Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmeny v Obchodnom zákonníku podľa advokátov neznížia úniky

Zmeny v Obchodnom zákonníku podľa advokátov neznížia úniky
Fotobanka Pixmac
7. augusta 2012 Tlačiť

Novela Obchodného zákonníka podľa advokátov z kancelárie TaylorWessing e|n|w|c skomplikuje život všetkým poctivým podnikateľom a nepoctivým sa iba zanedbateľne zvýšia náklady ich „machinácií“. 

Zmeny v Obchodnom zákonníku, ktoré presadilo ministerstvo financií koncom minulého mesiaca v parlamente, nepomôžu v boji proti daňovým únikom. Konštatujú to advokáti z kancelárie TaylorWessing e|n|w|c, podľa ktorých novela skomplikuje život všetkým poctivým podnikateľom. „Nepoctivým sa iba zanedbateľne zvýšia náklady ich „machinácií“, ale od nekalých praktík ich to nezastaví,“ upozorňujú advokáti TaylorWessing e|n|w|c. 

Nová úprava je naivná až spiatočnícka

Nová úprava je naivná až spiatočnícka. Prvýkrát od roku 1998 sa komplikuje postup pri základných úkonoch súvisiacich s podnikaním prostredníctvom s.r.o. Nezabráni však ani jednému podvodníkovi založiť si alebo rýchlo sa zbaviť s.r.o. a slušní podnikatelia budú mať viac byrokratických povinností, vyššie náklady a viac kontaktu s úradmi,“ konštatuje advokát Andrej Leontiev.

Pripravené zmeny v Obchodnom zákonníku sú súčasťou novely zákona o dani z pridanej hodnoty, ktorú schválili koncom júla poslanci NR SR. Na základe novely, ktorá čaká ešte na podpis prezidenta Ivana Gašparoviča, by sa mali od októbra tohto roku zaviesť do praxe nové opatrenia na boj proti daňovým únikom.Novelou sa napríklad obmedzuje možnosť založenia spoločnosti s ručením obmedzeným osobou, ktorá má daňový nedoplatok. Rovnako sa zavádza povinnosť doložiť súhlas správcu dane na zápis zmeny v osobe spoločníka do obchodného registra v prípade prevodu väčšinového obchodného podielu. Zmeny čakajú aj Trestný zákon, a to v daňových trestných činoch. Zavádzajú sa napríklad nové špecifické skutkové podstaty trestných činov „daňového podvodu“ a „marenia výkonu správy daní“.

Podľa advokátov z advokátskej kancelárie TaylorWessing e|n|w|c je však prijatá úprava nedostatočná a nezabráni podvodníkom založiť si nové spoločnosti alebo sa ich rýchlo zbaviť. Zvýši sa podľa nich naopak právna neistota pri štandardných prevodoch väčšinových obchodných podielov a byrokratická záťaž podnikania. Radovan Pala zároveň upozorňuje aj na možnú diskrimináciu zakladateľov a spoločníkov s.r.o., ktorí sú slovenskými daňovými subjektmi, keďže úprava sa má týkať len ich a nie aj cudzincov. „Navyše novela obmedzuje pri prevode spoločníkov, ktorí majú ešte neprávoplatné alebo sporné daňové nedoplatky, čo môže byť protiústavné“ dopĺňa Pala.Advokáti kancelárie TaylorWessing e|n|w|c nespochybňujú zámer vlády a rezortu financií obmedziť priestor pre daňové úniky, upozorňujú však, že zvolené prostriedky sú neprimerané a nesprávne formulované. „Aby boli obmedzenia účinné, mali byť formulované oveľa širšie tak, aby sa nedali jednoducho obchádzať. Vyhlásenie o neexistencii nedoplatkov by mali podávať nielen slovenské subjekty, ale aj zahraniční podnikatelia a súčasne by sa mali týkať všetkých spoločností, ktoré spoločník ovláda,“ navrhuje napríklad Radovan Pala. 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X