Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zamestnávatelia nesúhlasia s vyššími pokutami za nelegálne zamestnávanie

Zamestnávatelia nesúhlasia s vyššími pokutami za nelegálne zamestnávanie
Ilustračné foto: shutterstock.com
3. mája 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) zásadne nesúhlasí s návrhom rezortu práce a sociálnych vecí na zvýšenie minimálnych pokút za nelegálne zamestnávanie.
 
Pokuta za nelegálne zamestnávanie dvoch a viacerých osôb súčasne by mala od začiatku novembra predstavovať najmenej 5 tisíc eur.
 

Sankcia by mala byť stanovená podľa konkrétneho prípadu

Zamestnávateľská únia navrhuje ponechať v platnosti súčasnú právnu úpravu, podľa ktorej je minimálna pokuta za porušenie zákazu nelegálneho zamestnávania minimálne 2 tisíc eur. „Suma pokuty by sa mala odvíjať od skutkových okolností konkrétneho prípadu, pričom to, akým spôsobom tieto okolnosti interpretovať a akú váhu im prisúdiť pri stanovení výšky sankcie, by sa malo určiť na základe vyšetrovania, a nie na základe zákona,“ odkázala RÚZ rezortu práce a sociálnych vecí.
 

 
Súčasne sa má zvýšiť aj dolná a horná hranica poriadkovej pokuty za nesplnenie si zákonných povinností, a to z terajších 65 eur až 650 eur na 100 eur až 3 tisíc eur. Ani tento návrh sa zamestnávateľskej únii nepozdáva. „Navrhované zvýšenie poriadkových pokút, najmä jej hornej sadzby, ktorá sa zvyšuje sa viac než 4,5-násobne, je podľa nášho názoru neprimerane vysoké a v rozpore s inštitútom poriadkovej pokuty ako takej,“ tvrdí RÚZ. 
 
V súčasnosti môže zamestnávateľ bez ohľadu na počet nelegálne zamestnaných ľudí dostať pokutu od 2 tisíc eur do 200 tisíc eur. Ako uvádza rezort práce a sociálnych vecí, v rokoch 2011 a 2012 dostali zamestnávatelia 245 pokút v celkovej sume 510 tisíc eur. Priemerná výška pokuty tak predstavovala 2 082 eur.
 
„Vzhľadom na zvýšenie pokuty možno predpokladať znižujúci sa počet zistených prípadov takého nelegálneho zamestnávania, a to 100 v roku 2014, 80 v roku 2015 a 65 v roku 2016,“ očakáva ministerstvo práce. Navrhovaná novela zákona má podporiť zamestnanosť zabezpečovanú formou pracovnoprávnych vzťahov tým, že výkon inšpekcie práce sa má zameriavať najmä na dozor a poradenstvo v pracovnoprávnych vzťahoch.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X