Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

4 spôsoby, ako presvedčiť svojho šéfa, že môžete pracovať aj z domu

relaxed young woman working on laptop computer in bright home indoor
Fotobanka Pixmac
9. mája 2016 Zdroj mashable.com Tlačiť

Mnoho firiem poskytuje možnosť pracovať z domu. Jeden či dva dni práce na diaľku sú skvelým spôsobom, ako sa vyhnúť kancelárskej rutine.

Jednoduchšie sa volá z domu, kde máte ticho, ako z kancelárie, kde okolo vás telefonuje ďalších 10 ľudí. Nič vás nerozptyľuje, čiže pozornosť môžete plne venovať práci. Prečo to teda robiť len príležitostne a nie pravidelne? Nebol by váš šéf za, keby sa dozvedel, akí ste boli produktívni a koľko ste dosiahli?

Ako však presvedčiť niekoho, kto si myslí, že keď ste raz zamestnanec na zmluvu, musíte pracovať v kancelárii? Nemusí to byť ľahké, ale s trochou šikovnosti a osvedčených skúseností sa to dá.

V závislosti od toho, aký typ osobnosti váš šéf je, môžete k tejto ošemetnej téme pristupovať štyrmi spôsobmi.

Ak sa váš šéf naozaj, ale naozaj rád rozpráva z očí do očí

Váš séf sa prosto rád rozpráva z očí do očí a konverzácie cez chat nie sú preňho dostačujúce. Práca na diaľku nie je niečo, čo by mohol dostatočne kontrolovať, preto má problém s tým, že vy ako zamestnanec z domu pracovať chcete. Tento typ sa ťažko presviedča, ale nie je to stratený prípad.

Pretože sa mu páči osobná komunikácia, neposielajte mu žiadosť mailom, namiesto toho zvoľte diskusiu tvárou v tvár, z očí do očí. Povedzte napríkla, že „chcel by som zistiť, či by vám vadilo, keby som príležitostne pracoval z domu. Mohli by sme to vyskúšať na začiatok každý druhý štvrtok a keď to pôjde dobre, tak na týždennej báze. Naozaj oceňujem naše rozhovory o pracovných projektoch, preto vás môžem uistiť, že by som bol k dispozícii – cez e-mail, chat, telefón.“

Tým, že svoju dostupnosť a flexibilitu (začať pomaly a potom na pravidelnej báze, keď to bude fungovať) zdôrazníte, vyriešite šéfovu „túžbu“ po náhodnom kontakte s vami. Nie je pravdepodobné, že by vám volal každú hodinu, každý deň, keď by ste pracovali z domu, pretože mu dávate možnosť byť s vami v kontakte kedykoľvek.

Káva, práca
ThinkstockPhotos

Ak je váš šéf podozrievavý

Tento typ šéfa je ťažký oriešok, ale… Obidvaja ste dospelí a pokiaľ si nesplníte svoje pracovné úlohy uškodíte tým predovšetkým sebe a budete potom musieť čeliť následkom. Podozrievavých šéfov je veľa, predstavy o tom, čo ich zamestnanci robia, keď majú chvíľu slobody, ich prenasledujú natoľko, že je s nimi o práci z domu ťažká reč. V tomto prípade budete musieť byť veľmi explicitný ohľadom toho, čo máte v úmysle robiť, keď ste doma – musíte spísať, čo všetko máte v pláne. Chvíľu to asi potrvá a vyžiada si to niekoľko popisných mailov, ale výsledok by sa mohol dostaviť.

Ak je váš šéf mikromanažér

Rád by vedel, čo robíte každú chvíľu dňa, hoci s vami „nezdieľa obrazovku“ má pomerne dobrú predstavu o vašej práci, keďže ste v jednej kancelárii, bok po boku. Vie, že keď vás požiada o splnenie naliehavej úlohy, budete to chcieť urobiť čo najskôr.

Už ste si pravdepodobne zvykli, že váš šéf je mikromanažér a kontroluje pravidelne a veľmi detailne prácu svojich podriadených, ale nezmierili sa s tým, že nemôžete pracovať z domu. Pritom každý vie, že oddych od hektického kancelárskeho prostredia má dobrý vplyv na výkony zamestnancov. S takýmto šéfom musíte začať rozhovor na tému práce z domu pomaly, aby ste ho nevystrašili. Niečo v tom zmysle, že keby ste aspoň jeden deň v týždni – napríklad v piatok – nemuseli dochádzať do kancelárie, určite by to malo pozitívny účinok na pracovnú morálku. Na konci dňa by ste mu mohli poslať zoznam práce, ktorú ste zvládli a čo máte v pláne na nasledujúci týždeň.

boss, šéf
ilustračné: pixabay.com

Ak si šéf robí starosti, že je príliš tolerantný

Takéhoto šéfa by nemal byť problém presvedčiť. Mnoho nadriadených má problém s hranicou medzi tým byť priateľský a zároveň byť rešpektovaný a braný vážne. Musíte mu preukázať rešpekt a ukázať, že chcete pre neho vykonávať dobrú prácu, bez ohľadu na to, odkiaľ budete pracovať. Vyhnite sa tomu, aby ste chválili jeho či seba príliš a poukážte na to, že máte trvalý záujem prispievať k úspechu pracovných projektov.

Dôležitou vecou bez ohľadu na to, aký typ šéfa máte, je preukázanie svojej pracovitosti a spoľahlivosti. Ak zabudnete na niečo, keď pracujete v kancelárii, neberie sa to tak tragicky, ako keď na to zabudnete pri práci z domu. Možno váš šéf nemá dobré skúsenosti a v minulosti sa rozhodnutie povoliť prácu na diaľku obrátilo proti nemu, preto mu dokážte, že neurobil chybu, keď vám dal šancu.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

práca z domu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X