Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

10 jednoduchých spôsobov, ako sa stať charizmatickým vodcom

High angle view of a businessman standing amidst businesspeople
thinkstockphotos.com
26. mája 2016 Zdroj www.businessinsider.com Tlačiť

Hovorí sa, že buď to človek má, alebo nie. Ale pokiaľ ide o charizmu, nemusíte ju mať, môžete sa jej naučiť. Ľudia sa vraj s charizmou nerodia, ale ju získavajú prostredníctvom znalostí a praxe. Charizmatickí vodcovia sú vplyvnejší, presvedčivejší a inšpirujúci. Priťahujú k sebe ľudí ako magnet a pod ich vedením sú ochotní robiť veci aj nad rámec svojich povinností.

Ako sa môžete stať charizmatickejším? Skúste tieto najužitočnejšie tipy a triky.

Uvoľnite sa, nemusíte byť najatraktívnejšou osobou v miestnosti

Áno, všetci sa zhodneme na tom, že keď je človek atraktívny, má to isté výhody, ale rozhodne to nie je podmienkou charizmy. Winston Churchill tiež nebol sex symbolom a napriek tomu je stále považovaný za jedného z najvplyvnejších vodcov v histórii.

Vyvolajte v človeku pocit, že je najinteligentnejšou, najpôsobivejšou a najfascinujúcejšou osobou, akú ste kedy stretli

Práca, kolektív, šéf, líder, vodca
thinkstockphotos.comilustračné: thinkstockphotos.com

Aby mal niekto pocit, že je jediný, na kom záleží, robte počas rozhovorov tieto tri veci: 1. znížte intonáciu vášho hlasu na konci vety; 2. znížte intenzitu rýchlosti a toho, ako často prikyvujete hlavou; 3. Pred tým, ako poviete vetu, urobte dvojsekundovú pauzu.

Vždy buďte prítomný

Štúdia, za ktorou stojí harvardský profesor Daniel Gilbert, tvrdí, že 46,9 % myslí „putuje“. Musíte venovať pozornosť tomu, čo sa deje, a nie sa túlať v myšlienkach. Počas konverzácie sa, ak je vaša myseľ na výlete, stane, že vaše oči pohasnú a vaši spoločníci si to všimnú. Snažte sa byť vždy prítomný v danom okamihu.

Myslite na niečo príjemné, budete pôsobiť úprimne

Mozog nepozná rozdiel medzi fantáziou a realitou, takže keď si predstavíte niečo príjemné, vaše telo bude reagovať otvoreným, prijímajúcim spôsobom, čiže budete pôsobiť úprimne.

Uistite sa, že správne potriasate rukou

Viete ako správne zdraviť v spoločnosti? Kto a komu podáva skôr ruku?
Ilutratívna fotogafia z TV seriálu, Etiketa, ČR 2004

Správne potrasenie rukou zapôsobí viac ako drahý oblek. Najhoršie stisky rúk sú tieto: 1. mŕtva ryba – podávate ruku bez akéhokoľvek pohybu; 2. dominancia – nesmerujte dlaň nadol, symbolizuje to, že „máte navrch“; 3. politické potrasenie – nepoužívajte pri potriasaní rukou svoju druhú ruku na to, aby ste sa dotkli osoby oproti vám.

Staňte sa výborným poslucháčom

John F. Kennedy bol známy ako vynikajúci poslucháč, ktorý v ostatných vyvolával pocit, že je s nimi spriaznený. Klaďte otázky, zaujímajte sa, počúvajte.

Vyberte si správne miesto za stolom

Keď ľudia sedia oproti sebe za stolom, ktorý ich oddeľuje, majú tendenciu hovoriť v kratších vetách. Ak sa chcete vyhnúť konfrontácii s niekým, sadnite si vedľa neho alebo v 90-stupňovom uhle. Tiež sa vyhnite tomu, aby sedeli tak, že za chrbtom majú otvorený priestor, a to najmä v prípade, ak je za nimi rušno.

Neporovnávajte sa s ostatnými

Zena_zrkadlo_pixabay.com_.jpg
pixabay.com

Je v našej prirodzenosti sa porovnávať, ale ak kritizujete samých seba, zhoršujete si tým analytické myslenie, tvorivý nadhľad a riešenie problémov. Nielenže sa to dotýka vás osobne, ale ovplyvňuje to aj to, ako vás vnímajú iní.

Skombinujte moc s vrelosťou

Ako chcete ukázať, aký ste mocný, nemusíte mať bezpodmienečne aj fyzickú silu. Tento stav môžete dosiahnuť tým, že si budete udržiavať silnú osobnosť – a to buď tým, že ukážete svoju inteligenciu, alebo preukážete svoju láskavosť. Keď svoju silu preukážete, vaša charizma sa zvýši, ale nezabudnite na to, že moc treba kombinovať s láskavosťou, aby ste nevyzerali diktátorsky.

Nedovoľte, aby pochybnosti ovplyvnili vašu osobnosť

Niektorí ľudia sa obávajú, že ich úspech v živote je výsledkom nejakej chyby, alebo majú pocit, že všetci okolo nich sú múdrejší ako oni sami. Tento druh pochybností môže odpudzovať ľudí okolo vás. Bohužiaľ, neexistuje žiaden čarovný liek na vyriešenie, nájdite si preto dôverníka, ktorému sa môžete so svojimi pochybnosťami zveriť, uľaví sa vám.

Pamätajte, že existujú rôzne typy charizmy

FILE - In this Feb. 21, 2015 file photo, Oprah Winfrey arrives at the 30th Film Independent Spirit Awards in Santa Monica, Calif. Winfrey, Bill Clinton, Howard Stern and Julia Roberts will be among the guests during the final full week of David Letterman's reign as a late-night host. Letterman's final show will be on May 20. (Photo by Jordan Strauss/Invision/AP)
SITA/AP

Môžete si vybrať rôzne štýly na základe svojej osobnosti a situácie. Nech sa stane čokoľvek, nesnažte sa ich vyvolať násilím, lebo budete pôsobiť nedôveryhodne. Tú sú rôzne štýly: 1. Pozornosť/stred záujmu – tento štýl je založený na vnímaní prítomnosti. Tento typ využite, ak chcete, aby ľudia mali pocit, že sú s vami jediní v miestnosti; 2. Vizionár – toto je vtedy, keď sa ostatní ľudia cítia vami inšpirovaní; 3. Láskavosť – tento druh charizmy vychádza z reči tela a je založený prevažne na vrelosti. Musíte ju však kombinovať s autoritatívnymi zručnosťami; 4. Autorita – toto je najsilnejší typ charizmy a tí, ktorí ho nadobudnú, nie sú ostatným sympatickí po celú dobu. Hodnotí sa podľa štyroch ukazovateľov, ktorými sú reč tela, vzhľad, postavenie a reakcie ostatných.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X