Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Mení sa zákon o účtovníctve aj BOZP

Foto: SITA
31. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Prezident SR Andrej Kiska podpísal viacero zákonov dôležitých pre podnikateľov.

V účtovníctve sa menia podmienky pre oceňovanie majetku

Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o účtovníctve. Jej súčasťou je napríklad zmena, podľa ktorej budú subjekty verejného záujmu s viac ako 500 zamestnancami povinné vo výročnej správe uvádzať aj ďalšie nefinančné informácie o sociálnom prostredí, o dodržiavaní ľudských práv a boji proti korupcii a úplatkárstvu. 

Novelou sa taktiež upravujú aj podmienky pre vznik povinnosti zostaviť konsolidovanú účtovnú závierku a vypúšťa sa oceňovanie reprodukčnou obstarávacou cenou, pričom sa upravujú podmienky pre oceňovanie majetku a záväzkov reálnou hodnotou a dopĺňa sa odpisovanie goodwillu. Účinnosť má novela stanovenú s výnimkou niektorých ustanovení od 1. júla 2015.

Zmeny v BOZP

Prezident podpísal aj novelu zákona o bezpečnosti a ochrane zdravia pri práci (BOZP). Tá umožní získanie oprávnenia na výchovu a vzdelávanie bezpečnostných technikov aj fyzickým osobám. V súčasnosti totiž zákon obmedzuje poskytovanie vzdelávania bezpečnostných technikov len na právnické osoby a vylučuje z tejto služby fyzické osoby.

Výška pokút za mýtne priestupky sa zníži zhruba o polovicu

Hlava štátu podpísala novelu zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií. Výška pokút za mýtne priestupky a správne delikty sa tak od 1. júla zníži zhruba o polovicu. 

Cestní nákladní dopravcovia za nezaplatenie mýta uhradia pokutu najviac 1 050 eur namiesto súčasných 2 250 eur a v blokovom konaní 700 eur namiesto 1 500 eur. Sankcia za odmietnutie uhradiť mýto pri vyzvaní počas kontroly klesne z 3 000 eur na 2 000 eur a v blokovom konaní z 2 000 eur na 1 000 eur. (Viac tu

Nadobúdanie poľnohospodárskych pozemkov sa sprísni

Hlava štátu odobrila aj zmeny v zákone o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku. Cieľom tejto novely je sprísniť nadobúdanie poľnohospodárskych pozemkov, aby sa tak zabránilo ich zneužívaniu.

Niektorí ľudia napríklad zneužívajú inštitút zámenných zmlúv, na ktorý sa pôvodne zákon nevzťahoval. Zneužíva sa aj ustanovenie zákona, podľa ktorého bolo doteraz možné status blízkej alebo príbuznej osoby preukazovať nielen verejnými listinami, ale aj čestným vyhlásením. Parlament preto schválil zrušenie možnosti čestného vyhlásenia. Zákon nadobudne účinnosť 1. júla.

eBooky: 

Lehota na bezodplatný prevod akcií z kupónky sa predlžuje

Hlava štátu odobrila aj novelu zákona o cenných papieroch a investičných službách. Zmeny v zákone opäť obnovujú možnosť bezodplatne previesť bezcenné akcie na Fond národného majetku SR.

Prevod zaknihovaných cenných papierov na fond bude možný ešte od 1. júla 2015 do 30. júna 2016. Pôvodný termín prevodu akcií na štát uplynul 31. decembra 2014. Podľa údajov Centrálneho depozitára cenných papierov je v evidencii stále zhruba 300 tis. účtov pochádzajúcich z kupónovej privatizácie.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikam

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Bezpečnostný manažment

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X