Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Poslanci chcú zmeny v povinnej pracovnej službe

Poslanci chcú zmeny v povinnej pracovnej službe
Thinkstock
15. mája 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Navrhnutá zmena by sa mala týkať len zamestnancov v 1. a 2. kategórii.

Zamestnávatelia by mohli za zdravotnú službu ušetriť

Poslanci Ľudovít Kaník, Pavol Frešo a Eugen Jurzyca navrhujú zmeny v pracovnej zdravotnej službe (PZS). Podľa predloženého návrhu zákona by zamestnávateľ mohol prevziať zodpovednosť za zabezpečenie pracovnej zdravotnej služby osobne.

Zamestnávateľ, či už je to fyzická osoba alebo štatutár právnickej firmy, by mohol odbornú spôsobilosť získať po odbornej príprave. Navrhnutá zmena by sa mala týkať len zamestnancov v 1. a 2. kategórii.

Do prvej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom práce a pracovného prostredia. Do druhej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých vzhľadom na riziko nie je predpoklad poškodenia zdravia, ale nedá sa vylúčiť nepriaznivá odpoveď organizmu na záťaž faktormi práce a pracovného prostredia.

Poslanci navrhujú aj zvýšiť počet zamestnancov, pri ktorom môže zamestnávateľ osobne vykonávať odborné úlohy bezpečnostného technika alebo autorizovaného bezpečnostného technika. Zákon chcú zmeniť tak, aby umožnil pri prvej kategórii najmenej rizikových prác vykonávať povinnosti PZS zamestnávateľovi pri počte do 50 zamestnancov a pri rizikovejších kategóriách prác do 15 zamestnancov.

Zákon je momentálne v prvom čítaní v parlamente. Jeho navrhovaná účinnosť je od 1. septembra 2015.

Aké sú smernice?

Povinnosť zabezpečovať zdravotný dohľad nad pracovnými podmienkami zamestnancov vykonávajúcimi práce zaradené do prvej a druhej kategórie prác bola do slovenskej legislatívy znovuzavedená v lete minulého roka.

V čase od 1.1.2012 do 31.7.2014 však bola povinnosť poskytovania PZS upravená v zákone č. 124/2006 Z. z. o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci tak, že sa nevzťahovala na zamestnancov, ktorí vykonávajú práce zaradené do prvej a druhej kategórie, pri ktorých neexistuje riziko ohrozenia zdravia, alebo existuje iba nízke riziko. Vláda však odôvodnila zmenu potrebou plniť požiadavky európskej o zavádzaní opatrení na podporu zlepšenia bezpečnosti a zdravia pracovníkov pri práci.

Táto smernica síce predpokladá, že zamestnávatelia budú poskytovať zamestnancom ochranné a preventívne služby pred ohrozením zdravia v práci, konkrétna právna úprava je však ponechaná na členské krajiny, upozorňujú poslanci.

Okrem toho smernica umožňuje členským štátom definovať kategórie podnikov, v ktorých zamestnávateľ, za predpokladu, že je kvalifikovaný, môže vzhľadom na charakter činností a veľkosť podniku osobne prevziať zodpovednosť za príslušné opatrenia.

Ako je to inde?

Napríklad v susednej Českej republike sa povinnosť nevzťahuje na zamestnancov 1. kategórie, v Poľsku má zamestnávateľ možnosť vykonávať pracovnú zdravotnú službu osobne pri zamestnávaní menej ako 10 zamestnancov a pri splnení vyššieho stupňa odbornej spôsobilosti až menej ako 20 zamestnancov.

Podobne v Portugalsku do 10 zamestnancov. V Rakúsku dokonca až do 50 zamestnancov. Celoplošná povinnosť pre všetkých zamestnávateľov nie je zavedená ani v Bulharsku, Španielsku, Írsku či Nórsku.

Zmeny avizovali aj ďalší poslanci

Upraviť povinnosti pri poskytovaní PZS chcela už tento rok aj poslankyňa Jana Kiššová. Podľa jej návrhu sa mal minimálny rozsah PZS vo vzťahu k zamestnancom vykonávajúcim nerizikové práce (1. a 2. kategória) zrušiť. Navrhovateľka však vzala svoj návrh po predložení späť.

Podobný návrh ako predložili poslanci Kaník, Frešo a Jurzyca začiatkom roka predložil aj poslanec Peter Osuský. Aj on však nakoniec svoj návrh zákona stiahol.

Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Povinné školenia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X