Ako bude vyzerať budúcnosť lietania?
Ak sa už teraz bojíte lietania, asi nebudete nadšení z toho, akým smerom sa uberá letecká doprava. Výhľad z výšky sa totiž možno „rozšíri“ na celé lietadlo.
Okná v lietadlách by mali nahradiť celoplošné obrazovky
Vízie toho, ako by komerčné letectvo už možno aj v priebehu nasledujúcej dekády mohlo zmeniť svoju tvár, sú priam fascinujúce. Okná by totiž mali nahradiť celoplošné obrazovky, na ktorých bude cestujúci vidieť počas celého letu všetko, čo sa odohráva vonku. Samozrejme, táto vymoženosť sa bude dať vypnúť a zapnúť podľa vlastných preferencií, bude možné zvoliť si najlepší výhľad či len prosto browsovať po internete.
Raný koncept lietadiel bez okien, založený na technológii používanej v mobilných telefónoch a televízoroch, pochádza z dielne Centre for Process Innovation (CPI), organizácie, ktorá spolupracuje so spoločnosťami na vývoji a propagovaní nových produktov. Predstava je taká, že veľké, hi-definition, ultra tenké a ľahké displeje budú vo vnútri trupu lietadla zobrazovať exteriér cez kamery namontované na vonkajšom trupe lietadla.
Skutočnou otázkou, ktorá sa v leteckom priemysle prakticky konštantne opakuje, je to, ako zredukovať váhu, ktorá do veľkej miery zodpovedá za spotrebu paliva, a teda vysoké náklady, bez znižovania počtu cestujúcich. Podľa CPI totiž už zníženie váhy o 1 % ušetrí 0,75 % paliva.
Ideálnym spôsobom, ako tento problém vyriešiť, by mohlo byť práve odstránenie okien a využitie ultraľahkej elektroniky. Tieto futuristické plány zahŕňajú obrazovkové panely, ktoré by reflektovali akýkoľvek výhľad vonku, a menili by sa podľa smerovania oči cestujúcich.
Obrazovky by mali byť vyrobené z organických elektroluminiscenčných diód (OLED), kto vyžarujú vlastné svetlo, keď sú aktivované elektrinou. Táto technológia má však aj dve negatíva: cena a citlivosť na vlhko. Práve druhý bod je nateraz pre vývojárov úlohou na vyriešenie, nielen vo veľkých výškach je totiž pochopiteľne vlhkosť prítomná (vlhkosť by mala výrazný vplyv na životnosť nových „okien“.
Lietadlo bez skutočných okien by sa po odstránení technických problémov mohlo stať realitou už o 10 rokov. Jediné, čo nám nateraz zostáva, je čakať, či sa na daný projekt nájde dostatok peňazí, či sa vyriešia komplikácie a či lietadlo budúcnosti naozaj uzrie svetlo sveta.