Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Slovensko je v čerpaní eurofondov na chvoste Európskej únie

Fotobanka Pixmac
21. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Poslanec Pavol Zajac tvrdí, že za úroveň čerpania eurofondov v programovom období 2007 – 2013 môže v plnej miere prvá a druhá vláda Roberta Fica.

Vláda robí pre využitie eurofondov maximum, tvrdí jej podpredseda Vážny

Slovensko je v čerpaní eurofondov na chvoste členských štátov Európskej únie. Upozornil na to v stredu v parlamente poslanec Pavol Zajac (KDH) v rámci rozpravy k správe vlády o implementácii peňazí Európskej únie v programovom období 2007 – 2013.

„Za stav čerpania, alebo skôr nečerpania eurofondov na Slovensku môže v plnej miere prvá a druhá vláda Roberta Fica a osobne premiér Robert Fico,“ vyhlásil Zajac.

Vládnemu Smeru vyčítal, že ho nezaujíma transparentné a efektívne využívanie eurofondov, ale to, čo z toho bude mať, a aj preto sú podľa neho manipulované verejné obstarávania.

Európska komisia v hodnoteniach Slovensku systematicky vytýka korupciu

Stav implementácie eurofondov na Slovensku podľa podpredsedníčky parlamentu Eriky Jurinovej (OĽaNO) poukazuje na nekompetentnosť vlády v tejto oblasti. Ako povedala, potvrdzuje to aj to, že Európska komisia v hodnoteniach Slovensku systematicky vytýka korupciu, zneužívanie prostriedkov EÚ a neschopnosť ich čerpať.

eBooky:

„Korekcie sú ďalším vážnym problémom využívania európskych peňazí. Korekcie sú totiž peniaze, ktoré v konečnom dôsledku v mnohých prípadoch zaplatíme my, daňoví poplatníci za to, že prostriedky sa čerpajú zle, nezmyselne a bez dodržania pravidiel EÚ,“ uviedla Jurinová. Smer podľa poslankyne nedokázal využiť európske peniaze v prospech krajiny, ale často len v prospech niektorých vybraných subjektov.

Vláda: robíme maximum

Vláda robí maximum pre vyčerpanie peňazí Európskej únie v programovom období 2007 – 2013, informoval v stredu v parlamente podpredseda vlády pre investície Ľubomír Vážny. Vláda podľa neho svoju úlohu pre úspešné využitie európskych peňazí splnila tým, že zabezpečila ich kontrahovanie k 30. aprílu tohto roka v objeme 12,3 mld. eur, čo je 107,12 % z celkového záväzku.

„Vo finálnej fáze končiaceho sa programového obdobia je preto nevyhnutné, aby prijímatelia naplno využili možnosť čerpania eurofondov,“ povedal Vážny. Ak chcelo Slovensko rýchlejšie čerpať eurofondy, ako napríklad úspešnejšie Litva a Estónsko, nemalo podľa vicepremiéra dopustiť útlm v kontrahovaní v roku 2010.

Slovensko vyčerpalo v rámci Národného strategického referenčného rámca na roky 2007 – 2013 ku koncu apríla zo zdrojov EÚ vrátane predfinancovania a zálohových platieb 8,074 mld. eur, čo je 70,32 % z alokácie 11,483 mld. eur.

Do konca programového obdobia tak zostáva využiť 3,408 mld. eur. Bez predfinancovania a záloh, ktoré ešte neboli vyúčtované, predstavuje čerpanie peňazí EÚ 7,778 mld. eur, čiže 67,74 %.

EÚ stopla peniaze pre chyby

Objem pozastavených platieb Európskej komisie pre päť operačných programov podľa Vážneho dosahuje 851 mil. eur. Po uvoľnení platieb, pravdepodobne v júni, resp. septembri, by sa malo čerpanie eurofondov zrýchliť.

V troch operačných programoch Životné prostredie, Konkurencieschopnosť a hospodársky rast a Vzdelávanie hrozí nevyužitie európskych peňazí vo výške predbežne 273 mil. eur. Predpokladaný objem korekcií za chyby pri využívaní eurofondov dosahuje zhruba 300 mil. eur, ale môže sa ešte zmeniť.  Je otázne, či bude čerpanie eurofondov na Slovensku v roku 2015 lepšie.

SKOK!: Ekonomické škody napáchal premiér

Zlyhanie premiéra Roberta Fica pri finančnom riadení eurofondov podľa nezaradeného poslanca Jozefa Kollára (SKOK!) znamená pre krajinu stratu príležitostí a spôsobuje neodvrátiteľné ekonomické škody. „V oblasti eurofondov čerpanie pre krajinu nepozná právo na reparát. Žiadna členská krajina nemá možnosť opravy, druhú šancu,“ vyhlásil opozičný poslanec v stredu v parlamentnej rozprave k správe vlády o využívaní eurofondov v programovom období 2007 – 2013.

To, čo Slovensko z peňazí Európskej únie nevyčerpá do konca tohto roka, prepadne. Kollár pochybuje, že krajina do konca roka dokáže z európskych zdrojov využiť zvyšných 3,4 mld. eur.

„Aj projekty, ktoré do 31. decembra tohto roka nebudú sfinalizované, majitelia budú musieť vrátiť peniaze, ktoré na projekt vyčerpali,“ upozornil Kollár. Na tom by podľa neho nebolo nič zlé, pokiaľ by na to doplatila súkromná osoba. Ak však pôjde o verejný subjekt, podľa poslanca bude otázne, za aké vlastné peniaze projekt dokončí a odkiaľ vráti použité peniaze.

Smer: svoju pozíciu nezvládajú príjemcovia

Poslankyňa Svetlana Pavlovičová (Smer-SD) nesúhlasila, že zodpovedný za čerpanie eurofondov je len premiér. „Hádam najdôležitejší sú príjemcovia a často nezvládajú svoju pozíciu. Nedokážu riadne a načas doručiť na riadiaci orgán ani samotnú zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku. Opakovane predlžujú proces verejného obstarávania, ktorý je s chybami,“ upozornila.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Eurofondy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

december

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

12dec8:30Riziková kontrola verejného obstarávania (Operačný program Slovensko)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

14dec8:30Čo nám priniesli a čo nám prinesú novely Obchodného zákonníka8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X