Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Fakty o peniazoch, ktoré ste doteraz nepoznali

Koláž štyroch obrázkov s mincami a bankovkami rôznych mien
pixabay.com
21. mája 2015 Tlačiť

Jean Jacques Rousseau raz povedal: „Peniaze, ktoré držíme, sú prostriedkom slobody. Peniaze, ktoré zháňame, sú prostriedkom zotročenia.“ Bez ohľadu na to, či má pravdu, faktom je, že peniaze sú dôležité.

Život si za peniaze nekúpite

Používať platobnú kartu je veľmi pohodlné. Človek sa okrem iného nemusí báť, že pri sebe nebude mať dostatok hotovosti. Väčšina z nás však aj tak nosí v peňaženke nejakú tú hotovosť. Viete však, kedy peniaze vznikli, máte predstavu o tom, čo všetko sa za ne dá kúpiť?

Pozrite si zopár zaujímavostí, o ktorých ste doteraz možno nemali potuchy.

  1. Asi to nie je práve najlepšia bilancia, ale až 90 % amerických dolárov nesie stopy kokaínu. Takže buď 90 % Američanov užíva drogy, alebo sú v neustálom obehu stále tie isté peniaze. (Čo, samozrejme, nemusí vylučovať, že veľa Američanov berie drogy.)
  2. Prvé papierové peniaze sa používali už pred 1 400 rokmi. Toto prvenstvo patrí Číne. Číňania si totiž ako prví uvedomili, že papier je predsa len omnoho ľahší ako zlato či striebro.
  3. Bohatstvo je niekedy otázkou nastavenia a kontextu. Ak by ste mali v peňaženke 10 dolárov a žiadne dlhy, stále by ste boli bohatší ako 25 % Američanov. Čo je pomerne šokujúce zistenie.
  4. Viete, čo je najdrahším objektom, ktorý bol kedy postavený? Náklady na stavbu a prevádzku Medzinárodnej vesmírnej stanice sú odhadované na astronomických 150 miliárd amerických dolárov (odhad pri kurze doláru v roku 2010).
  5. Peniaze dokážu človeku veľmi výrazne spríjemniť život, všetko si za ne však nemožno kúpiť. Vedomý si toho bol aj Bob Marley. Medzi jeho posledné slová patrí pamätný výrok: „Život si za peniaze nekúpite.“
  6. Niektoré firmy sa na svoje zisky rozhodne nemôžu sťažovať. Taký McDonald῾s za deň zarobí 75 miliónov dolárov. Apple je na tom ešte o niečo lepšie, za minutú dosahujú jeho zisky 300 000 dolárov.
  7. Ako platidlo sa nepoužívali vždy len drahé kovy či dnešné papierové peniaze. Vo viacerých častiach sveta sa na tento účel používali napríklad mušle.
  8. Zaujímavosťou je aj to, že papierové peniaze môžu na sebe niesť vírus chrípky viac ako 2 týždne. Takže v rámci prevencie máte ďalší dôvod, prečo používať svoju platobnú kartu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X