- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- Všeobecná a hmotná zodpovednosť zamestnancov v roku 2024 – vzor dohody o hmotnej zodpovednosti
Všeobecná a hmotná zodpovednosť zamestnancov v roku 2024 – vzor dohody o hmotnej zodpovednosti
V aktuálnom článku si priblížime problematiku všeobecnej a hmotnej zodpovednosti zamestnancov. Upozorníme účastníkov pracovnoprávnych vzťahov na to, koho sa takáto povinnosť týka, aké práva a povinnosti sú s ňou spojené a pripojíme vzor dohody o hmotnej zodpovednosti.
Povinnosť predchádzať škodám
Zákon č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov (ďalej v texte len ako „zákonník práce“) ukladá každému zamestnávateľovi a zamestnancovi povinnosť postupovať pri výkone svojich pracovných povinností tak, aby pritom efektívne predchádzali vzniku akýchkoľvek škôd.
Zamestnávateľ je povinný vytvoriť svojim zamestnancom také pracovné podmienky, ktoré im umožnia riadne si plniť svoje pracovné úlohy bez ohrozenia života, zdravia a majetku.
Zamestnanci sú na druhej strane povinní konať takým spôsobom, aby pri výkone ich pracovných úloh nedochádzalo k ohrozeniu života, zdravia, poškodeniu majetku alebo k jeho zničeniu, ani k bezdôvodnému obohateniu.
Zároveň, v prípade, ak hrozí škoda, je zamestnanec povinný na ňu upozorniť vedúceho zamestnanca. Ak je na odvrátenie škody hroziacej zamestnávateľovi neodkladne potrebný zákrok, je zamestnanec povinný aj zakročiť. Z uvedeného pravidla však existuje jedna výnimka, ktorá hovorí o tom, že zamestnanec takúto povinnosť nemá v situácii, kedy mu v tom bránia dôležité okolnosti alebo ak by tým vystavil vážnemu ohrozeniu seba alebo ostatných zamestnancov, alebo jemu blízke osoby. Ak zamestnanec zistí, že nemá vytvorené vyhovujúce pracovné podmienky, je povinný oznámiť túto skutočnosť vedúcemu pracovníkovi.
Na ochranu svojho majetku je zamestnávateľ oprávnený vykonávať v nevyhnutnom rozsahu kontrolu vecí, ktoré zamestnanci vnášajú na pracovisko alebo odnášajú z pracoviska. Podrobnejšie podmienky určí zamestnávateľ v pracovnom poriadku. Pri výkone kontroly v súvislosti s uvedenými právami zamestnávateľa vždy musia byť dodržané predpisy o ochrane osobnej slobody a nesmie byť ponižovaná ľudská dôstojnosť.
Zákonník práce delí zodpovednosť zamestnanca nasledovným spôsobom:
- všeobecná zodpovednosť zamestnanca za škodu,
- zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať,
- zodpovednosť zamestnanca za stratu zverených predmetov.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Všeobecná zodpovednosť zamestnanca
- Zodpovednosť zamestnanca za schodok na zverených hodnotách, ktoré je zamestnanec povinný vyúčtovať
- Povinnosť vykonať inventarizáciu
- Odstúpenie od dohody o hmotnej zodpovednosti
- Zodpovednosť za stratu zverených predmetov
- Vzor dohody o hmotnej zodpovednosti
Všeobecná zodpovednosť zamestnanca
Pre zodpovednosť zamestnancov ako takú musí v praxi existovať podmienka, a tou je pracovnoprávny vzťah uzatvorený medzi zamestnávateľom a zamestnancom. Zodpovednosť za škodu sa vzťahuje aj na zamestnancov pracujúcich na základe pracovnej zmluvy (v pracovnom pomere), ako aj na zamestnancov zamestnaných na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru (tzv. dohodárov, študentov).
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, korporátnemu právu a rozvoju vedomia (www.silviahanova.sk).