Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Základné informácie o sociálnom poistení podnikateľa

SITA/Tomáš Benedikovič
28. marca 2011 Tlačiť

Sociálne poistenie samostatne zárobkovo činnej osoby upravuje zákon č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov.Začínajúci podnikateľ nemá v prvom roku svojho podnikania voči Sociálnej poisťovni žiadne povinnosti. Na rozdiel od zdravotného poistenia nemusí Sociálnej poisťovni oznámiť to, že začal podnikať a v roku, v ktorom začal podnikať, nemusí platiť poistné na sociálne poistenie (dôchodkové poistenie a nemocenské poistenie).

 

Vznik povinnosti platiť poistné

To, či samostatne zárobkovo činnej osobe vznikne povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie, sa skúma až k 1. júlu nasledujúceho kalendárneho roka. Podstatný je pritom hrubý príjem (teda príjem pred odpočítaním výdavkov súvisiacich s podnikaním) SZČO za predchádzajúci rok. Výšku hrubého príjmu za predchádzajúci rok, ako aj základu dane, z ktorého sa vypočíta vymeriavací základ a výška povinných odvodov, Sociálnej poisťovni prvýkrát v roku 2011 oznámi Daňové riaditeľstvo SR. Podnikatelia tak už nemusia do Sociálnej poisťovne podávať výpisy z daňových priznaní.

 

Ak hrubý príjem SZČO za rok 2011 prekročí 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu, vznikne podnikateľovi povinnosť platiť poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie. Minimálnym vymeriavacím základom v roku 2012 pritom bude 44,2 % z priemernej mzdy za rok 2010. Ide o sumu 339,9 eura.

 

 

Hranicou hrubého príjmu za rok 2011, po prekročení ktorej vznikne podnikateľovi v júli 2012 povinnosť platiť poistné do Sociálnej poisťovne, bude 4 078,8 eura. Ak začínajúci podnikateľ zarobí v roku 2011 v hrubom menej ako 4 078,8 eura, naďalej nebude povinný platiť poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie. Ak hrubý príjem podnikateľa za rok 2011 bude nad touto hranicou, od 1. júla 2012 sa stane povinne dôchodkovo a povinne nemocensky poistenou samostatnou zárobkovo činnou osobou.

 

Ak sa podnikateľ stane povinne dôchodkovo a povinne nemocensky poistenou SZČO, musí  najneskôr do 8 dní od vzniku tejto povinnosti (teda do 8. júla) podať do Sociálnej poisťovne prihlášku ako SZČO povinne platiaca odvody.

 

Splatnosť poistného na dôchodkové poistenie a nemocenské poistenie je do 8. dňa v mesiaci, ktorý nasleduje po mesiaci, za ktorý sa platí poistné. Splatnosť poistného za marec 2011 je tak najneskôr do 8. apríla 2011.

 

Zánik povinnosti platiť poistné

Povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie a nemocenské poistenie SZČO zaniká od 1. júla kalendárneho roka, ak podnikateľovi v predchádzajúcom kalendárnom roku klesol hrubý príjem (príjem pred odpočítaním výdavkov súvisiacich s podnikaním) pod 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu. Minimálny vymeriavací základ sa pritom stanoví ako 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Povinné platenie sociálnych odvodov tiež zaniká dňom zániku oprávnenia vykonávať alebo prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť.

 

Ak podnikateľ kvôli poklesu hrubého príjmu pod 12-násobok minimálneho základu alebo z dôvodu ukončenia samostatnej zárobkovej činnosti prestane byť povinne poistenou SZČO, musí sa na pobočke Sociálnej poisťovne z povinného poistenia odhlásiť do 8 dní od zániku povinnosti platiť poistné (do 8. júla v prípade poklesu hrubého príjmu pod zákonom stanovenú hranicu alebo do 8 dní od ukončenia podnikania).

 

Dobrovoľné poistenie

Začínajúci podnikateľ  má možnosť sa v Sociálnej poisťovni dobrovoľne poistiť ako fyzická osoba-nepodnikateľ. Prihlášku na dobrovoľné dôchodkové poistenie, dobrovoľné nemocenské poistenie, či dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti môže podať kedykoľvek a kedykoľvek (aj počas mesiaca) sa môže z tohto poistenia odhlásiť.

 

» Tabuľka odvodov do Sociálnej poisťovne pre začínajúceho podnikateľa

 

Ak podnikateľovi vznikne povinné platenie dôchodkového a nemocenského poistenia, neznamená to, že mu automaticky zaniká dobrovoľné poistenie. Tieto dve poistenia (povinné aj dobrovoľné) totiž môže podnikateľ platiť súčasne a kým do Sociálnej poisťovne nepodá odhlášku z dobrovoľného poistenia, dovtedy je povinný platiť poistné na dobrovoľné poistenie, bez ohľadu na vznik povinného poistenia.

 

Pri prihlásení sa na dobrovoľné poistenie si podnikateľ musí uvedomiť, že nárok na dávku nemocenského poistenia získa z dobrovoľného poistenia až po 270 dňoch takéhoto poistenia. Na dávku v nezamestnanosti bude mať podnikateľ nárok, ak bol poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky v posledných troch rokoch.

 

Dávky dôchodkového a nemocenského poistenia

Na základe dôchodkového poistenia získava podnikateľ alebo dobrovoľne poistená osoba (po splnení zákonných podmienok) nárok na starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok vypočítaný zo starobného dôchodku, ako aj invalidný dôchodok a vdovský, vdovecký a sirotský dôchodok po zosnulom invalidnom dôchodcovi.Z nemocenského poistenia poskytuje Sociálna poisťovňa poisteným samostatne zárobkovo činným osobám alebo dobrovoľným poistencom (po splnení zákonných podmienok) nemocenské (práceneschopnosť) a ošetrovné (potreba ošetrovania člena rodiny) a v prípade žien aj materské.

 

Druh poistenia Popis Účasť
Nemocenské poistenie Poistenie na zabezpečenie príjmu v dôsledku dočasnej pracovnej neschopnosti (PN, nemocenské), potreby ošetrovania, starostlivosti o fyzickú osobu, tehotenstva a materstva (materské) Povinná / dobrovoľná(povinnosť závisí od dosiahnutého hrubého príjmu z podnikania)
Starobné poistenie(dôchodkové) Poistenie na zabezpečenie príjmu v starobe a pre prípad úmrtia (starobný dôchodok, predčasný starobný dôchodok, vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok, sirotský dôchodok) Povinná / dobrovoľná(povinnosť závisí od dosiahnutého hrubého príjmu z podnikania)

Invalidné poistenie(dôchodkové)

Poistenie pre prípad poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť a pre prípad úmrtia (invalidný dôchodok, vdovský dôchodok, vdovecký dôchodok, sirotský dôchodok) Povinná / dobrovoľná(povinnosť závisí od dosiahnutého hrubého príjmu z podnikania)
Poistenie v nezamestnanosti Poistenie na zabezpečenie príjmu v dôsledku skončenia podnikania SZČO (dávka v nezamestnanosti) Dobrovoľná

 

is

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako začať podnikať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X