12 znakov toho, že s peniazmi vám to ide lepšie ako si uvedomujete
Máte pocit, že vám peniaze „utekajú“ pomedzi prsty? Alebo že potrebujete pomocníka, ktorý vám poradí, kde robíte chybu? Máte pocit, že nemáte predstavu o tom, koľko by ste si s ohľadom na svoje príjmy mali odložiť? S peniazmi to nie je ľahké, naopak, ľahké je si myslieť, že niečo nerobíte správne.
Existuje však šanca, že s peniazmi napriek všetkému zaobchádzate lepšie ako si myslíte, resp. ako si vôbec uvedomujete. Pozrite sa na nasledujúci zoznam dvanástich „úspechov“, ktoré dajú premýšľaniu o tom, ako to skutočne viete s financiami, novú perspektívu.
1. Máte stály príjem peňazí a viete, koľko zarobíte.
Dokázať žiť z prostriedkov, ktoré máte k dispozícii, je prirodzene kľúčovým momentom, ak chcete zostávať v plusových číslach, prípadne zveľaďovať svoj majetok. V prvom rade však musíte vedieť, akými finančnými prostriedkami to vlastne disponujete.
2. Viete, koľko utratíte.
Nemôžete minúť viac ako zarobíte, to je ľahké počítanie. Zároveň tak viete, koľko si môžete dovoliť minúť.
3. Dokážete zaplatiť svoje účty každý mesiac.
Môžete si dovoliť hradiť účty za domácnosť a poplatky s tým spojené, jedlo, dopravu, študentskú pôžičku či rôzne iné dôležité potreby bez toho, aby ste išli do debetu.
4. Môžete si kúpiť veci, ktoré chcete.
Nemusieť si robiť starosti ohľadom toho, ako zaplatíte za obed s kolegami či z toho, že notebook, po ktorom už nejaký ten čas pokukujete, je luxus.
5. Peniaze si odkladáte.
Pokryjete nevyhnutné náklady, môžete si dovoliť veci, ktoré chcete, ale nevyhnutne nepotrebujete a ešte k tomu môžete nejakú tú sumu schovať pod matrac.
6. Už ste nejakú tú myšlienku venovali dôchodku.
Ak ste si aj priamo nezačali odkladať peniaze, to, že ste venovali nejakú tú úvahu tomu, ako si svoj dôchodok predstavujete a koľko vás tá predstava bude stáť, je dobrým začitakom.
7. Plánujete významnú kúpu.
Zvážili ste všetky rozhodujúce aspekty, týkajúce sa významnej kúpy, ku ktorej sa chystáte v horizonte viac ako niekoľkých mesiacov.
8. Skontrolovali ste si svoju úveruschopnosť.
Váš dobrý finančný kredit pomôže veriteľom rozhodnúť sa, či je správne vám požičať peniaze, keď na to príde, napríklad na investíciu, akou je auto alebo bývanie.
9. Nemáte dlh na kreditných kartách.
Pri debetnej karte je relatívne náročné mať svoje financie pod kontrolou. Zlé dlhy, akýmsi sú napríklad dlhy na kreditných kartách, vám vskutku nepomôžu pri budovaní majetku.
10. O peniazoch sa rozprávate so svojimi najbližšími.
Ak sa vy a váš partner/ka rozprávate o svojich finančných možnostiach a budúcnosti, ste na dobrej ceste.
11. Vybrali ste sa cestou vzdelávania sa v oblasti financií.
Bohatí ľudia si cenia kontinuálne sebavzdelávanie a možnosť/schopnosť učiť sa viac o svete.
12. Investujete.
Investovanie peňazí – vrátane investícií prostredníctvom dôchodkového účtu – má potenciál zaistiť v konečnom dôsledku omnoho väčší rast ako ten, ktorý zabezpečí bežný šetriaci účet.