Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zamedzte „drbom“ z účtárne, kto a koľko berie. Naviac aj ušetríte

Zamedzte „drbom“ z účtárne, kto a koľko berie. Naviac aj ušetríte
Fotobanka Pixmac
30. augusta 2012 Tlačiť

Na Slovensku väčšina firiem využíva možnosť mať vo firme vlastné účtovné či mzdové oddelenie. Avšak trend, ktorý sa vyskytuje v európskych, amerických či ázijských firmách je využívať tieto služby pomocou outsourcingu, to znamená, že si firma nechá spracovávať mzdy a účtovníctvo v externej firme. Aké výhody a nevýhody to prináša?

 

Výhody outsourcingu

Jednou z výhod je, že sa informácie o tom, kto koľko vo firme zarába nedostanú von. Pretože pri neformálnych rozhovoroch sa často stane, že účtovník prezradí, koľko zarába iný kolega. Potom môžu byť ostatní kolegovia nespokojní, že zarába o toľko a toľko viac. 

 

 

Ďalšou výhodou toho, pri využívaní spolupráce s externou firmou je, že účtovníčky v externej firme sú väčšinou lepšie vyškolené a majú lepšiu prax a orientáciu v neustále sa meniacich zákonoch, pretože im prejde rukami viacero firiem. Na druhej strane zamestnanci ousourcingových spoločností majú skúsenosti z rôznych odborov a tie potom môžu ponúknuť svojim zákazníkom. V tom prípade môžu navrhnúť riešenia problémov, ktoré už vyskúšali v iných firmách.

 

Ak sa využívajú služby externej firmy, odpadajú aj starosti s fluktuáciou zamestnancov na účtovnom či mzdovom oddelení, s ich výberom, zaškoľovaním, so zachovaním mlčanlivosti odchádzajúcich pracovníkov. Firma takisto nemusí dohliadať na kvalitu práce na účtovnom oddelení.

 

Niektorí podnikatelia sa možno boja poskytovať svoje údaje externým firmám, pretože sa chcú vyhnúť zneužívaniu či úniku informácií. Avšak tu nie je dôvod obávať sa, pretože tieto externé firmy si zakladajú na tom, aby informácie neunikli. 

 

Podľa rôznych prieskumov sú už krajiny ako sú Česko a Slovensko bezpečnou destináciou pre outsourcing. 

 

Čo je outsourcing a aké formy je možné využiť?

Outsourcing je vlastne odovzdanie niektorých vnútropodnikových aktivít na externú firmu. Teda firma si externe obstaráva niektoré služby. Táto forma spolupráce sa začala využívať v IT technológiách. Odtiaľ sa preniesla aj na iné podnikové procesy ako sú výskum, výroba, účtovníctvo až po ľudské zdroje (teda získavanie nových pracovníkov, ich výber, či spracovávanie miezd).

 

Ak firme nevyhovuje odovzdať spracovávanie agiend úplne externej spoločnosti, môže si zvoliť aj možnosť využiť čiastočný outsourcing. Je potrebné preveriť, ktoré procesy si vie firma vykonať interne lacnejšie a ktoré je pre ňu výhodnejšie zabezpečiť externe.

 

Jednou z možností je, že účtovné oddlenie zostane v budove firme, avšak na jeho chod dohliada externý hlavný účtovník. Doklady teda neopúšťajú sídlo firmy a firma do nich môže kedykoľvek nahliadnuť, zodpovednosť však preberá outsourcingová spoločnosť. 

ph

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X