Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdravotné sestry počítajú politikom dni nesplnených sľubov

Ilustračné foto: SITA
10. júna 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Od 11. júla 2012, kedy Ústavný súd SR pozastavil účinnosť zákona a minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek uplynulo 1 064 dní, sestry poukazujú na to, že stále čakajú na nápravu.

S exministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou rokovali o platoch päťkrát

Ministri zdravotníctva vo vláde Roberta Fica neboli za takmer tri roky schopní odstrániť protiústavné časti zákona o minimálnych mzdových nárokoch sestier a pôrodných asistentiek. Tento stav trvá už 1 064 dní, teda od 11. júla roku 2012, kedy účinnosť zákona pozastavil Ústavný súd SR.

Ten ho rok na to vyhlásil za protiústavný. Poukazuje na to Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA), ktorá verejne na svojej webovej stránke začala počítať politikom dni nesplnených sľubov.

„Verejnosti, našim členom, ako aj všetkým zdravotníckym pracovníkom chceme dať najavo to, že sa tri roky nerieši situácia v odmeňovaní sestier a pôrodných asistentiek napriek tomu, že v roku 2011 štvrť milióna občanov požadovalo v petícii zlepšenie pracovných podmienok a samozrejme aj ohodnocovania sestier a pôrodných asistentiek,“ povedala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Po proteste pred parlamentom a ústavným súdom a stanovaní pred Úradom vlády SR ide o ďalšiu z radu aktivít sestier, ktorou sa snažia poukázať na túto situáciu. Komora pripomína, že s exministerkou zdravotníctva Zuzanou Zvolenskou rokovali o platoch päťkrát. Vo februári tohto roka ich prijal jej nástupca, minister Viliam Čislák, ten mal dať podľa Lazorovej prísľub, že sa s nimi opätovne stretne k otázke platov, čo sa doteraz nestalo. 

Diskriminácia neštátnych nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva (MZ) predstavilo návrh odmeňovania zdravotníkov premietnutý do koeficientov v novembri 2013. Platy mali byť vyjadrené ako konkrétny násobok priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR spred dvoch rokov. MZ hovorilo o takzvanom nulovom koeficiente, ktorý znamenal, že mzdy by sa nepohli smerom nadol ani nahor, vysvetľovalo, že jeho ambíciou je len urobiť poriadok v odmeňovaní.

Komora tento návrh pripomienkovala a na miesto koeficientu 0,81 pre sestry navrhovala aspoň 0,87. Myslí si, že v tomto bode by sa vedeli s ministerstvom dohodnúť, problém vidí skôr v tom, že zákon o odmeňovaní by sa netýkal zdravotníkov pracujúcich v neštátnych nemocniciach. Poukazuje pritom na to, že aj tieto zariadenia sú financované z verejných zdrojov a sestry pracujú vo verejnom záujme.

„Argument, že ministerstvo nemá dosah na neštátne zdravotnícke zariadenia, absolútne nie je akceptovateľný z našej strany,“ povedala Lazorová. Aká bude ďalšia aktivita komory v prípade, že sa veci nepohnú vpred, je podľa nej otázka na jej kolegyne, čo budú ochotné urobiť, aby sa situácia zmenila, ale i otázka na verejnosť, či bude ochotná podporiť sestry.

Tiež podotýka, že každý politik by si mal uvedomiť, kam sa uberá zdravotná starostlivosť, či je lepšia ako v minulosti, či máme na Slovensku dostatočný počet zdravotníkov, lebo ak to tak nie je, je ohrozené zdravie občanov. 

Hovorca MZ Peter Bubla hovorí, že návrh k platom je na stole. „Stojíme na tom, že vieme pokryť zariadenia, kde má štát dosah. Nechceme, aby to opäť nejakým spôsobom bolo v rozpore s ústavou, čiže je to o rokovaniach o hľadaní spoločného konsenzu,“ povedal Bubla.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X