10 intenzívne tradovaných mýtov o zdraví a zdravom životnom štýle, časť I.
Mrkva je dobrá na nočné videnie, plávanie po jedle spôsobuje kŕče, denne by mal človek vypiť osem pohárov vody a biopotraviny sú výživnejšie a bez pesticídov. Určite ste takéto nepodložené závery vo svojom živote počuli minimálne raz.
Je načase skoncovať s týmito lákavými, roky tradovanými mýtmi, omylmi a nepresnosťami. Pozrite sa, kde je pravda.
Mýtus: Organické jedlo/Biopotraviny sú bez pesticídov a sú výživnejšie
Nie je to tak. Biopotraviny nie sú bez pesticídov a nemusia byť pre vás nevyhnutne lepšie. Poľnohospodári, ktorí bioprodukty pestujú, majú povolené používať chemické látky prírodného pôvodu – v niektorých prípadoch sú horšie pre životné prostredie ako ich syntetické náprotivky. Hladiny pesticídov pri bio aj nebio potravinách sú také nízke, že spotrebitelia nemusia mať obavy z ich konzumovania. Podľa mnohých štúdií nie sú biopotraviny na tom o nič lepšie ako tie klasické.
Mýtus: Pokiaľ zo zeme zdvihnete jedlo, ktoré tam ležalo menej ako 5 sekúnd, tak je to zdravotne nezávadné
Máte neuveriteľnú chuť na nejaký raw koláčik, ale nechtiac vám spadol na zem. Keď ho zdvihnete do piatich sekúnd je všetko OK, že? Pravidlo piatich sekúnd nie je pravdivé. Baktérie môžu kontaminovať potraviny počas niekoľkých milisekúnd. Vlhké potraviny prilákajú viac baktérií než suché, ale tak či tak pravidlo bezpečnosti nefunguje.
Mýtus: Konzumácia čokolády spôsobuje akné
Je to klamstvo. Počas jedného mesiaca vedci kŕmili desiatky ľudí čokoládovými tyčinkami, ktoré obsahovali 10-násobok obvyklého množstva čokolády, a desiatky ľudí kŕmili falošnými čokoládovými tyčinkami. Podľa výsledkov nebol medzi skupinami žiaden rozdiel. Ani čokoláda, ani tuk nemá žiaden vplyv na tvorbu akné.
Mýtus: Jedno jablko denne vám zaručí zdravie
Jablká obsahujú veľa vitamínu C a vlákniny, ktoré sú z dlhodobého hľadiska pre zdravie dôležité, ale nie sú všetkým, čo človek potrebuje. Ak sa niektoré vírusy alebo baktérie do vášho tela dostanú, jablko ho neochráni.
Mýtus: Prírodný cukor ako napríklad med je lepší ako spracovaný cukor
Hladina cukru v prírodných produktoch a syntetických produktoch je rovnaká. Vedci boli prekvapení tvrdením o nadradenosti medu, pretože podľa výsledkov je biologický účinok kukuričného sirupu rovnaký ako medu. Problémom je len to, že cukríky a iné sladkosti obsahujú viac cukru v jednej porcii.
Mýtus: Jedenie zmrzliny zhorší vaše prechladnutie
Ak ležíte chorý doma s prechladnutím, mali by ste sa utešiť zmrzlinou. Mrazené mliečne výrobky môžu totiž podľa výskumov upokojiť bolesť v krku.
Mýtus: Cukor je rovnako návykový ako heroín
Dr. Robert Lustig tvrdí, že cukor stimuluje mozog rovnakým spôsobom ako tabak, alkohol, kokaín či heroín. V skutočnosti z neurologického hľadiska neexistuje žiadny jasný znak takejto závislosti.
Mýtus: Cukor spôsobuje hyperaktivitu u detí
Početné vedecké štúdie sa pokúšali nájsť dôkaz, ktorý podporuje túto predstavu. Žiadna však nebola natoľko preukazná, aby sa dalo povedať, že toto tvrdenie je pravdivé.
Mýtus: Ľudia majú päť zmyslov
Zrak, čuch, chuť, sluch a hmat – to je len začiatok. Nezabúdajme na zmysel pre rovnováhu/balans, rozoznávanie tepla a zimy, rovnako ako propriocepciu – schopnosť nervového systému zaznamenať zmeny vznikajúce vo svaloch a vo vnútri tela – a nocicepciu – vnímanie bolesti.
Mýtus: Jedením mrkvy sa zlepšuje nočné videnie
Mrkva obsahuje veľa vitamínu A, ktorý je dobrý pre zdravie našich očí. Jedením zeleniny však človek žiadne „vševidiace superschopnosti“ nezíska. Tento mýtus sa rozšíril počas II. svetovej vojny ako súčasť britskej propagandy.