Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zamedzte „drbom“ z účtárne, kto a koľko berie. Naviac aj ušetríte

Zamedzte „drbom“ z účtárne, kto a koľko berie. Naviac aj ušetríte
Fotobanka Pixmac
30. augusta 2012 Tlačiť

Na Slovensku väčšina firiem využíva možnosť mať vo firme vlastné účtovné či mzdové oddelenie. Avšak trend, ktorý sa vyskytuje v európskych, amerických či ázijských firmách je využívať tieto služby pomocou outsourcingu, to znamená, že si firma nechá spracovávať mzdy a účtovníctvo v externej firme. Aké výhody a nevýhody to prináša?

 

Výhody outsourcingu

Jednou z výhod je, že sa informácie o tom, kto koľko vo firme zarába nedostanú von. Pretože pri neformálnych rozhovoroch sa často stane, že účtovník prezradí, koľko zarába iný kolega. Potom môžu byť ostatní kolegovia nespokojní, že zarába o toľko a toľko viac. 

 

 

Ďalšou výhodou toho, pri využívaní spolupráce s externou firmou je, že účtovníčky v externej firme sú väčšinou lepšie vyškolené a majú lepšiu prax a orientáciu v neustále sa meniacich zákonoch, pretože im prejde rukami viacero firiem. Na druhej strane zamestnanci ousourcingových spoločností majú skúsenosti z rôznych odborov a tie potom môžu ponúknuť svojim zákazníkom. V tom prípade môžu navrhnúť riešenia problémov, ktoré už vyskúšali v iných firmách.

 

Ak sa využívajú služby externej firmy, odpadajú aj starosti s fluktuáciou zamestnancov na účtovnom či mzdovom oddelení, s ich výberom, zaškoľovaním, so zachovaním mlčanlivosti odchádzajúcich pracovníkov. Firma takisto nemusí dohliadať na kvalitu práce na účtovnom oddelení.

 

Niektorí podnikatelia sa možno boja poskytovať svoje údaje externým firmám, pretože sa chcú vyhnúť zneužívaniu či úniku informácií. Avšak tu nie je dôvod obávať sa, pretože tieto externé firmy si zakladajú na tom, aby informácie neunikli. 

 

Podľa rôznych prieskumov sú už krajiny ako sú Česko a Slovensko bezpečnou destináciou pre outsourcing. 

 

Čo je outsourcing a aké formy je možné využiť?

Outsourcing je vlastne odovzdanie niektorých vnútropodnikových aktivít na externú firmu. Teda firma si externe obstaráva niektoré služby. Táto forma spolupráce sa začala využívať v IT technológiách. Odtiaľ sa preniesla aj na iné podnikové procesy ako sú výskum, výroba, účtovníctvo až po ľudské zdroje (teda získavanie nových pracovníkov, ich výber, či spracovávanie miezd).

 

Ak firme nevyhovuje odovzdať spracovávanie agiend úplne externej spoločnosti, môže si zvoliť aj možnosť využiť čiastočný outsourcing. Je potrebné preveriť, ktoré procesy si vie firma vykonať interne lacnejšie a ktoré je pre ňu výhodnejšie zabezpečiť externe.

 

Jednou z možností je, že účtovné oddlenie zostane v budove firme, avšak na jeho chod dohliada externý hlavný účtovník. Doklady teda neopúšťajú sídlo firmy a firma do nich môže kedykoľvek nahliadnuť, zodpovednosť však preberá outsourcingová spoločnosť. 

ph

Odporúčané ebooky

K téme

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

05aug9:00WEBINÁR: Transferové oceňovanie, dokumentácia transferového oceňovania a zmeny v roku 20209:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP

06aug9:00WEBINÁR: Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia a transferové oceňovanie9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

07aug9:00WEBINÁR: Ako sa vyhnúť chybám v reklamačnom procese?9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt
OK

Web obsahuje cookies. Prevádzkovateľ webu nezbiera žiadne osobné údaje, ak nie ste registrovaný. Web obsahuje prvky tretích strán. Viac k: Ochrana osobných údajov a cookies

X