Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zakladateľ investičnej spoločnosti Helens, Ján Šubák: Slovensko potrebuje reformy a jasné ciele

Dsc_0263.jpg
Ján Šubák. Foto: Helens
19. októbra 2022 Autor Informačný servis Tlačiť

Naša krajina práve teraz viac ako inokedy vyžaduje nové myšlienky a startup, ktorý by ju posunul vpred. Čo ak ste to práve vy, kto môže niečo zmeniť? Ján Šubák, zakladateľ rodinnej investičnej spoločnosti, už podporil desiatky úspešných slovenských startupov, ktoré pomohli zmeniť Slovensko k lepšiemu. Nechajte sa inšpirovať úspechom iných.

Tvrdá práca prináša výsledky. O tom vie svoje aj úspešný podnikateľ Ján Šubák, ktorý v roku 2009 založil investičnú spoločnosť holdingového charakteru – Helens. Ide o rodinnú investičnú spoločnosť, ktorá pôsobí v dvoch oblastiach. Nosnou činnosťou spoločnosti je obchodovanie na akciových a menových trhoch. Druhou dôležitou činnosťou spoločnosti Helens je podpora inovatívnych podnikateľských projektov na báze equity a non-equity financovania. Spoločnosť podporila doteraz desiatky úspešných slovenských startupov, ktoré pomáhajú posúvať Slovensko vpred.

Aké boli vaše podnikateľské začiatky?

Rolu typického podnikateľa som si zažil naplno medzi dvadsiatym a tridsiatym rokom svojho života. Spolu so sestrami som na zelenaj lúke vybudoval regionálne obchodné zastúpenie značky ŠKODA AUTO v Michalovciach. V rámci tohto projektu som mal možnosť participovať na všetkých podstatných fázach života spoločnosti. Prešiel som si etapou investičnej výstavby. Bol som pri nábore prvých zamestnancov. Neskôr pri prvotnom zavádzaní systémov. Zastrešoval som komunikáciu a kooperáciu s dodávateľmi. Vyvrcholením celého nášho pôsobenia bolo zabezpečenie hladkého priebehu due deligence zo strany medzinárodnej korporácie, ktorá nakoniec naše aktivity prevzala.

V roku 2009 som založil investičnú spoločnosti Helens. Ide o rodinnú investičnú spoločnosť holdingového charakteru, ktorá sa špecializuje výlučne na investície realizované na vlastný účet. Biznis spoločnosti Helens stojí na dvoch nohách. Prvou sú investície realizované na akciových a menových trhoch. Druhou oblasťou pôsobenia spoločnosti Helens je participácia na equity financovaní perspektívnych slovenských projektov.

Prečo ste sa rozhodli založiť práve investičnú spoločnosť? Čo vás k tomu viedlo?

So svetom investícií som sa začal zoznamovať niekedy počas štúdia na gymnáziu. Vtedy sa mi dostala do rúk dvojzväzková publikácia amerických autorov Samuelosna a Nordhausa – Ekonómia. Prvé papiere do svojho portfólia som získal ako darček k svojim 18. narodeninám od svojich starých rodičov. Boli to ich akcie z kupónovej privatizácie.

Začínal som na Slovensku. Prvé investície som realizoval na slovenskom trhu. V tom čase som nakupoval výlučne akcie slovenských podnikov, neskôr aj Dlhopisy FNM. Niekedy okolo roku 2000 sa mi podarilo sceliť prvý väčší balík akcií. Neskôr som výmenou Dlhopisov FNM získal podiel vo významnom potravinárskom producentovi. Napriek tomu, že z pohľadu ochrany investícií to bola skutočne riskantná doba, veril som, že štát dokáže garantovať aspoň elementárnu ochranu akcionárskych práv. Pre mňa je doteraz vymožiteľnosť práva vo fungujúcej demokratickej krajine veľmi dôležitá. Bol som tiež presvedčený o výraznom prínose strategických investorov do odštátnených spoločností.

Dnes obchodujem na viacerých svetových burzách, najaktívnejší som však v Prahe. Spravujem dve firemné portfóliá. Portfólio dlhodobých investícií je zložené z malého počtu dividendových titulov. Portfólio denných obchodov je viac diverzifikované a okrem dlhých pozícií obsahuje i pozície nakrátko.

Aké projekty momentálne vyhľadávate pre vaše investovanie?

Približne pred siedmimi rokmi som za začal obzerať po investičných možnostiach, ktoré ponúka tuzemská startupová scéna. Odvtedy aktívne vyhľadávam perspektívne projekty, ktoré dávajú zmysel a pri ktorých dokážeme byť nápomocní. Doteraz sa nám podarilo participovať na piatich zaujímavých projektoch, pričom už máme za sebou aj prvé exity.

Ako súkromná osoba participujem na niekoľkých projektoch. Som partnerom jednej maklérskej spoločnosti zameranej na osobné investície a finančné poradenstvo. Ide o mladú, avšak veľmi progresívne napredujúcu spoločnosť, ktorá v súčasnosti disponuje sieťou približne 300 maklérov. Okrem toho aktuálne participujem na príprave sociálneho podniku zameraného na oblasť prvovýroby.

Dsc_0273.jpg
Ján Šubák.Foto: Helens

Spomenuli ste startupy. Myslíte si, že je na Slovensku vytvorené dobré prostredie na podporu podnikania?

V oblasti zlepšovania celkovej kvality hospodárskeho prostredia má svoje nezanedbateľné miesto pravidelné odbúravanie byrokracie. Aplikácia pravidla, kedy pre zavedenie novej byrokratickej požiadavky musí dôjsť k zrušeniu inej, či pravidla, že štát nebude zaťažovať subjekty trhu úlohami, ktoré si dokáže zabezpečiť sám, by mohla tvoriť dobrý základ pre zlepšovanie kvality podnikateľského prostredia. Realita je však častokrát úplne odlišná. Navyše dobre spravovaná krajina musí mať v oblasti odbúravania byrokracie podstatne ambicióznejšie ciele. Z tohto pohľadu sa javí ako nepochopiteľná žalostne nízka miera využívania systémov a technológií, ktoré boli v krajine zavedené. Viem si predstaviť podporu startupov na oveľa lepšej úrovni.

Akú sú vaše osobné ciele do budúcnosti?

V osobnej rovine pociťujem veľký záväzok predovšetkým voči svojim deťom. Mám pocit, že prichádza posledná možnosť, kedy sa im ešte budem môcť trochu povenovať. Mojou doménou ostane dobročinnosť, ale začínam mať pocit, že táto krajina potrebuje reformy. Reformy a jasný cieľ. Slovensko, žiaľ už roky, prešľapuje na mieste. Rozumiem frustrácii ľudí, uteká nám čas. Naša úžasná krajina si zaslúži významne lepší manažment. Začínam mať pocit, že by nebolo na škodu ponúknuť svoje skúsenosti aj v tejto oblasti.

Tento článok vznikol v spolupráci s klientom Helens

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

HelensPRrozhovor

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Správy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X