepšenie situácie a 54 % si myslí, že zostane nezmenená. 
 

 

17 % podnikov očakáva pokles počtu zamestnancov.

Podľa prieskumu SNOPK viac ako polovica firiem počíta v tomto roku s rastúcim obratom, kým iba 13 % očakáva zhoršenie vývoja obratu. Väčšina zahraničných spoločností na Slovensku neočakáva v roku 2014 zmeny v počte zamestnancov, pričom 23 % firiem uviedlo, že sa počet zamestnancov zvýši, 60 % zmenu nepredpokladá a 17 % naopak očakáva pokles počtu zamestnancov.
 
Opýtané firmy sa vyjadrili aj k plánovaným investičným výdavkom pre tento rok. Ich nárast očakáva 27 % respondentov, nezmenenú úroveň investícií uviedlo 57 % opýtaných a pokles investičných výdavkov 16 % firiem. Pre porovnanie, v minulom roku nárast investičných výdavkov očakávalo 23 %, ich nezmenenú úroveň 49 % a pokles investícií až 28 % respondentov. Ako ďalej vyplýva z prieskumu, zvýšenie mzdových nákladov firmy tento rok očakávajú na úrovni 5,29 %, kým v minulom roku to bolo 7,65 %. 
 

Investori pociťujú nutnosť zlepšenia v oblasti vymožiteľnosti práva

Prieskum SNOPK sa zameral aj na hodnotenie Slovenska. Podľa investorov je najväčšou prednosťou Slovenska predovšetkým členstvo v EÚ, výkonná a produktívna pracovná sila za relatívne mierne náklady a kvalita miestnych dodávateľov. Najvýraznejšie však kleslo hodnotenie odborného vzdelávania, ktoré by malo byť viac zamerané na potreby pracovného trhu.
 
Investori okrem toho pociťujú veľkú nutnosť zlepšenia v oblasti vymožiteľnosti práva, boja proti korupcii a transparentnosti verejného obstarávania. Účastníci prieskumu v celkovom súčte Slovenskú republiku opäť zhodnotili ako najatraktívnejšiu krajinu na umiestňovanie investícií v strednej a východnej Európe. V porovnaní s minulým rokom sa Česká republika posunula späť na druhé miesto, Poľsko a Estónsko si podľa prieskumu opäť rozdelili tretiu a štvrtú pozíciu. Osemdesiatštyri percent zahraničných spoločností, ktoré už na Slovensku investovali, by svoje investície na Slovensku zopakovala aj v súčasných podmienkach.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X