Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

„Sme aj my bohatí?“ Ako najlepšie odpovedať na túto záludnú otázku detí?

Rizikom chudoby bolo vlani ohrozených 12,3 % ľudí v SR
4. februára 2021 Img_2614.jpg Mgr. Silvia HanováZdroj Business Insider Tlačiť

Deti sú prirodzene zvedavé a úprimné. Ako rastú a skúmajú svet, postupne hľadajú odpovede na rôzne otázky. Nebuďte preto prekvapení, keď sa vás spýtajú aj na to, či je vaša rodina bohatá.

Keď už raz preniknú do finančného konceptu, ruka v ruke s tým ide aj množstvo súvisiacich otázok. Beth Kobliner, ktorá pôsobí ako osobná finančná poradkyňa, v rozhovore pre webový portál Business Insider naznačila, že v tomto bode by rodičia nemali zahmlievať.

Najlepšou cestou je adekvátne podaná úprimnosť

„Vydať sa na cestu pravdy je dobrým ťahom, pokiaľ sa jedná o financie,“ uviedla ďalej Kobliner. Zároveň však upozornila, že odpoveď je potrebné doplniť o súvisiace fakty tak, aby im dieťa porozumelo. Lepšie pochopia celý koncept, keď budú rozumieť aj širším súvislostiam.

Prídavok na dieťa vypláca štát na čoraz menší počet detí
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net

Pri odpovedi na otázku, či ste bohatí, tak môžete napríklad začať s vysvetlením toho, čo to znamená byť bohatým. Pokojne poukážte na materiálne veci, ktoré vlastníte. Následne môžete nadviazať na to, že pracujete a zarábate peniaze. Vysvetlite deťom, za čo všetko sa platí peniazmi. Lepšie tak pochopia celú myšlienku a koncept. Povedzte im, koľko priemerne zarábajú ľudia v krajine, kde žijete, prípadne môžete tútu skupinu zúžiť na ľudí z vášho okolia.

Hodnota peňazí vs. iné životné hodnoty

V nadväznosti na túto časť je dôležitý aj ďalší bod. Ak nechcete dieťa držať vo finančnej nevedomosti, no netúžite ani po tom, aby nadobudlo dojem, že vaša rodina je na tom lepšie, ako ktokoľvek iný, môže nasledovať vysvetlenie hodnoty peňazí v súvislosti s inými hodnotami v živote a ich vzájomným prepojením.

Deti sú veľmi vnímavé a často rozumejú svetu oveľa viac, ako si rodičia myslia. Potrebujú však vhodné vedenie, aby si pospájali súvislosti a dokázali vyvodiť správne závery. Finančná stránka života by nemala ostávať v rodine tabu. Je to neodmysliteľná súčasť našich životov a je preto dobré, keď dieťa vybavíte potrebnými informáciami aj v tejto oblasti.

Img_2614.jpg
Mgr. Silvia Hanová

Vyštudovala právnickú fakultu Univerzity Komenského.Vo svojej praxi sa už 17 rokov venuje právnym a konzultačným službám v oblasti korporátneho práva. Venuje sa tiež marketingovej komunikácii a PR.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

detifinancieotázky a odpovedepeniazeskills

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

október

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

21oct8:30Psychológia skvelej zákazníckej skúsenosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

21oct8:30Spôsob ochrany nových nápadov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X