Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Závislosť osôb v transferovom oceňovaní

Rules and regulations
Thinkstock
11. augusta 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Transferové oceňovanie je komplexnou témou a týka sa takmer všetkých podnikajúcich osôb. Podnikatelia pomaly zisťujú, že im pribudli nové povinnosti, a že aj správca dane zvýšil pozornosť pri daňových kontrolách práve na problematiku, ktorá sa týka ocenenia transferov.

Prvou otázkou pri riešení vypracovania dokumentácie o transferovom oceňovaní je určenie závislosti osôb. Ide o mimoriadne dôležitú súčasť, pretože práve transakcie medzi závislými osobami sú predmetom dokumentácie k oceneniu transferov. V prípade, že je zle určená závislosť osôb, tak aj popísané obchodné transakcie sú takpovediac nesprávne.

Povinnosť viesť jeden z troch typov dokumentácie platí pre akúkoľvek osobu, ktorá je závislou osobou podľa zákona o dani z príjmov (podľa § 2 písm. n) a vykonáva obchodné transakcie. Závislou osobou sa rozumie blízka osoba, alebo ekonomicky, personálne alebo inak prepojená osoba. Pri bližšom skúmaní zistíme, že táto definícia sa vzťahuje prakticky na každého.

Blízka osoba

Blízka osoba je definovaná v Občianskom zákonníku (§ 116) ako osoba v priamom rade (rodičia a deti, súrodenec, manžel a pod.).

Závislosť osôb z titulu blízkej osoby býva najčastejšie pri fyzických osobách – živnostníkoch. Typickým príkladom je obchodná transakcia medzi dvoma živnostníkmi v rodine. V takomto prípade sa na transakciu vzťahujú pravidlá transferového oceňovania, obaja živnostníci sú povinní mať vypracovanú dokumentáciu a cenu takejto transakcie musí byť v princípe s nezávislým vzťahom.

Ekonomické a personálne prepojenie

V prípade obchodných vzťahov je však častejšie dôležité ekonomické alebo personálne prepojenie. Z definícií podľa zákona o dani z príjmov je zrejmé, že je potrebné skúmať štruktúru všetkých členov skupiny a na základe určenia všetkých vzťahov je potrebné stanoviť, či ide o závislé osoby na základe vlastníctva majetku, prípadne z hľadiska účasti na vedení.

V prípade skupín s väčším množstvom prepojených spoločností, ktoré sú spriaznené buď na základe majetku, alebo na základe účasti na vedení je niekedy náročné stanoviť, či sa vlastne jedná, alebo nejedná o závislé osoby. V takejto situácii je určite lepšie zvoliť variantu právnej istoty a zdokumentovať aj transakcie, ktoré vznikli medzi osobami, u ktorých sa nedá jednoznačne povedať, či spĺňajú definíciu závislej osoby podľa platného zákona.

Pri skúmaní ekonomického a personálneho prepojenia sa najčastejšie vychádza z údajov, ktoré sú uvedené v obchodnom registri. Tieto údaje však nemusia byť vždy dostačujúce a preto je vždy dôležité komunikovať otázku závislých osôb aj priamo s konateľmi obchodných spoločností.

Ešte ťažšie je dopátrať sa závislých firiem zo zahraničia. V každom prípade, v dokumentácii je potrebné uviesť všetky závislé osoby z celosvetového hľadiska, pretože len vďaka presnej špecifikácii závislých osôb je možné správne zdokumentovať všetky transakcie, na ktoré sa vzťahujú pravidlá transferového oceňovania.

Iné prepojenie

Aby to však bolo ešte komplikovanejšie, tak pravidlá transferového oceňovania sa vzťahujú ešte aj na tzv. iné prepojenie. Definícia iného prepojenia podľa zákona o dani z príjmov:

iným prepojením je obchodný vzťah vytvorený predovšetkým na účel zníženia základu dane alebo zvýšenia daňovej straty.

Z tejto definície vlastne vyplýva, že teoreticky akákoľvek transakcia môže byť posúdená zo strany správcu dane, ako účelová s cieľom znížiť daňovú povinnosť. To ďalej znamená, že pravidlá oceňovania transferov a potrebná dokumentácia sa môže teoreticky vzťahovať na akúkoľvek transakciu.

Pri skúmaní transakcií z pohľadu iného prepojenia v rámci zákona o dani z príjmov je takisto potrebné prihliadať na jednu zo zásad daňového poriadku, ktorá hovorí o tom, že v daňových otázkach má vždy prednosť skutočný obsah transakcie pred jeho právnou formou. Je potrebné teda skúmať transakcie hlbšie, ako je iba čisto formálna úprava obchodného vzťahu.

V súvislosti s aplikáciou iného prepojenia vo vzťahu k povinnosti vypracovať dokumentáciu nie je právna formulácia úplne ideálna. Ak sa obchodný vzťah kvalifikuje ako iné prepojenie, tak z toho automaticky vyplýva povinnosť vypracovať dokumentáciu.

Avšak určenie, či transakcia spadá pod iné prepojenie bude vždy subjektívne a nebude teda jednoznačne možné tvrdiť, že z titulu iného prepojenia má daňový subjekt povinnosť vypracovať dokumentáciu k transferovému oceňovaniu.

Niekoľko tipov na správne určenie závislosti osôb:

  • štatutárny orgán (konateľ, člen predstavenstva) má obvykle najlepší prehľad o potenciálne závislých osobách,
  • závislosť osôb je vhodné kontrolovať cez dostupné databázy a registre,
  • slovenský zákon nepozná kombináciu prepojenia prostredníctvom blízkej osoby a majetkového prepojenia (dve spoločnosti, v ktorých je v jednej konateľom brat a v druhej je konateľkou sestra, nie sú závislé osoby),
  • pri každom type dokumentácie je potrebné popísať všetky závislé osoby (aj tie, s ktorými nie sú uskutočnené žiadne transakcie),
  • skúmajte možnosť iného prepojenia; ak také existuje upravte ocenenie transferu a takúto transakciu zahrňte do dokumentácie,
  • pri skúmaní závislosti osôb prihliadajte aj na nepriamy a nepriamy odvodený podiel.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsahtransferové oceňovanietransferyzávislá osoba

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Legislatívne zmeny

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X