Prečo je povinná pracovná zdravotná služba
Pracovná zdravotná služba dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou, t. j. posudzuje zdravotnú spôsobilosť zamestnancov na prácu.
Pracovná zdravotná služba
Povinnosť zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu (PZS) pre všetkých zamestnancov priniesla vlaňajšia novela Zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia.
Podľa znenia zákona platného do 31. júla 2014 bol zamestnávateľ povinný zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu len pre zamestnancov vykonávajúcich rizikové práce zaradené do kategórie 3 a 4.
Podľa aktuálne platnej novely však najneskôr do konca roka 2014 museli zamestnávatelia zabezpečiť pracovnú zdravotnú službu pre všetkých zamestnancov, teda aj pre zamestnancov 1. a 2. rizikovej skupiny.
Pre zamestnancov spadajúcich do 1. a 2. rizikovej kategórie je to flexibilnejšie a zamestnávateľ sa môže rozhodnúť, či zabezpečí pracovnú zdravotnú službu
- pomocou vlastných zamestnancov alebo
- formou dodávateľských služieb.
Čo je dobré vedieť o PZS
- Pracovná zdravotná služba dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou, t. j. posudzuje zdravotnú spôsobilosť zamestnancov na prácu.
- Pracovná zdravotná služba dohliada na pracovné podmienky zamestnancov.
- Živnostník, ktorý nezamestnáva zamestnancov a vykonáva prácu zaradenú do rizikovej skupiny 1. a 2. kategórie, nie je povinný zabezpečiť pre seba zdravotný dohľad, avšak môže tak konať dobrovoľne. Ak takýto živnostník vykonáva prácu zaradenú do rizikovej skupiny 3. a 4. kategórie musí pre seba zabezpečiť zdravotný dohľad primerane podľa zákona.
- Aj podnikateľ, ktorý zamestnáva len sám seba ako zamestnanca a vykonáva prácu v kategórii 1 alebo 2, je v zmysle platnej legislatívny povinný zabezpečiť vykonanie pracovnej zdravotnej služby. Povinnosť teda platí aj pre jednoosobové s.r.o.
- Za zamestnanca teda možno považovať aj fyzickú osobu vykonávajúcu prácu na základe dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti, alebo dohody o brigádnickej práci študentov.
- Za nesplnenie povinností týkajúcich sa PZS môže zamestnávateľ dostať pokutu vo výške 150 – 20 000 eur a pri opakovanom zistení narušenia to môže byť až dvojnásobok uvedenej sumy.
Rozdelenie rizikových kategórií zamestnancov
Do 1. pracovnej kategórie sa zaraďujú práce, pri ktorých nie je žiadne riziko poškodenia zdravia zamestnanca vplyvom pracovného prostredia, respektíve vykonávanej práce.
Do 2. kategórie patria práce, pri ktorých nie je predpoklad poškodenia zdravia a kde jednotlivé faktory pracovného prostredia neprekračujú limity ustanovené predpismi.
Do 3. kategórie sa zaraďujú:
- práce, pri ktorých nie je expozícia zamestnanca faktorom práce a pracovného prostredia znížená technickými opatreniami na úroveň ustanoveného limitu a na zníženie rizika je potrebné vykonať organizačné opatrenia a iné špecifické ochranné opatrenia vrátane použitia osobných ochranných pracovných prostriedkov,
- práce, pri ktorých je expozícia zamestnanca faktorom práce a pracovného prostredia znížená technickými opatreniami na úroveň ustanoveného limitu, ale vzájomná kombinácia a pôsobenie faktorov práce a pracovného prostredia môžu poškodiť zdravie,
- práce, pri ktorých nie sú ustanovené limity, ale expozícia faktorom práce a pracovného prostredia môže u zamestnanca spôsobiť poškodenie zdravia,
- práce vykonávané v kontrolovanom pásme, pri ktorých vzhľadom na úroveň a premenlivosť radiačných parametrov je na obmedzenie ožiarenia pracovníkov na úroveň limitov ožiarenia nevyhnutné používať osobné ochranné pracovné prostriedky a vykonávať dodatočné technické, organizačné alebo iné špecifické ochranné opatrenia.
Do 4. kategórie sa len výnimočne na obmedzený čas, najviac na jeden rok, zaraďujú:
- práce, pri ktorých nie je možné znížiť technickými alebo organizačnými opatreniami expozíciu zamestnanca faktorom práce a pracovného prostredia na úroveň ustanovených limitov, expozícia faktorom práce a pracovného prostredia prekračuje limity, zisťujú sa zdravotné zmeny zamestnancov vo vzťahu k pôsobiacim faktorom a je potrebné vykonať technické opatrenia a iné špecifické ochranné opatrenia vrátane použitia osobných ochranných pracovných prostriedkov,
- práce, ktoré podľa miery expozície jednotlivým faktorom práce a pracovného prostredia patria do tretej kategórie, ale vzájomná kombinácia faktorov práce a pracovného prostredia zvyšuje riziko poškodenia zdravia,
- práce vykonávané pri činnostiach vedúcich k ožiareniu, pri ktorých ožiarenie pracovníkov prekračuje limity ožiarenia a takéto ožiarenie kladne posúdil úrad verejného zdravotníctva podľa § 13 ods. 5 písm. a) siedmeho bodu.
Kto je oprávnený PZS poskytovať
Pracovná zdravotná služba poskytuje zamestnávateľovi poradenstvo v oblasti ochrany zdravia pri práci výkonom zdravotného dohľadu. Úlohy pracovnej zdravotnej služby ustanovuje § 21 a 26 zákona č. 124/2006 Z. z. a vyhláška MZ SR č. 292/2008 Z. z..
Zoznam fyzických osôb, ktoré sú podnikateľmi, a právnických osôb, ktorým bolo vydané oprávnenie na výkon pracovnej zdravotnej služby je zverejnený na webe Úradu verejného zdravotníctva SR.
Tento článok vznikol v spolupráci s ČSOB, ktorá poskytuje podnikateľom dostupnejšie podnikateľské úvery. Ak máte záujem o výhodnejšie a jednoduchšie dostupné financovanie vášho podnikania, kliknite TU.