- Podnikam.sk
- Články
- Typy spoločností
- Živnosť (SZČO)
- Živnosť a invalidný dôchodca 2017 – odvody a dane
Živnosť a invalidný dôchodca 2017 – odvody a dane
Hendikepovaní ľudia poberajúci invalidný dôchodok majú v prípade, že sa rozhodnú stať živnostníkmi, veľmi podobný režim, ako živnostníci bez hendikepu, určité rozdiely sa však objavujú.
V prémiovej časti si vysvetlíme tieto témy:
- živnosť a dane – invalidný dôchodok,
- invalidný dôchodca a sociálne odvody 2017 ,
- invalidný dôchodca a zdravotné odvody 2017.
Dane
Špeciálny režim sa invalidných dôchodcov týka napríklad aj v porovnaní s inými druhmi vyplácaných dôchodkov.
Ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku, vyrovnávacieho príplatku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, nezdaniteľná časť základu dane sa znižuje o sumu vyplatených v rámci týchto dôchodkov.
Invalidný dôchodok neznižuje nezdaniteľnú časť základu dane a invalidný dôchodca tak môže rátať s tým, že za rok 2017 nebude zdaňovať príjmy vo výške 3 803,33 eura.
Platí však obmedzenie týkajúci sa výšky príjmu. Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane. Ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.
Sadzby dane z príjmu sú vo výške 19 %, prípadne 25 % pre príjem presahujúci úroveň 176,8-násobok sumy platného životného minima, teda sumu 35 022,31 eura.
Sociálne odvody
Rozdiely medzi živnostníkmi, ktorí sú poberateľmi starobného, či predčasného starobného dôchodku a poberateľmi invalidného dôchodku sú aj v prípade platenia odvodov do Sociálnej poisťovne.
V tomto prípade majú výhody starobní dôchodcovia a poberatelia predčasného starobného dôchodku. Títo dôchodcovia totiž neplatia poistné na invalidné poistenie so sadzbou 6 % z vymeriavacieho základu.
Živnostníci, ktorí sú poberateľmi invalidného dôchodku, platia na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu.
Výška odvodov do Sociálnej poisťovne na starobné poistenie záleží od prípadnej účasti v druhom pilieri, sadba môže byť 18 %, ak SZČO nie je sporiteľom. Sadzba môže byť rozdelená na 13,75 % a 4,25 % z vymeriavacieho základu, pričom nižšia suma putuje do druhého piliera.
Hendikepovaní živnostníci platia aj do rezervného fondu solidarity so sadzbou 4,75 % z vymeriavacieho základu a platí aj spomínané invalidné poistenie.
Zdravotné odvody
Hendikepovaní živnostníci však majú výhodu v oblasti zdravotných odvodov. Kým štandardná sadzba je 14 % z vymeriavacieho základu, pre samostatne zárobkovo činné osoby so zdravotným postihnutím platí polovičná sadzba, teda 7 %.
Sadzba poistného pre osoby so zdravotným postihnutím sa uplatní v kalendárnom mesiaci, v ktorom bola táto osoba považovaná za osobu so zdravotným postihnutím aspoň jeden deň.