Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdravotný dohľad môže podľa zamestnávateľov robiť aj personalista

Zdravotný dohľad môže podľa zamestnávateľov robiť aj personalista
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
29. marca 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Návrh, ktorý bol počas uplynulého roka dvakrát stiahnutý pre rozpor, naposledy v decembri, prešiel len kozmetickou zmenou.

Zdravotný dohľad majú vykonávať len zdravotnícki pracovníci.

Zamestnávatelia podrobili návrh novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia , ktorá im zavádza povinnosť zabezpečiť zdravotný dohľad aj pre nerizikových zamestnancov, rozsiahlej kritike. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení (AZZZ) SR namieta chýbajúce údaje o tom, koľko bude novela v praxi stáť, ako aj neakceptovanie ich pripomienok, ktoré vzniesli už v minulosti.
 
Návrh, ktorý bol počas uplynulého roka dvakrát stiahnutý pre rozpor, naposledy v decembri, podľa nich prešiel len kozmetickou zmenou. Ministerstvo zdravotníctva ho tentoraz predložilo v skrátenom legislatívnom konaní. Rezort okrem iného opätovne zavádza zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami pre 1. a 2. kategóriu pracovníkov, a to buď jedným lekárom alebo tímom pracovnej zdravotnej služby (PZS). 
 

 

Návrh znamená pre zamestnávateľov neprimeranú finančnú záťaž

Asociácii sa nepáči, že zdravotný dohľad môžu vykonávať len zdravotnícki pracovníci. Takúto úpravu kritizovala už v minulosti. Rovnakú pripomienku vzniesli aj Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ). Podľa nich návrh MZ ide nad rámec európskej smernice, ktorú musí Slovensko implementovať a znamená pre zamestnávateľov neprimeranú finančnú záťaž. 
 
„Smernica to nevyžaduje, naopak hovorí len o osobe, ktorá má potrebné schopnosti, vedomosti a materiálne vybavenie, pričom tento pojem nie je ďalej špecifikovaný ani definovaný tak, ako je to v predloženom návrhu,“ uvádza AZZZ v pripomienke. Podľa nej by túto agendu mohli vykonávať zamestnanci ako napríklad bezpečnostný technik či personalista, ZMOS zase navrhuje na tento účel vyškoliť zástupcu zamestnancov.
 

 
Aj RÚZ je za ustanovenie alternatívy, ktorá umožní zamestnávateľom zabezpečiť zdravotný dohľad svojimi zamestnancami. „Forma implementácie smernice do národnej legislatívy by mala byť taká, aby bol dosiahnutý cieľ, ktorý je ňou sledovaný a zároveň, aby neboli stanovené také podmienky, ktoré sú nad rámec smernice a navyše zaťažujúce dotknuté osoby,“ uvádza v pripomienke k návrhu RÚZ. 
 

Návrh rozširuje povinnosť zabezpečiť lekárske preventívne prehliadky

Návrh rozširuje zamestnávateľom povinnosť zabezpečiť lekárske preventívne prehliadky vo vzťahu k práci aj v ďalších zákonom stanovených prípadoch. Podľa AZZZ však postačuje najmä pri nerizikových pracovníkoch, že sú sledovaní svojimi všeobecnými lekármi, ktorí majú zároveň i najlepší prehľad o ich zdravotnom stave. Požaduje skôr, aby bola pravidelná preventívna prehliadka u všeobecného lekára doplnená o výkony, ktoré stanovuje tento zákon. Navrhovaný systém považuje za zavádzanie duplicity. 
 
Asociácia súčasnému návrhu vyčíta aj to, že v ňom chýba vyčíslenie dopadu a vplyvu na podnikateľské prostredie. „Je neuveriteľné, že po pripomienkovaní materiálu z decembra 2013 pri doložke vybraných vplyvov, zrazu „vypadlo“ množstvo údajov, ktoré sme kritizovali, a ktoré chýbali pre objektívne posúdenie,“ konštatuje AZZZ. Podotýka, že miesto toho, aby predkladatelia dopracovali nimi požadované relevantné čísla, tak ich radšej vynechali. Asociácia považuje preto materiál za nedostatočný, nekompletný a hrubo zavádzajúci. 
 

Návrh pripomienkovali aj ministerstvá

Aj rezortu financií chýba kvantifikácia vplyvu na rozpočet verejnej správy a spolu s ním aj návrhy na úhradu zvýšených výdavkov. Pripomienky má aj ministerstvo hospodárstva (MH). Od rezortu zdravotníctva žiada kvalifikovaný odhad, koľkých subjektov sa nové povinnosti dotknú, ako aj o odhad celkových nákladov, keďže sa predpokladá negatívny dopad na podnikateľské prostredie. MH zároveň požaduje, aby bol materiál predložený do riadneho medzirezortného pripomienkového konania a otvorila sa k nemu široká diskusia. Skrátený termín nie je podľa neho legislatívne opodstatnený. „Vzhľadom na skutočnosť, že ide o materiál s potenciálne značnými vplyvmi na podnikanie, podnikateľské prostredie a hospodárstvo SR ako také, takto závažná téma a rozhodnutie by malo byť výsledkom konsenzu všetkých zainteresovaných strán,“ uvádza MH. 
 
RÚZ navrhuje posunúť účinnosť novely zákona na začiatok budúceho roka, podľa nej sa tak vytvorí dostatočný priestor na legislatívny proces. Pripomína aj to, že opatrenia sa budú týkať i zamestnávateľov z verejného sektora a zasiahnu tak do ich už schválených rozpočtov. Z týchto dôvodom odporúčajú zmenu termínu. 
 
Celkovo k návrhu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia z dielne ministerstva zdravotníctva prišlo takmer 250 pripomienok.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X